Przejdź do treści

Domowe sposoby na ból gardła, które przyspieszą powrót do zdrowia

Domowe sposoby na ból gardła - który wybrać, jak leczyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warunki panujące w sezonie jesienno-zimowym nie wpływają zbyt dobrze na kondycję gardła. Jego śluzówka jest mocno wysuszona za sprawą ogrzewania, przez co jest ono bardziej podatne na podrażnienia i infekcje. Te ostatnie są zresztą najczęstszą przyczyną bólu. Jak złagodzić go naturalnymi metodami? Poznaj domowe sposoby na bolące gardło.

Przyczyny bólu gardła 

Chociaż infekcje wirusowe i bakteryjne odpowiadają za większość przypadków bólu gardła, nie są jego jedynymi przyczynami. Czasem suchość, ból i drapanie w gardle pojawiają się także w przebiegu alergii. Ponadto mogą wynikać również z przesuszenia błony śluzowej spowodowanego np.: 

  • pracą wykonywaną głosem (nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy), 
  • oddychaniem przez usta w czasie snu, 
  • przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych, w których powietrze jest zbyt suche. 
Kobieta ma ból gardła przy przełykaniu Hello Zdrowie

Co na ból gardła? Domowe sposoby, które działają 

Domowe sposoby na ból gardła wywołany jego podrażnieniem powinny skupiać się na nawilżeniu śluzówki. W ten sposób złagodzisz nieprzyjemne objawy – drapanie, suchość i pieczenie. W tym celu zastosuj: 

  • kisiel z siemienia lnianego – ma on właściwości powlekające, które łagodzą podrażnienia śluzówki gardła, 
  • napar z prawoślazu – nawilża śluzówkę, powleka ją warstwą ochronną i łagodzi jej podrażnienia. 

A jakie są domowe sposoby na ostry ból gardła? Wykorzystaj naturalne składniki o działaniu odkażającym, które pomogą pozbyć się przyczyny problemu – infekcji. Świetnie sprawdzają się płukanki ziołowe z rumianku i szałwii. Jak je przygotować? Zalej porcję ziół wrzącą wodą i odstaw pod przykryciem na 15-20 minut. Do płukania gardła możesz też przygotować roztwór wody z solą w proporcji 0,5 łyżeczki soli na 1 szklankę wody. Zabieg ten powtarzaj 2-3 razy dziennie. 

Do domowych sposobów na silny ból gardła zaliczają się także produkty pszczele – miód i propolis. Wykazują one działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, stymulują też odporność organizmu. Miód to świetny dodatek do herbaty, jednak pamiętaj, że wysoka temperatura niszczy jego składniki aktywne. Domowym sposobem na ból gardła i kaszel jest również mikstura z mleka, miodu i masła, która nawilży i osłoni podrażnioną śluzówkę. 

Warto sięgnąć też po czosnek, który zawiera uważaną za naturalny antybiotyk allicynę. Możesz dodawać go do potraw, jednak obróbka termiczna rozkłada enzym, który aktywuje allicynę. Dlatego najlepiej rozgnieć ząbki wcześniej i odstaw na co najmniej 10 minut, zanim dodasz je do gotującego się posiłku. W ten sposób zapewnisz odpowiednią ilość czasu na zajście niezbędnych reakcji chemicznych. 

Oprócz tego zadbaj o siebie w czasie choroby, żeby przyspieszyć proces zdrowienia: 

  • pij ciepłe, ale nie gorące płyny, np. herbatę z cytryną, miodem i imbirem – podczas choroby organizm potrzebuje silniejszego nawodnienia, a ciepłe napoje pomagają nawilżyć gardło, 
  • nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni i w sezonie grzewczym, 
  • regularnie wykonuj nebulizacje – wykorzystaj do nich sól fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego, która nawilża i oczyszcza drogi oddechowe, 
  • dużo odpoczywaj i oszczędzaj gardło. 

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka 

Co jest bezpieczne na ból gardła u dzieci? Domowe sposoby, które można wykorzystać, to: 

  • kisiel z siemienia lnianego – może być podawany nawet niemowlętom, 
  • gałganek Aliny – to zmiażdżone ząbki czosnku zawinięte w gazę, które można powiesić w okolicy łóżka. Świetnie sprawdzają się w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, w tym bólu gardła, 
  • płukanie gardła – jeśli dziecko potrafi przeprowadzić ten zabieg, możesz zastosować wodę z solą lub napary z szałwii i rumianku. Nie stosuj płukanek do gardła dla dzieci poniżej 6. roku życia, ponieważ nie potrafią jeszcze prawidłowo i bezpiecznie wykonać tej czynności. Dodatkowo warto przetestować reakcję małego pacjenta na pierwszy kontakt z ziołami, ponieważ mają one spory potencjał uczulający, 
  • miód – to smaczne i zdrowe uzupełnienie leczenia dzieci, które ukończyły 1. rok życia. Nie podawaj go jednak młodszym pociechom. W miodzie mogą bytować przetrwalniki bakterii Clostridium botulinum, które u maluchów wywołują botulizm niemowlęcy. Również propolis powinien być stosowany dopiero po 12. miesiącu życia. 

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży i nie tylko 

W ciąży również możesz stosować wymienione wcześniej domowe sposoby na ból gardła – są one bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Jeśli choroba przebiega łagodnie, zwykle wystarczy kilka dni na powrót do zdrowia. Jednak każdą poważniejszą infekcję w ciąży trzeba skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre objawy, np. gorączka, mogą być niebezpieczne dla płodu. 

Domowe sposoby na ból gardła mogą być pomocne, jednak jeśli objaw ten jest bardzo nasilony, nie wahaj się sięgnąć po mocniejsze metody. Jeśli w ciągu tygodnia nie zauważysz poprawy, wybierz się do lekarza. Pamiętaj, że o gardło warto dbać na co dzień. Dlatego utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza i staraj się oddychać głównie przez nos, żeby nie wysuszać nadmiernie śluzówek. 

 

Bibliografia: 

  1. Błecha K., Ziołolecznictwo w infekcjach wirusowych, Postępy Fitoterapii 2022, 23(2): 107-119. 
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8274-sore-throat-pharyngitis#management-and-treatment [dostęp 20.01.2024]. 
  3. Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?