Przejdź do treści

Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?

Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowe sposoby na ból głowy są pomocne w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie chcemy sięgać po środki farmakologiczne. Z naturalnych metod łagodzenia bólu głowy mogą też korzystać kobiety w ciąży. Które zioła są najbardziej skuteczne przy dolegliwościach bólowych? Co pomoże przy bólu głowy po alkoholu? Jak uśmierzyć ból głowy u dzieci? Sprawdź! 

Najczęstsze przyczyny bólu głowy 

Ból głowy to objaw, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Występuje on w przebiegu wielu chorób, jest skutkiem przyjmowania niektórych leków i narażenia na przewlekły stres. Czasem jego przyczyny są prozaiczne, takie jak zmęczenie, zbyt mała ilość snu czy niedoborowa diety. 

Wtórne bóle głowy występują w chorobach oczu i szyi, zaburzeniach naczyniowych, po urazach głowy, podczas menstruacji. Poranny ból głowy obserwuje się u osób z zaburzeniami oddechowymi (m.in. zespołem bezdechu sennego) i zespołem niespokojnych nóg. Ból głowy może być również idiopatyczny, czyli taki, który nie ma poznanej przyczyny. Do pierwotnych, samoistnych bólów głowy zalicza się migreny oraz napięciowe bóle głowy. 

Na zdjęciu: Kobieta odczuwa ból głowy z przodu, jest wyraźnie zmartwiona swoim stanem. Przyciska dłoń do czoła w geście bezsilności.

Jak radzić sobie z bólem głowy? 

Jeśli ból głowy występuje często, a także, gdy towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości, należy wykonać podstawowe badania krwi i udać się do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę. Przy umiarkowanych dolegliwościach warto wypróbować domowe sposoby łagodzenia bólu. Mogą one przynieść ulgę bez konieczności sięgania po środki farmakologiczne i narażania się na związane z nimi skutki uboczne. Oto co możesz zrobić: 

Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu 

Staraj się kłaść spać o tej samej porze każdego dnia. Na godzinę przed snem zrezygnuj z korzystania z urządzeń wytwarzających niebieskie światło. Zadbaj o wygodne miejsce do spania: poduszka nie może być zbyt płaska ani za wysoka, ponieważ spowoduje to napięcie mięśni szyi i ramion oraz zmniejszony przepływ krwi i w konsekwencji ból głowy. Zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki sen wpływa niekorzystnie na organizm, dlatego staraj się tak zaplanować dzień, by zapewnić sobie około 7-9 godzin snu. 

Zmień dietę i zwiększ aktywność fizyczną 

Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków co 3-4 godziny, aby utrzymywać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Unikaj spożywania słodkich przekąsek i napojów, nie pij kofeiny przed snem. Ogranicz w diecie produkty, które mogą wyzwalać bóle głowy: alkohol, dojrzewające sery, czekoladę, wędliny. W zapobieganiu napadom migreny może pomóc imbir (dodaj go do herbaty lub różnych dań) oraz miedź, której największe ilości znajdziesz w produktach zbożowych, pestkach dyni, nasionach słonecznika oraz orzechach. 

Staraj się ćwiczyć co najmniej przez 30 minut dziennie 3-4 razy w tygodniu. Wskazane są także codzienne spacery. Jeśli często schylasz się lub unosisz głowę do góry, nie zapomnij o delikatnych ćwiczeniach rozciągających okolicę szyi. 

Wypróbuj napary ziołowe 

Zioła polecane do łagodzenia bólu głowy to: 

  • złocień maruna (wrotycz maruna) – za jego działanie przeciwbólowe odpowiada partenolid; nie powinny stosować go kobiety w ciąży, 
  • kora wierzby – zawiera glikozydy, flawonoidy i garbniki; ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne; 
  • wiązówka błotna – znajdują się w niej fenolokwasy, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne, zioło może łagodzić bóle głowy oraz bóle mięśniowo-stawowe; 
  • rumianek pospolity – zawiera fitosterole, garbniki, fenolokwasy i fitosterole; pomaga przy migrenach, łagodzi stres. 

Postaw na relaks 

Stres jest nieuniknionym elementem codzienności, ale nie oznacza to, że nie da się przeciwdziałać jego skutkom. Jeśli często boli cię głowa, skorzystaj z poniższych technik relaksacyjnych: 

  • naprzemiennie napinanie i rozluźnianie mięśni – tzw. progresywna relaksacja mięśni, 
  • medytacja, 
  • joga, 
  • techniki oddechowe, 
  • masaże. 

Warto wykorzystać powyższe metody jako domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Ponadto kobietom w ciąży zaleca się ciepłe kąpiele i chłodne okłady na czoło. 

Na zdjęciu: Kobieta ubrana w strój sportowy siedzi na podłodze i trzyma się za głowę. Doskwiera jej ból głowy po wysiłku.
Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy.

Na schemacie przedstawiono naturalne sposoby na niwelowanie bólu głowy. Fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na ból głowy po alkoholu 

Ból głowy po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu to dobrze znana dolegliwość. Prawdopodobnie wynika on z przekształcania etanolu do toksycznego aldehydu octowego, a także odwodnienia organizmu i utraty pierwiastków, w tym magnezu i potasu. Podstawą jest zadbanie o dobre nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Nie zaszkodzi zażycie magnezu lub zjedzenie produktów bogatych w ten minerał (magnez znajdziesz w orzechach, kakao, migdałach). Dobrze jest uzupełnić również poziom witaminy C, witamin z grupy B i glukozę. 

Domowe sposoby na ból głowy u dziecka 

Bóle głowy mogą wynikać ze zbyt długiego korzystania z telefonów komórkowych i komputerów. Zaleca się ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem urządzeń elektronicznych i częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Podczas bólu głowy dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu. 

 

Bibliografia: 

  1. Kemper K., Collette Breuner C., Medycyna komplementarna, holistyczna i integracyjna: bóle głowy, Pediatria po Dyplomie 2010, Vol. 14 Nr 6. 
  2. Linde M., Migrena: współczesne kierunki leczenia, Polski Przegląd Neurologiczny 2008, tom 4, suplement C. 
  3. Stępień A, Bóle głowy związane ze snem, Neurologia po Dyplomie 2013, 04. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?