Zioła na ból zęba. Sprawdzone metody na ból zęba u dziecka i w ciąży
Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Dotyczy osób w każdym wieku. Potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto znać skuteczne sposoby na ból zęba.
Dorosły człowiek ma 32 zęby stałe. Służą przede wszystkim do rozdrabniania pokarmów. Mają silne unerwienie i unaczynienie, dlatego dolegliwości bólowe są silne i odczuwane na całej twarzy. Zawsze konieczna jest wizyta u stomatologa, aby wcześnie poznać i wyleczyć przyczynę dyskomfortu. Skutecznym wsparciem terapii dentystycznej są domowe sposoby na ból zęba.
Sposoby na ból zęba – leczenie stomatologiczne
Ząb człowieka z zewnątrz jest pokryty szkliwem – cienką warstwą twardej tkanki, odpornej na zgniatanie. Jej funkcją jest ochrona wewnętrznej struktury zęba, czyli bogato unerwionej i unaczynionej miazgi. Ból zęba powstaje w odpowiedzi na drażnienie receptorów czuciowych przez bodźce bólowe mechaniczne (urazy, usunięcie zęba, wyrzynanie się zębów), termiczne (nadwrażliwość na zimno i ciepło) i patofizjologiczne (bakterie, które wywołują próchnicę i stany zapalne). Leczenie stomatologiczne polega na: oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków, leczeniu kanałowym, antybiotykoterapii, stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych lub usunięciu zęba. Pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) jamy ustnej. Wsparciem są domowe sposoby na ból zęba, które można stosować u dzieci i w ciąży.
Co na ból zęba? Domowe sposoby leczenia
Naturalne sposoby na ból zęba, mimo że są skuteczne, nigdy nie powinny być stosowane zamiast leczenia stomatologicznego. Dobrze radzą sobie z bólem i stanem zapalnym, ale nie usuwają przyczyny dolegliwości, dlatego będą zdarzały się nawroty. Konsekwencje nieleczonych stanów zapalnych są poważne, zwłaszcza u kobiet w ciąży.
Sprawdzone sposoby na ból zęba obejmują stosowanie ziół i łatwo dostępnych składników, które zazwyczaj znajdują się w każdej kuchni. Najpopularniejszy jest czosnek, który jest uznawany za naturalny antybiotyk. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jedną z metod na jego użycie jest wykonanie płukanki. W tym celu należy rozgnieść ząbek widelcem i zalać wrzątkiem. Po ostygnięciu roztworu wystarczy przepłukać kilkukrotnie jamę ustną. Można również przyłożyć go bezpośrednio do bolącego zęba lub rozgryźć i żuć przez kilka minut. Rozdrobniony czosnek można także wymieszać z poszatkowaną cebulą i przyłożyć na bolące miejsce.
Goździk zawiera eugenol, czyli substancję, która ma działanie znieczulające. Działa bardzo szybko, dlatego jego stosowanie jest skutecznym sposobem na ból zęba, który można zastosować w domu. W celu leczniczym wykorzystuje się go w formie zasuszonego kwiatu, proszku lub olejku eterycznego. Można go rozgryźć i przytrzymać przez kilka minut w jamie ustnej lub wymieszać z łyżką oliwy z oliwek, wetrzeć w bolące dziąsła albo nasączyć wacik i przyłożyć do chorego miejsca na 15 minut.
Silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe ma imbir. Badania wykazały, że jest równie skuteczny jak ibuprofen. Połączenie świeżego, pokrojonego korzenia z pieprzem cayenne, który rozgrzewa, działa antybakteryjnie i sprawdza się zwłaszcza w dolegliwościach bólowych głowy, jest idealną metodą na złagodzenie objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej.
Do domowych sposobów na ból zęba należą różnego rodzaju płukanki. Najbardziej znana jest szałwia, często wykorzystywana przy przeziębieniach, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwbólowo. Najprostsza i najszybsza do wykonania jest płukanka z soli. Należy rozpuścić 2 łyżeczki w szklance letniej wody i wypłukać jamę ustną.
Kobiety, które spodziewają się dziecka, nie mogą korzystać ze wszystkich dostępnych środków przeciwbólowych, dlatego domowe sposoby na ból zęba w ciąży są szczególnie zalecane. Bezpieczne jest stosowanie ziołowych płukanek, imbiru i czosnku, a także olejku eukaliptusowego, który wciera się bezpośrednio w bolące miejsce.
Domowe sposoby na ból zęba u dziecka
Ból zęba u małych dzieci występuje najczęściej podczas ząbkowania. Dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Domowe leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu zimna. Zaleca się przykładanie chłodnych okładów w okolicę źródła bólu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest gryzienie zimnych przedmiotów: zamrożonych owoców, warzyw lub gryzaków. Można wypróbować także masaż dziąsła w miejscu wyrzynania się zęba. Starsze dzieci mogą płukać jamę ustną szałwią, imbirem lub rumiankiem.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?