Domowe sposoby na zaparcia u dorosłych i dzieci – zioła i inne środki dostępne bez recepty
Domowe sposoby na zaparcia są skuteczną metodą wyeliminowania dokuczliwych problemów z wypróżnianiem u dzieci i dorosłych. Są bezpieczne i naturalne. Najważniejsze jest spożywanie produktów z dużą zawartością błonnika. Warto po nie sięgnąć, zanim zastosuje się środek farmakologiczny.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Zaparcia to powszechny, nieprzyjemny i wstydliwy problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Jest to zaleganie treści pokarmowej w jelitach, spowodowane trudnościami z jej wydaleniem. Zwykle spowodowane są stresem, błędami dietetycznymi lub chorobą. Często towarzyszy im ból brzucha i wzdęcia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia zaparć są domowe sposoby. Jeżeli dolegliwości ze strony układu pokarmowego utrzymują się przez dłuższy czas lub często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem.
Dieta jako domowy sposób na zaparcia
Ilość, jakość, konsystencja i zawartość składników odżywczych w spożywanym pokarmie ma duży wpływ na przebieg procesu trawienia i wypróżniania. Wiele produktów ma działanie zapierające, dlatego nie jest wskazane ich częste spożywanie przez osoby, które mają skłonności do występowania zatwardzenia. Niezalecane są zwłaszcza: mocna herbata, marchew, borówki, dojrzałe banany, białe pieczywo, słodycze, krowie mleko oraz produkty mleczne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zaparć w domu jest zmiana nawyków żywieniowych i włączenie do diety produktów, które dobrze wpływają na perystaltykę jelit, zmiękczają i ułatwiają przesuwanie się mas kałowych oraz zawierają dużą ilość błonnika. Substancja ta przyspiesza pracę układu pokarmowego, wpływa na konsystencję i objętość wydalanego pokarmu, a także eliminuje niestrawione resztki.
Podczas zaparć należy jeść:
- suszone owoce – śliwki, figi, daktyle i rodzynki (ze śliwek można przygotować także kompot),
- produkty pełnoziarniste – razowe pieczywo, brązowy ryż, kasze, płatki owsiane,
- owoce i warzywa – gruszki, jabłka, truskawki,
- kiszonki,
- kefiry i maślanki.
Domowe sposoby na zaparcia: zioła
Skuteczny domowy sposób na zaparcia to picie ziół, które wspomagają pracę jelit i mają łagodne właściwości przeczyszczające. Zalicza się do nich: zieloną herbatę, kminek, aloes, rumianek, melisę i korzeń lukrecji. Można je spożywać w formie herbat, naparów lub odwarów. Na problemy z wypróżnianiem sprawdzi się siemię lniane. Poza działaniem przeczyszczającym wytwarza gęsty śluz, który pokrywa ściany narządów układu pokarmowego. Dzięki temu przesuwanie się treści pokarmowych i ich wydalanie przebiega bez wysiłku. Należy zalać szklanką ciepłej wody 3 łyżeczki zmielonego siemienia, zamieszać, aż osiągnie gęstą konsystencję i odstawić na kilka minut. Tak przygotowany napój zaleca się spożyć przed snem, ponieważ efekt przeczyszczający występuje rano. Warto zadbać o swoje jelita na co dzień i dodawać siemię lniane do różnego rodzaju potraw, zwłaszcza sałatek i wypieków.
Pozostałe domowe sposoby na zaparcia u dorosłych
Podczas leczenia zaparć domowymi sposobami warto zwrócić uwagę na nawyki, które mogą przyczyniać się do problemów ze strony układu pokarmowego. Zdarza się, że zatwardzenie jest wywołane nieregularnym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej, długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, świadomym zwlekaniem z pójściem do toalety lub nawykowym przyjmowaniem środków przeczyszczających. Aby przywrócić prawidłowy rytm wypróżniania się, należy podjąć odpowiednie działania, które pobudzają jelita do pracy. W pierwszej kolejności należy uregulować rytm dnia, a szczególnie zadbać o spożywanie 4–5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Nigdy nie wolno pominąć śniadania, ponieważ jest to pierwszy pokarm, który pobudza jelita do pracy po nocnej przerwie. Konieczne jest picie wystarczającej ilości wody dziennie, gdyż przyczynia się do właściwej wilgotności mas kałowych, a tym samym do łatwiejszego ich wydalania. Dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi około 2,5 litra płynów na dobę. W momencie wystąpienia zaparć warto wypróbować ćwiczenia mięśni brzucha, które powodują ruch treści pokarmowej. Codzienna kilkuminutowa aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności jest skutecznym domowym sposobem na zapobieganie zaparciom.
Zobacz także
Bezpieczne sposoby na zaparcia u dzieci
Problemy z wypróżnianiem u najmłodszych są najczęściej spowodowane błędami dietetycznymi i świadomym unikaniem korzystania z toalety. Najskuteczniejszym domowym sposobem na zaparcia u dzieci jest doustne podawanie dużej ilości płynów: wody lub ziołowych herbatek o działaniu przeczyszczającym (np. rumianku). Należy także ograniczyć lub wykluczyć z jadłospisu słodycze, gotowaną marchewkę i dojrzałe banany, które powodują zatwardzenie. Biały chleb i ryż należy zastąpić pełnoziarnistym pieczywem, brązowym makaronem i płatkami owsianymi. Warto delikatnie masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli zaparcia trwają kilka dni lub często nawracają, należy skonsultować się z pediatrą.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?