Przejdź do treści

Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię!

Dorota Szelągowska
Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41 urodziny. Wybrała się na mammografię!/ PHOTO: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIAWARSZAWA 26.08.2021 RAMOWKA TVN Grupa Discovery N/Z: DOROTA SZELAGOWSKA
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jako że osiągnęłam już ten słuszny wiek, pierwszy dzień 41. roku życia uczciłam mammografią, co uważam za najbardziej rozsądny toast” napisała Dorota Szelągowska. Popularna projektantka wnętrz opublikowała na swoim profilu na Instagramie relację z badania profilaktycznego w kierunku raka piersi.

„Pierwszy dzień 41. roku życia uczciłam mammografią”

Dorota Szelągowska, telewizyjna specjalistka od remontów, od lat nawołuje do profilaktycznych badań w kierunku wykrywania nowotworów. Wynika to z diagnozy, jaką usłyszała jej mama Katarzyna Grochola. Kiedy Szelągowska miała 6 lat, słynna pisarka zachorowała na raka piersi. Nowotwór został wykryty w bardzo zaawansowanym stadium.

„Myślę, że nie dostałam tyle wsparcia w dzieciństwie, ile powinnam była dostać. Ale to dlatego, że moja mama miała raka, moja mama umierała” – mówiła w programie TVN Style.

41-latka obecnie nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale postanowiła również pokazać, w jaki sposób świętowała swoje urodziny. Jak zdradziła, z tej okazji wybrała się na mammografię, a na swoim profilu na Instagramie zamieściła zdjęcie z badania.

„Jako że osiągnęłam już ten słuszny wiek, pierwszy dzień 41. roku życia uczciłam mammografią, co uważam za najbardziej rozsądny toast” – czytamy.

Dorota Szelągowska

Dorota Szelągowska, fot. printscreen Instagram @dotindotin

Badanie mammograficzne to całkowicie nieinwazyjna procedura. Mammografia polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich, na których nieprawidłowe zmiany tkankowe powstałe w gruczole widoczne są jako białe plamy. W trakcie badania każdą pierś na kilka minut umieszcza się i nieznacznie ściska pomiędzy dwoma płytkami. Tradycyjna mammografia pozwala zauważyć patologiczne twory wielkości 2–3 mm, z kolei mammografia z kontrastem (tzw. mammografia spektralna z podaniem dożylnie środka kontrastowego) wzmacnia efekt badania, uwidaczniając ogniska zmian. Prześwietlenie nie wymaga znieczulenia i jest całkowicie bezbolesne.

Pomacaj Się

W jakim wieku i jak często wykonywać mammografię?

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, dlatego najbardziej narażone są kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Mammografia w młodym wieku, tzn. przed 35 rokiem życia nie jest miarodajną metodą badania zmian nowotworowych w piersiach ze względu na inną budowę tkankową gruczołów w tym okresie. Gdy obserwuje się przewagę procentową tkanki łącznej nad gruczołową w późniejszym okresie życia (ta lepiej przepuszcza promienie rentgenowskie), można zobrazować patologiczne zmiany. Badanie mammograficzne kobiet w grupie wiekowej 40-50 lat zaleca się wykonywać regularnie co 2 lata, paniom powyżej 50 roku życia raz w roku, z kolei dla kobiet młodszych zaleca się inny rodzaj badania obrazowego. Warto zaznaczyć, że u kobiet z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi badanie mammograficzne należy skonsultować się z lekarzem. Wówczas regularne badanie obrazowe piersi powinny być wykonywane także przed 40 rokiem życia.

Program przesiewowy adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat,
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
    • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
    • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Wskazania do mammografii

Kiedy wykonać mammografię? Wskazania do badania to:

  • wiek powyżej 40 lat,
  • podejrzenie zmiany,
  • ból piersi,
  • rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
  • przynależność do grupy zwiększonego ryzyka występowania nowotworów.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?