Sposoby na bolesne miesiączki. Bolesny okres – co robić?
Sposoby na bolesne miesiączki mogą złagodzić odczuwanie skurczów podczas okresu. Dzięki zastosowaniu domowych metod, takich jak picie naparów z ziół o działaniu rozkurczającym, masowanie brzucha olejkami, czy modyfikacja diety możemy zmniejszyć stopień pojawiającego się w tym czasie bólu. Co pomoże na bolesne miesiączki? Jak złagodzić silne skurcze podbrzusza w czasie menstruacji?
Skurcze podczas okresu
Z bolesnymi miesiączkami boryka się sześć na dziesięć Polek. Co dziesiąta cierpi z powodu bardzo silnego bólu, odczuwanego jako zmienne skurcze w podbrzuszu, podobne do bólu podczas wczesnych faz porodu, niekiedy promieniującego do ud i dołu pleców. Silne skurcze podczas okresu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego wiele kobiet wspomaga się środkami farmakologicznymi. Istnieją jednak także domowe sposoby na bolesne miesiączki, które pomogą w przetrwaniu comiesięcznej gehenny.
Dlaczego podczas miesiączki boli brzuch?
Ze względu na przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje bólu menstruacyjnego:
- dysmenorrhoeę pierwotną,
- dysmenorrhoeę wtórną.
Dysmenorrhoea pierwotna występuje u kobiet w każdym wieku, jej objawy najczęściej ustępują po urodzeniu dziecka. Medycyna wciąż nie wie, jaka jest przyczyna problemu. Wielu specjalistów wiąże ją z wysokim poziomem hormonopodobnych substancji zwanych prostaglandynami, które powodują skurcze macicy. Ból rozpoczyna się zwykle wraz z początkiem krwawienia i bywa najsilniejszy podczas pierwszego dnia menstruacji.
Dysmenorrhoea wtórna dotyka najczęściej kobiet starszych i może być powodowana przez liczne schorzenia m.in.:
- włókniakomięśniaki,
- polipy,
- endometriozę,
- stany zapalne miednicy.
Problem wywołuje niekiedy zwężenie otworu szyjki macicy, stanowiącego jej ujście do pochwy. W przypadku, gdy problemem jest dysmenorrhoea wtórna, rozwiązaniem może być leczenie przyczynowe schorzenia leżącego u źródła dolegliwości.
Co robić, gdy zmagamy się z bolesnym okresem, a przyczyną jest dysmenorrhoea pierwotna?
Zaopiekuj się sobą podczas miesiączki. Suplement SOS PMS oraz majtki menstruacyjne od Wimin kupisz w przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie!
Sposoby na bolesne miesiączki
– Skurczom menstruacyjnym towarzyszą zazwyczaj inne dolegliwości: apatia, zmęczenie, złe samopoczucie psychiczne i rozdrażnienie – tłumaczy Ewa Nowak, ginekolog z Centrum Medycznego Medicover w Białymstoku. W poważnych przypadkach kobiety uskarżają się również na nudności, wymioty, biegunkę czy bóle głowy.
Wiele kobiet jest przyzwyczajonych do sięgania po środki farmakologiczne zawsze, gdy odczuwa ból menstruacyjny. Faktycznie, stosowanie leków z grupy NLPZ lub zawierających drotawerynę środków rozkurczających może przynieść ulgę w przypadku bolesnych skurczów podczas okresu. Farmakoterapia zawsze wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych – szczególnie, jeśli po leki sięgamy często. Duże ilości farmaceutyków, zwłaszcza środków przeciwbólowych, w nadmiarze może powodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego lepiej korzystać z domowych, naturalnych sposobów łagodzenia skurczów menstruacyjnych.
Ciepłe okłady na bolesne miesiączki
– Ulgę w bólu przynoszą na przykład ciepłe okłady, które zmniejszają skurcze macicy. Pomocna może okazać się także ciepła kąpiel, ale nie może ona być zbyt długa, żeby nie doszło do nasilenia krwawienia. Z tej metody trzeba więc korzystać rozważnie – wyjaśnia Ewa Nowak.
Zioła na skurcze podczas okresu
Bóle menstruacyjne doskonale łagodzą zioła i naturalne napary. – W tym okresie warto jest zaparzyć sobie rumianek, miętę czy herbatę z cynamonem – radzi ginekolog.
Na szczególne zainteresowanie zasługuje rumianek, wykazujący właściwości rozkurczające oraz uspakajające, łagodzący skurcze miesiączkowe, a także minimalizujący wahania nastrojów, które pojawiają się w tym trudnym dla kobiety czasie. Domowymi sposobami na bolesne miesiączki z wykorzystaniem rumianku są:
- picie naparu,
- wykorzystanie naparu do przygotowania nasiadówki (będącej także skutecznym remedium na infekcje dróg moczowych)
- użycie naparu do kąpieli (byle nie nadmiernie gorącej), przy okazji oczyszczającej skórę i łagodzącej podrażnienia.
Jak złagodzić bolesne miesiączki przy użyciu olejków?
Przy uciążliwych skurczach menstruacyjnych warto wypróbować starą francuską metodę ludową, czyli wmasowywanie w skórę dolnych partii brzucha kilku kropli olejku lawendowego, pozyskiwanego z rozwiniętych kwiatów lawendy, poddanych destylacji z parą wodną lub ekstrakcji rozpuszczalnikami lotnymi. Podobny efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu olejku różanego. Ten sposób na bolesne miesiączki był propagowany już przez Hipokratesa, który zalecał wykorzystywanie wyciągów z pachnących kwiatów kobietom cierpiącym z powodu comiesięcznych dolegliwości.
Masaż i aktywność fizyczna jako sposoby na bolesne miesiączki
– Skutecznym sposobem na złagodzenie skurczów menstruacyjnych są również delikatne masaże podbrzusza. Zalecana jest także umiarkowana aktywność fizyczna, a najlepiej gimnastyka relaksacyjna czy joga – tłumaczy Ewa Nowak. – Dobrze jest też zadbać o wygodny strój i jeśli to możliwe na tych kilka dni zrezygnować z uniformów czy szpilek. Garderoba nie powinna uciskać brzucha, materiał powinien być naturalny, oddychający, niekrępujący ruchów – wylicza ginekolog.
Jaką dietę zastosować przy skurczach podczas okresu?
Zdaniem specjalistów bardzo ważna w czasie miesiączki jest odpowiednia, lekkostrawna dieta. – Kobiety powinny sięgać po potrawy, które nie obciążają żołądka i redukują wzdęcia. Dobrze jest znacząco ograniczyć, a nawet wręcz wyeliminować kofeinę i produkty, które ją zawierają. Ten składnik nasila bowiem skurcze macicy, czego konsekwencją jest jeszcze większy ból. Warto też zrezygnować ze słodyczy i postarać się o odkwaszenie organizmu – radzi Ewa Nowak.
Sposobem na bolesne miesiączki może być przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. W tym celu należy wprowadzić do jadłospisu więcej cytryny, limonki, mango, kiwi, winogron, cebuli, natki pietruszki, brokułów, czosnku, bakłażana, cukinii czy ogórka. Zamiast ryżu i ziemniaków lepiej sięgać po komosę ryżową lub kaszę jaglaną (to jedyna kasza wykazująca działanie zasadotwórcze). Czarną herbatę warto zastąpić białą lub zieloną, a czarną kawę – zbożową. Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, częściej sięgając po oliwą z oliwek.
Dolegliwości menstruacyjne pomaga złagodzić regularne spożywanie ryb morskich, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, które skutecznie ograniczają skurcze mięśni i zmniejszą bóle miesiączkowe. Łosoś czy dorsz dostarczają też dużo tryptofanu potrzebnego do produkcji serotoniny – hormonu poprawiającego nastrój.
Skurcze podczas okresu może też zmniejszyć zwiększona dawka magnezu, potasu czy wapnia, dlatego warto sięgać po banany, gorzką czekoladę, mleko oraz różne napoje mleczne.
Innym domowym sposobem na bolesne miesiączki jest spożywanie mielonego siemienia lnianego. Nasiona lnu to jeden z najstarszych środków leczniczych znanych człowiekowi. Ich właściwości potwierdzili naukowcy, którzy przeprowadzili pewien eksperyment. Wzięło w nim udział 100 kobiet zmagających się z silnymi bólami menstruacyjnymi. Połowa z nich przez cztery miesiące zażywała nasionami lnu, a druga – placebo. W obu grupach zaobserwowano złagodzenie dolegliwości, przy czym wśród osób spożywających siemię ból (mierzony za pomocą tzw. wizualnej skali analogowej) zmniejszył się dwa razy bardziej.
– Jednak trzeba pamiętać o tym, że jeżeli bóle menstruacyjne są bardzo silne i trudne do wytrzymania należy zgłosić się do lekarza specjalisty, znaleźć przyczynę i zastosować skuteczne leczenie – podsumowuje ginekolog Ewa Nowak.
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?