Dramatyczne dane o nadmiarowych zgonach w Polsce. Wypadamy prawie najgorzej w UE

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną. W ciągu 48 tygodni 2022 roku w Polsce zmarło 408 tys. ludzi, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Było źle, jest gorzej
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w naszym kraju przez cały czas umiera więcej osób niż przed pandemią COVID-19. Według danych, w ciągu 48 tygodni tego roku w Polsce zmarło 408 tys. ludzi, czyli o 30 tys. więcej osób niż w 2019 r. I choć od stycznia do listopada 2022 r. zmarło o 56 tys. Polaków mniej niż w tym samym okresie rok temu, nie mamy się z czego cieszyć. W ubiegłym roku koncentrowano się przede wszystkim na walce z pandemią. Wielu chorych zmarło z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub w wyniku nieotrzymania odpowiedniej pomocy i leczenia na czas.
„Spodziewaliśmy się, że w 2022 r. będzie więcej zgonów niż w 2019 r. z powodu starzenia się ludności. Ale jest gorzej niż oczekiwaliśmy z uwagi na dług zdrowotny” – podkreśla cytowany przez gazetę demograf prof. Piotr Szukalski.
Dziennik powołuje się również na raport OECD Health at Glance 2022, który pokazał sytuację zdrowotną państw Unii Europejskiej po pandemii. Zgodnie z raportem, Polska wraz z Bułgarią i Rumunią znalazła się w niechlubnej czołówce państw UE, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną w porównaniu ze średnią z poprzednich lat.
Trzecia najwyższa liczba nadmiarowych zgonów w Europie
Jak zauważa „DGP”, źle wypadamy również pod względem długości życia. Polska znalazła się na trzecim miejscu w grupie państw, w których sytuacja jest najgorsza. W naszym kraju strata wyniosła 2,4 roku, czyli dwa razy więcej niż średnia unijna. Przed nami znajdują się jedynie Bułgaria i Rumunia.
„Widać tu związek z nakładami na zdrowie: te państwa mają jedne z najniższych w stosunku do PKB – pisze dziennik.
I podaje, że NFZ po pandemii stara się nadrobić dług zdrowotny i zwiększa nakłady na zdrowie Polaków. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez gazetę podkreśla, że w 2020 r. nakłady te wyniosły 116,3 mld zł i stanowiły wzrost o ponad 13 proc. w stosunku z rokiem wcześniejszym.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP
Zobacz także

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany w służbie zdrowia

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”
Polecamy

Już nie 36,6. Jest nowa norma prawidłowej temperatury ciała

Pani Ewa miała mieć usunięty guz płuca, a przecięto jej aortę. „Mama była ich królikiem doświadczalnym” – uważa córka

Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach

28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
się ten artykuł?