Drętwienie języka – o czym może świadczyć? Możliwe przyczyny
Drętwienie języka może mieć różne podłoże, jest to bowiem wrażliwa część ciała, która reaguje m.in. na rozmaite pokarmy, leki czy różnego rodzaju zabiegi. Jego drętwienie wskazuje również nierzadko na rozwijające się w organizmie choroby – mniej lub bardziej groźne – dlatego nie należy bagatelizować tego objawu.
Czym jest drętwienie języka?
Drętwienie języka, określane również mianem „parestezji”, to zjawisko związane z podrażnieniem jego zakończeń nerwowych. W większości przypadków jest ono skutkiem spożycia produktów alergizujących, choć – jak już powiedzieliśmy na wstępie – może być także efektem m.in. przyjmowanych leków. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas i ma charakter nawracający, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Czasem jednak trzeba reagować od razu – zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące symptomy.
Drętwienie języka a udar
Drętwienie języka może być objawem udaru. Wówczas symptom ten idzie w parze z drętwieniem rąk lub nóg oraz opadaniem kącika ust. W przebiegu udaru pojawiają się także problemy z widzeniem – w jednym oku lub w obu. Trudno jest wówczas zrozumieć mowę pacjenta, do tego dochodzą bardzo silne bóle i zawroty głowy. Ma on również problemy z zachowaniem równowagi, czasem traci nawet przytomność.
Drętwienie języka a nerwica
Drętwienie języka bywa również symptomem nerwicy. Pacjenci cierpiący na tę chorobę nierzadko borykają się w takich sytuacjach jednocześnie z drętwieniem twarzy oraz drętwieniem rąk. Silna nerwica może doprowadzić do lęków i napadów paniki, a także do przyspieszonego oddechu. U niektórych osób takie objawy pojawiają się po prostu pod wpływem stresu.
Drętwienie czubka języka
Drętwienie czubka języka może być postacią parestezji. Występuje po leczeniu dentystycznym, np. ekstrakcji ósemek czy leczeniu endodontycznym. Wówczas może dojść do porażenia nerwu językowego. Co więcej, drętwienie czubka języka bywa efektem przyjmowania pewnych leków, które doprowadzają do uszkodzenia zakończeń nerwowych. W niektórych przypadkach końcówka języka drętwieje w wyniku anemii albo zakażenia grzybiczego. Wówczas omawianemu przez nas objawowi towarzyszą owrzodzenia i ramy na języku oraz błonach śluzowych. Nawracające afty i przewlekłe stany dziąseł również wiążą się z podobnymi symptomami.
Drętwienie ust i języka
Drętwienie ust i języka często stanowi efekt reakcji alergicznej, np. na lekarstwa czy pokarm. W takiej sytuacji trzeba po prostu zrezygnować ze źródła alergenu, wówczas problem powinien zniknąć. W większości przypadków do takich reakcji dochodzi w wyniku spożycia kiwi, ananasa, brzoskwiń lub nektarynek, dodatkowo obserwuje się obrzęk jamy ustnej. Omawiany przez nas objaw często pojawia się również po usunięciu zęba. Drętwienie ust i języka nierzadko spowodowane jest również schorzeniami autoimmunologicznymi, a więc cukrzycą, stwardnieniem rozsianym czy też niedoczynnością tarczycy.
Zawroty głowy i drętwienie języka
Takie objawy, jak zawroty głowy i drętwienie języka pojawiają się w przebiegu chorób, które opisaliśmy już wyżej, a więc udaru oraz nerwicy. Na ich wystąpienie mogą wpłynąć również niedobory pokarmowe czy witaminowe. W niektórych przypadkach jest to również konsekwencja nagłego spadku cukru oraz rezultat hipoglikemii albo efekt zaburzeń gospodarki żelazowej i skoków ciśnienia.
Drętwienie języka w ciąży
Najczęściej drętwienie języka w ciąży jest konsekwencją niedoboru witaminy B12 oraz osłabienia organizmu. Wówczas można zaobserwować u siebie również nieustanne zmęczenie, senność i obniżenie łaknienia. Czasem w takich sytuacjach wskazane jest przyjmowanie magnezu, wapnia oraz potasu w formie suplementów, ale musisz się wcześniej koniecznie skonsultować z lekarzem, aby potwierdzić, czy faktycznie potrzebujesz suplementacji.
Drętwienie języka i podniebienia
Czujesz drętwienie języka i podniebienia? W tym przypadku również może chodzić o uczulenie, a przede wszystkim o alergię na orzechy. Jeżeli oprócz omawianego przez nas symptomu występują powiększone węzły chłonne, trudności związane z żuciem pokarmów, a także zmiana barwy głosu, przyczyną może być nowotwór jamy ustnej. Dodajmy, że podniebienie jest wówczas białawe albo żółtawe.
Bibliografia:
- Kaur Bhatia N., Kaur Bhatia N., Psychogenic Lingual Paresthesia, Journal of Clinical and Diagnostic Research for doctors 2015, 9(5), VD04-VD05.
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
- Szczeklik A., Szczeklik E., Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
się ten artykuł?