„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?
Mrowienie kończyn – każdy kto go doświadczył podczas dłuższego siedzenia w jednej pozycji, określa to uczucie jako „klucie igłą”. Neurolog Dominik Siutka mówi nam: „Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn, a często jest bagatelizowane przez pacjentów. Wynika to z tego, że pojawiają się niespodziewanie i przez krótki okres”.
Czym są parestezje?
Parestezje, czyli mrowienia i drętwienia, mogą pojawić się na całym ciele, jednak zdecydowanie najczęściej odczuwamy je w kończynach – w palcach, na powierzchni rąk, w ramionach lub nogach. Mimo że pojawiają się nieoczekiwanie, nie można ich bagatelizować. Drętwienie i mrowienie kończyn może być spowodowane urazem nerwów, a także chorobami, takimi jak: miażdżyca, cukrzyca, lub zespół cieśni nadgarstka.
Nasze ciała zawierają wiele nerwów i naczyń krwionośnych. Nerwy przenoszą impulsy elektryczne do naszego mózgu, a krew transportuje tlen i składniki odżywcze do naszych narządów. Nerwy składają się z żywych komórek i naczyń krwionośnych zwanych vasa nervorum, które dostarczają im tlen i inne składniki odżywcze. Nerwy pomagają zmienić średnicę naczyń krwionośnych. Przykładowo, kiedy biegniemy, nerwy rozszerzają naczynia krwionośne, aby więcej krwi mogło dostać się do mięśni w naszych ramionach i nogach.
Jakakolwiek kompresja nerwów lub naczyń krwionośnych utrudnia zdolność do przekazywania impulsów z powrotem do rdzenia kręgowego i mózgu, w konsekwencji mózg interpretuje brak sygnałów lub nieprawidłowe sygnały jako drętwienie, lub mrowienie w dotkniętym obszarze.
Co powoduje drętwienie i mrowienie kończyn?
Niektóre formy mrowienia i drętwienia są spowodowane chorobami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka (CTS), lub nieodpowiednim stylem życia. Dzieje się tak, gdy nerw pośrodkowy, który przechodzi przez „tunel” nadgarstka (utworzony przez kości nadgarstka w dłoni i włóknisty pas tkanki tworzący most przez kości), zostaje ściśnięty przez zapalenie ścięgien, które również przechodzą przez ten „tunel”. Drętwienie lub mrowienie kończyn towarzyszy także niektórym stanom chorobowym, takim jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, migrena, a także niedoczynność tarczycy, dlatego nie można bagatelizować często nawracającym parestezji.
Dodatkowo, osoby używające wibrujących urządzeń, takich jak wiertarki pneumatyczne lub szlifierki orbitalne, są narażone na zwiększone ryzyko CTS, podobnie jak ludzie, którzy grają na instrumentach muzycznych lub używają klawiatur komputerowych przez długi czas. Tego typu czynności powodują napięcia w nadgarstu, które może uciskać nerw pośrodkowy.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą zostać chwilowo złagodzone przez potrząsanie dotkniętą ręką. Ale w dłuższej perspektywie może samo znikać poprzez przerwanie czynności obciążającej lub przez założenie szyny na nadgarstek, aby utrzymać nadgarstek prosto. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.
Drętwienie, mrowienie kończyn – kiedy zgłosić się do lekarza?
Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn, a często jest bagatelizowane przez pacjentów. Wynika to z tego, że pojawiają się niespodziewanie i przez krótki okres. Stale powtarzające się mogą świadczyć o niedoborze witamin, chorobach na tle neurologicznym, np. padaczce, zawałem mięśnia sercowego, długotrwałym naciskiem na nerwy, miażdżycą, a także w okresie zimowym - odmrożeniem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie sami powodujemy mrowienie, np. w skutek niewygodnej pozycji, którą zmieniamy i uczucie ustępuje. Do lekarza należy udać się, jeśli podczas drętwienia lub mrowienia towarzyszą inne dolegliwości, np. bóle w klatce piersiowej, zaburzenia mowy, duszności i problemy z oddychaniem.
Parestezje, czyli mrowienia i drętwienia kończyn mogą zarówno świadczyć o jednostce chorobowej jak i nieodpowiedniej pracy lub przyjętej pozycji. Pojawiające się sporadycznie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak nawracające i towarzyszące im inne objawy, np. bóle, duszności, powinny być konsultowane z lekarzem.
Polecamy
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?