Odczuwasz drętwienie nóg? Sprawdź, co to może oznaczać
Zazwyczaj drętwienie nóg nie oznacza nic poważnego. Czasem jednak może być sygnałem groźnych chorób, dlatego – jeśli pojawia się szczególnie często – warto sprawdzić, czy w twoim organizmie nie dzieje się nic złego. W tym artykule opisano, jakie mogą być przyczyny drętwienia nóg oraz jak można je leczyć.
Drętwienie nóg – co oznacza?
Drętwienie nóg ma bardzo różne przyczyny, m.in. takie jak:
- siedzenie lub leżenie w nieodpowiedniej pozycji,
- kontuzje (np. złamanie kości),
- niedobory witamin i minerałów,
- choroba obwodowych naczyń krwionośnych,
- systemowe zapalenia naczyń,
- napad przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA),
- zawał serca,
- udar mózgu (w przypadku udaru wzgórza, drętwienie kończyn jest jedynym objawem),
- stwardnienie rozsiane,
- epilepsja,
- migrena,
- neuropatia,
- dyskopatie,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zespół Guillaina-Barrégo,
- zespół złego wchłaniania,
- toczeń rumieniowaty układowy (SLE),
- dna moczanowa,
- zespół cieśni nadgarstka,
- uszkodzenie przewodnictwa nerwowego (na skutek oparzenia i odmrożenia),
- zatrucie ołowiem.
Drętwienie palców u nóg
Drętwienie palców u nóg bywa czasem efektem pozostawania w jednej pozycji przez długi czas. Powoduje to ucisk naczyń krwionośnych lub nerwów. Wystarczy jednak, aby kończyny się rozruszały, żeby problem minął. Jeśli pojawia się on jednak bardzo często, może to być związane z zaburzeniami gospodarki potasowej, magnezowej czy też wapniowej, a także ze zbyt małą ilością witaminy B w organizmie.
Drętwienie nóg od kolan w dół
Podobnie jak w przypadku palców u nóg, drętwienie od kolan w dół najczęściej wynika ze zbyt niskiego stężenia witamin oraz mikroelementów w organizmie. Czasem przyczyną jest również zespół niespokojnych nóg. Nierzadko podłożem tej dolegliwości są także choroby układu kostnego. W niektórych przypadkach drętwienie dolnych części kończyn powodują problemy z kręgosłupem. Bóle odczuwalne poniżej kolan mogą świadczyć o miażdżycy, cukrzycy, chorobie Bürgera czy nadciśnieniu tętniczym.
Drętwienie rąk i nóg
Zauważyłaś u siebie drętwienie rąk i nóg? Często wskazuje to na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, obejmujące kręgi lędźwiowe lub krzyżowe. Może oznaczać ono również udary i zawały, a nawet toczeń oraz niewydolność żylną. Jego przyczyny mogą być jednak także mniej groźne – mamy tu na myśli niedobór magnezu czy witamin z grupy B.
Drętwienie nóg od kręgosłupa
Drętwienie nóg może być spowodowane problemami z kręgosłupem. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie ten objaw, może to oznaczać dyskopatię, chorobę zwyrodnieniową stawów czy chorobę Pageta. W przypadku dyskopatii drętwienie nóg pojawia się w sytuacji objęcia krzyżowego i lędźwiowego odcinka zmianami zwyrodnieniowymi.
Do drętwienia może prowadzić również przepuklina powstająca na skutek zbyt dużego nacisku kręgów i uwypuklenia pierścienia włóknistego. Jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów, w jej przebiegu dochodzi do niszczenia całego stawu, atakuje ona również kręgosłup. Choroba Pageta to przewlekłe schorzenie, które również dotyczy kręgosłupa.
Drętwienie nóg w nocy
Drętwienie nóg w nocy zazwyczaj spowodowane jest niewłaściwą pozycją ciała. Kiedy śpisz, istnieje większe ryzyko ustawienia kończyn w sposób zakłócający przepływ krwi, a to z kolei skutkuje odrętwieniem oraz mrowieniem. W takim ułożeniu może dojść również do przejściowego ucisku na nerw. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas, dobrze jest się skonsultować z ortopedą lub neurologiem.
Drętwienie nóg w ciąży
Drętwienie nóg w ciąży często ma związek z przebiegającymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Czasem jest to także efekt nacisku macicy na naczynia krwionośne. W jeszcze innych przypadkach chodzi o słabsze krążenie krwi, w wyniku czego dochodzi do obrzęków różnych partii ciała: kostek, rąk, palców, bioder, jak również miednicy. Przyczyną odrętwienia może być także gromadzenie się płynu w stawach, do którego dochodzi u niektórych ciężarnych kobiet.
Leczenie drętwienia nóg
Jeśli przyczyną drętwienia nóg jest choroba, leczenie powinno być ukierunkowane właśnie na nią. W innych przypadkach warto wypróbować poniższe metody domowe sposoby na drętwienie nóg. Dlatego, zanim zasięgniesz porady lekarza, możesz poruszać kończyną, rozmasować ją oraz wykonać kilka ruchów stopą. W przypadku pojawienia się problemu, możesz również położyć się na łóżku i przez chwilę na nim odpocząć.
Jeżeli objaw wystąpił w wyniku urazu lub wysiłku można zastosować ciepłe lub zimne okłady. A jeżeli przyczyną są niedobory określonych pierwiastków lub witamin B6 czy B12, należy zacząć je suplementować. Jeśli szykujesz się z kolei na długą podróż samolotem lub samochodem, warto zaopatrzyć się w specjalne uciskowe podkolanówki, dzięki którym utrzymuje się prawidłowe krążenie w nogach, dzięki czemu nie pojawiają się obrzęki oraz drętwienie.
Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa
Oto przykładowe ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa.
1. Przyciąganie kolan
Ułóż się na macie i przyciągaj powoli kolana do piersi. Powtórz taką czynność 10 razy, a następnie wykonaj drugą serię.
2. Rowerek
Ułóż się na macie, unieś nogi do góry i zacznij nimi pedałować. Pamiętaj, że odcinek lędźwiowy powinien przylegać do maty. Powtórz tę czynność 10 razy, a następnie wykonaj drugą serię.
3. Unoszenie ramion
Ułóż się na macie i zadbaj o to, aby ręce leżały wzdłuż ciała. Unieś ramiona i powoli przenoś je za głowę. Później wróć spokojnie do pozycji początkowej. Powtórz tę czynność 10 razy.
Bibliografia:
- Gajewski P. i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531493/ [dostęp 11.08.23]
- Kirkland A. E., Sarlo G. L., Holton K. F., The Role of Magnesium in Neurological Disorders, Nutrients. 2018,10(6), s. 730.
Zobacz także
Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk? Wyjaśniamy
„Drętwienie kończyn może mieć wiele przyczyn”. Kiedy warto udać się do neurologa?
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Migrena szyjna a ból głowy pochodzenia szyjnego
Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
się ten artykuł?