Drętwienie ręki prawej – częsty objaw, któremu można zapobiec. Przyczyny i metody leczenia
Drętwienie rąk może świadczyć o wielu patologiach, najczęściej neurologicznych i ortopedycznych. Pacjenci bardzo często zgłaszają się do lekarza z pytaniem, dlaczego drętwieją im ręce. Czasem jest to jedna kończyna górna, czasem obie. Należy przede wszystkim odróżnić przejściowe cierpnięcie ręki od drętwienia całej kończyny. Dolegliwości tego typu mogą mieć charakter napadowy bądź przejść w formę utrwaloną.
Drętwienie rąk – przyczyny
Drętwienie rąk to zjawisko polegające na patologicznym uczuciu mrowienia, przeczulicy, uczucia przechodzenia prądu przez kończynę. Upośledzone przejściowo są funkcje czuciowe ręki, w tym uczucie dotyku temperatury czy bólu. Przyczyn tego typu dolegliwości może być wiele. Ważne przy tak nieswoistych objawach są dolegliwości współistniejące, stanowiące niejednokrotnie podpowiedź co do podłoża drętwienia.
Na początku warto wspomnieć o zwykłym, przejściowym ścierpnięciu ręki. Wynika on z długotrwałego ucisku na niektóre struktury nerwowe, np. przy nieprawidłowej pozycji ułożeniowej w czasie snu. Wystarczy zmiana pozycji ciała, kilka czynnych ruchów kończyną, a dolegliwości ustępują samoistnie. Taki ucisk na struktury nerwowe może wynikać również z patologii sąsiadujących kości czy mięśni. Nieprawidłowe powiększenie węzłów chłonnych czy zmiany nowotworowe również mogą powodować ucisk na poszczególne odcinki nerwów rdzeniowych i dawać dolegliwości w postaci drętwienia kończyny.
Najczęstszą patologią z jaką zgłasza się pacjent z drętwieniem prawej czy lewej ręki jest zespół korzeniowy wynikający z problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Takie objawy Dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, przepukliny to główne zmiany, które mogą powodować drętwienie kończyny.
Drętwienie ręki może być również jednym z pierwszych objawów udaru ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej wtedy współwystępują inne objawy, jak np. drętwienie kończyny dolnej czy mrowienie twarzy, ale może również być to objaw izolowany.
Drętwienie ręki prawej w części dystalnej, czyli w okolicy dłoni, może być związane z zespołem cieśni nadgarstka. Jest to patologia wynikająca z długotrwałego uciski struktur miękkich nadgarstka na nerw pośrodkowy.
Nie należy zapominać również o nerwicy, która w obecnych czasach bardzo często pojawia się u ludzi przepracowanych, zmęczonych, poddawanych znacznym stresom. Organizm może dawać wtedy niespecyficzne objawy somatyczne, w tym drętwienie kończyn, ucisk w klatce piersiowej, ból głowy czy inny niepokojące dolegliwości.
Co robić, gdy drętwieje ręka?
Trudno na własną rękę znaleźć przyczynę drętwienia kończyny górnej. Konieczna może okazać się konsultacja specjalistyczna, szczególnie kiedy dolegliwości nie ustępują, lub jest to kolejny taki incydent. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z problemem drętwienia ręki, powinien przygotować się na szczegółowy wywiad lekarski dotyczący objawów, chorób współistniejących czy przyjmowanych leków i suplementów, następnie na podstawie badania fizykalnego i charakterystycznych cech zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości lekarz zleca szczegółowe badania diagnostyczne. Chory z drętwieniem kończyny musi być niejednokrotnie konsultowany neurologicznie i ortopedycznie, by otrzymać skierowanie na szczegółowe, specjalistyczne badania takie jak np. tomografia komputerowa, badanie przewodnictwa nerwowego, rezonans magnetyczny.
Profilaktyka drętwienia rąk
Najczęstsze przyczyny drętwienia rąk obejmują zmiany w obrębie kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, by im zapobiegać a nie leczyć. Od najmłodszych lat należy dbać o poprawną sylwetkę. Konieczne jest uprawianie sportu, wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych. Zarówno w szkole, jak i w pracy konieczne jest utrzymanie odpowiedniej higieny pracy, unikania wielu godzin spędzanych przed komputerem. Należy unikać substancji toksycznych, takich jak metale ciężkie, alkohol czy papierosy. Wskazana jest odpowiednia dieta celem uniknięcia niedoborów witaminowych.
Drętwienie ręki – metody leczenia
Drętwienie ręki jest objawem różnych procesów chorobowych. Leczenie powinno być przede wszystkim przyczynowe. Farmakologia, zlecana najczęściej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jest leczeniem objawowym. W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, leki działające rozluźniająco na mięśnie, a także preparaty witamin z grupy B. Czasem w leczeniu farmakologicznym można stosować leki typu gabapentyna, które stosowane są przy silnych bólach neuropatycznych.
Bardzo istotną metodą leczenia tego typu dolegliwości jest fizjoterapia i rehabilitacja. Odpowiednia współpraca z fizjoterapeutą przy nawet miernie nasilonych dolegliwościach, może zapobiec wystąpieniu znacznie nasilonych objawów. Współpraca z fizjoterapeutą jest szczególnie ważna, jeśli drętwienie rąk wynika z patologii kręgosłupa. Kiedy dolegliwości nie ustępują, a drętwienie rąk upośledza codzienne funkcjonowanie, po wykonaniu specjalistycznych badań niejednokrotnie zapada decyzja o konieczności interwencji neurochirurgicznej.
Bibliografia:
- Małgorzata Malec-Milewska, Agnieszka Sękowska, Dekalog diagnostyki i leczenia bólu neuropatycznego, ITEM Publishing, 2020
- Andrzej Rakowski , Kręgosłup w stresie, Centrum terapii manualnej, 2022
Polecamy
się ten artykuł?