Drgająca powieka może mieć różne przyczyny. Jak o nią zadbać?
Drgająca powieka to bardzo częste zjawisko, które zdarzyło się prawie każdemu. Ten bezwiedny skurcz mięśnia okrężnego oka najczęściej jest wynikiem niedoboru pewnych minerałów, jednak czasami świadczy o innych przypadłościach. Dowiedz się więcej na temat drgającej powieki, jej przyczyn oraz konsekwencji.
Czym jest zjawisko drgającej powieki?
Drganie powieki można opisać jako powtarzające się i mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka, które mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach w niewielkim stopniu. Drganie powieki górnej lub dolnej jest szczególnie nieprzyjemne w trakcie czytania, oglądania telewizji lub pracy przy komputerze.
Jakie są przyczyny drgającej powieki?
Drganie powieki może mieć naprawdę wiele przyczyn, jednak zdecydowanie najczęstszą jest niedobór minerałów, a szczególnie magnezu. Niestety w tym wypadku może być to również związane z nadmiernym spożyciem kofeiny, która w dużej ilości sprawia, że tracisz nieco więcej wspomnianego pierwiastka, oddając mocz, niż normalnie, co może powodować pewne objawy przypominające nerwicowe. Oczywiście dotyczy to tylko pewnej grupy osób, które spożywają przynajmniej kilka filiżanek kawy dziennie.
Drganie powieki może być jednak także symptomem klasycznych zaburzeń nerwicowych, jednak w tym wypadku pojawiają się także takie problemy jak migreny, irytacja, smutek, gniew, lęk i inne. Czasami możliwe jest drganie powieki od kręgosłupa, zwłaszcza jeśli chodzi o odcinek szyjno-lędźwiowy, a także w kontekście zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi oraz głowy.
Panie w ciąży również mogą skarżyć się na drganie powieki ze względu na niedobór magnezu i potasu, a także częste problemy ze snem. Ogólnie można uznać, że ważną przyczyną drgania powieki jest właśnie niedobór snu, ale także nadmiar stresu. Niestety często niewiele można z tym zrobić, zwłaszcza jeśli stres powodowany jest przez trudną sytuację życiową lub pracę.
Guz mózgu a drganie powieki
W tym miejscu warto wspomnieć, że w bardzo nielicznych przypadkach drganie dolnej powieki lub górnej może być symptomem guza mózgu. Dobrze jednak pamiętać o tym, że taki objaw jest niezwykle rzadki, a dodatkowo towarzyszą mu zwykle również inne symptomy, charakterystyczne dla chorób nowotworowych mózgu, np.:
- migrenowe bóle głowy,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia pamięci, snu, osobowości,
- ataki padaczki.
Drganie powiek to schorzenie, które może wystąpić u osób pijących kilka kaw dziennie. Wywołuje je najczęściej niedobór elektrolitów, takich jak magnez, potas oraz sporadycznie wapń. Kofeina i alkohol w dużych ilościach wypłukują cenne pierwiastki, czego efektem ubocznym może być właśnie tzw. skakanie powieki.
Skuteczne sposoby na drgającą powiekę
W zdecydowanej większości przypadków, drganie powieki przechodzi samoistnie. Tak dzieje się u około 90% osób. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest suplementacja magnezu, a także potasu, dzięki czemu objaw może szybciej zniknąć. Zwykle drganie powieki nie wymaga więc kontroli lekarskiej ani farmakoterapii lub innych środków.
Szczególnie dobrze sprawdza się suplementacja cytrynianem magnezu lub mleczanem magnezu, które mają doskonałą przyswajalność. Dobrą opcją mogą być także kąpiele w solach magnezowych. Przy suplementacji musisz jednak uważać, żeby nie odprowadzić do sytuacji, kiedy w organizmie pojawia się nadmiar pierwiastków. Dlatego najbezpieczniej będzie po prostu zmniejszyć ilość wypijanej kofeiny oraz wprowadzić do diety produkty bogate w magnez, takie jak:
- kakao,
- orzechy, nasiona roślin,
- białe i żółte sery,
- mleko,
- naturalny nabiał.
Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, kiedy problem drgającej powieki jest na tyle męczący i uciążliwy, że dobrą opcją jest wstrzyknięcie botoksu. To toksyna botulinowa znana jest ze swoich właściwości zmniejszających napięcie mięśni, dzięki czemu następuje ich szybkie rozluźnienie, a omawiany symptom przestaje być dokuczliwy.
Bywa również tak, że na drganie powieki pomagają krople do oczu, zwłaszcza jeśli objaw ten jest związany ze zmęczeniem oczu, czy też długotrwałą pracą przy komputerze. Najlepiej zadbać także o długi sen, zmniejszenie ilości stresu oraz odpoczynek dla narządu wzroku. W ten sposób można zmniejszyć drganie powieki lub zlikwidować problem całkowicie.
Zaburzenia snu, ogólne przemęczenie oraz stres są wymieniane wśród przyczyn skakania powieki obok niedoboru elektrolitów. Te czynniki mogą skutkować odwodnieniem organizmu, które przyczynia się do wywoływania i nasilenia drżenia powiek w obrębie mięśnia okrężnego oka. Dlatego ważny jest relaks zarówno po pracy, jak i po wysiłku fizycznym oraz niezabieranie sobie godzin przeznaczonych na sen, na wykonywanie innych czynności.
Kiedy warto udać się do lekarza z drgającą powieką?
W sytuacji, gdy drgania obejmują całe oko, są bardzo nasilone, a także towarzyszą im dodatkowe objawy, dobrym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza. Najpierw można wybrać się po prostu do lekarza pierwszego kontaktu, który szybko pomoże lub skieruje cię na dalsze badania. Czasami drganie powieki może być także problemem neurologicznym, a w takim przypadku pomóc może odpowiednie leczenie przez specjalistę neurologa.
Bibliografia:
- Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W., Matusiewicz H., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Przegląd Gastroenterologiczny 2012, 7: 359-366.
- Bilińska M., Laskus A., Maciejewski C., Kiziak M., Śmietanowski M., Analiza procesu zasypiania – przegląd piśmiennictwa, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 2016, 5: 11-15.
- Walasek L., Ligocki P., Niedobor magnezu jako czynnik potencjalizujacy reakcje stresowa organizmu, Żywienie Człowieka i Metabolizm 2003, 30: 233-236.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
się ten artykuł?