Drobinki mikroplastiku u kobiet w ciąży. Wykryto je wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej
Po raz pierwszy w łożyskach czterech zdrowych kobiet znaleziono cząsteczki mikroplastiku. Naukowcy wskazują, że odkrycie to „budzi wielkie obawy”. I chociaż wpływ mikroplastików na zdrowie organizmu nie jest jeszcze znany, naukowcy twierdzą, że mogą one przenosić niebezpieczne substancje chemiczne.
Mikroplastik u kobiet w ciąży
Mikroplastik obecny wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej może powodować długotrwałe uszkodzenia lub zaburzać rozwijający się układ odpornościowy rozwijającego się dziecka.
Analizowane cząsteczki okazały się tworzywami sztucznymi, barwionymi na niebiesko, czerwono, pomarańczowo oraz różowo. Podejrzewa się, że mogą one pochodzić z opakowań, farb lub kosmetyków i produktów higieny osobistej, których używały kobiety. Cząsteczki plastiku zostały prawdopodobnie zjedzone lub wdychane.
Wpływ tworzyw sztucznych na zdrowie
Naukowcy dodają również, że na kilkanaście kawałków mikroplastiku natrafili już u czterech kobiet, mimo że przeanalizowali tylko 4 proc. struktury każdego z łożysk. W związku z tym badacze obawiają się, że całkowita liczba włókien z tworzyw sztucznych może być znacznie wyższa.
W łożyskach dwóch kolejnych badanych kobiet nie znaleziono tworzyw sztucznych. Najprawdopodobniej jest to efekt innego stylu życia i diety.
„Dzieci rodzą się z zanieczyszczeniami. Badanie było bardzo małe, ale mimo to budzi niepokój” – mówi Elizabeth Salter Green z organizacji charytatywnej Chem Trust.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Enviroment International”.
RozwińZobacz także
Polecamy
Wystarczy jedno badanie, by ocenić ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży
Adrianna Sułek-Schubert przez całą ciążę trenowała. Teraz przyznaje: „Popełniłam błąd”
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
się ten artykuł?