Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
Drogi żółciowe to przewody ciągnące się od wątroby do dwunastnicy. Ich rolą w organizmie jest transportowanie żółci – wydzieliny produkowanej w wątrobie i ułatwiającej trawienie tłuszczów pokarmowych. Schorzenia dróg żółciowych mogą dotyczyć zastoju żółci, co prowadzi do rozwoju kamicy żółciowej. Inne choroby dróg żółciowych to występujące rzadko nowotwory, a także choroby autoimmunologiczne czy wrodzone. W celu usprawnienia przepływu żółci przez drogi żółciowe można sięgnąć po zioła – na drogi żółciowe najlepiej działają krwawnik, glistnik czy dziurawiec.
Drogi żółciowe – anatomia przewodów i pęcherzyka żółciowego
Drogi żółciowe to struktury umożliwiające przedostanie się żółci z wątroby do dwunastnicy, czyli pierwszego odcinka jelita cienkiego. W obrębie dróg żółciowych wyróżnić można wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe, drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe oraz pęcherzyk żółciowy. Ściana przewodów żółciowych zbudowana jest z takich samych tkanek, co ściany pozostałych struktur przewodu pokarmowego.
Przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe to niewielkie struktury zlokalizowane wewnątrz wątroby. Kanaliki żółciowe zlokalizowane w miąższu wątroby i zbierające produkowaną z komórkach wątroby żółć. Kanaliki żółciowe łączą się w większe struktury – przewodziki międzyzrazikowe, a następnie przewodziki żółciowe. Te ostatnie dochodzą do wnęki wątrobowej, gdzie tworzą przewód wątrobowy lewy i prawy. następnie te dwie gałęzie łączą się w jeden wspólny przewód.
Przewód wątrobowy wspólny stanowi zewnętrzne drogi żółciowe i przebiega w więzadle wątrobowo-dwunastniczym. Przewód wątrobowy wspólny ma długość około od dwóch do sześciu centymetrów i średnicę cztery milimetry. Po dotarciu do pęcherzyka żółciowego, przewód wątrobowy wspólny tworzy przewód żółciowy wspólny, który dociera do brodawki Vatera zlokalizowanej w dwunastnicy i doprowadza tu żółć. Przewód żółciowy wspólny ma około sześć lub osiem centymetrów długości i średnicę około sześć milimetrów.
Pęcherzyk żółciowy to struktura magazynująca żółć, zlokalizowana między prawym a czworobocznym płatem wątroby. Wielkość wypełnionego pęcherzyka żółciowego to 6-11 cm długości i od trzech do czterech centymetrów szerokości. W pęcherzyku żółciowym wyróżnić można dno, trzon i szyjkę.
Funkcja dróg żółciowych w organizmie
Wątroba i drogi żółciowe odpowiadają za przedostanie się żółci do dwunastnicy. Kanaliki żółciowe zbierają syntetyzowaną przez wątrobę żółć. Wydzielina ta stanowi mieszankę kwasów żółciowych, cholesterolu, bilirubiny, kwasów żółciowych i elektrolitów. W ciągu doby wydzielane jest kilkaset ml żółci. Żółć umożliwia trawienie tłuszczów pokarmowych, ponadto pobudza motorykę jelit, a także umożliwia gromadzenie i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, np. hemu. Przewód wątrobowy prawy odpowiada za zbieranie żółci z prawego płata wątroby oraz płata czworobocznego, a przewód wątrobowy lewy – z płata lewego i ogoniastego. Żółć dociera następnie do przewodu wątrobowego wspólnego, pęcherzyka żółciowego i przewodu żółciowego wspólnego, a ostatecznie – do światła dwunastnicy. Sygnałem do uwalniania żółci z pęcherzyka żółciowego jest przyjęcie posiłku zawierającego tłuszcze.
Kamica żółciowa – częste schorzenie dróg żółciowych
Jednym z najczęstszych schorzeń dróg żółciowych jest kamica żółciowa, rozwijająca się w efekcie zagęszczenia żółci i jej zalegania w drogach żółciowych. Powstają wówczas warunki sprzyjające powstaniu kamieni żółciowych. Przyczyny kamicy żółciowej to m. in. wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu, ciąża, mukowiscydoza, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych czy wysokie spożycie tłuszczu i niskie błonnika. Objawy kamicy żółciowej to:
Inne choroby dróg żółciowych
Jedną z chorób dróg żółciowych jest zapalenie pęcherzyka żółciowego, którego przyczyną mogą być złogi w drogach żółciowych prowadzące do powstania kamicy, a także sepsa, urazy czy zabiegi operacyjne. Objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego są podobne do symptomów kamicy żółciowej, a przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego manifestuje się bólem w podżebrzu.
Rzadkim schorzeniem są nowotwory dróg żółciowych. Rak dróg żółciowych oraz rak pęcherzyka moczowego mają złe rokowania i objawiają się żółtaczką, świądem skóry, spadkiem masy ciała, wodobrzuszem czy obecnością tłuszczowych stolców.
Zioła na drogi żółciowe
Napary ziołowe mogą usprawnić pracę dróg żółciowych i wydzielanie żółci. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu intensywności procesu produkcji żółci w wątrobie, a także zmniejszeniu napięciu mięśniówki gładkiej ścian dróg żółciowych. Aby pobudzić pracę wątroby i dróg żółciowych, można sięgać po takie zioła jak ziele glistnika, kwiatostany kocanek, ziele dymnicy, kłącze kurkumy, liście karczocha czy mięty pieprzowej.
Bibliografia:
- Njeze G., Gallstones; Niger J Surg, 2013
Polecamy
Polscy transplantolodzy doszczepili pacjentce fragment wątroby. To pierwsza tego typu operacja na świecie
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
Kiedy konieczna jest cholecystektomia? Jak przygotować się do zabiegu?
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
się ten artykuł?