Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem. Zgłaszają je najczęściej zaszczepieni na COVID-19

Omikron dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie, a chorzy zgłaszają całkiem nowe objawy zarażenia. Jeszcze niedawno zarażenie Omikronem często mylono ze zwykłym przeziębieniem. Teraz osoby zaszczepione na COVID-19 zgłaszają dwa nowe symptomy dotyczące układu pokarmowego.
Nowe objawy COVID-19
Omikron, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie, coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, zaczyna dominować m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji. Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty.
Ponadto, wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2, zmieniły się również objawy, jakie obserwuje się obecnie u zakażonych. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.
„COVID-19 jest nieprzewidywalny i nawet jeśli większość zakażonych czuje tylko, że jest przeziębiona, istnieje znacznie więcej zagrożeń dotyczących długoterminowych skutków zakażenia, niż w przypadku zwykłego przeziębienia” – tłumaczył specjalista epidemiologii genetycznej w King’s College w Londynie prof. Tim Spector w wypowiedzi dla brytyjskiego „The Daily Express”.
Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem u zaszczepionych
Jak dodał prof. Tim Spector, Omikron daje również objawy u osób, które pomimo zaszczepienia na COVID-19, nie uniknęły infekcji. Wyjaśnił, że chorzy w pełni zaszczepieni zgłaszają jednak łagodniejsze oznaki zakażenia.
„Wielu z nich miało miało mdłości, lekką temperaturę, ból gardła i bóle głowy” – wyjaśnił.
Pojawiły się także dwa całkiem nowe objawy infekcji Omikronem. Są to:
- wymioty,
- utrata apetytu.
Oznaki te zostały zarejestrowane dzięki brytyjskiemu programowi ZOE COVID. Umożliwia on chorym zgłaszanie brytyjskim naukowcom symptomów zakażenia oraz pozwala na szczegółowy zapis przebiegu choroby.
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Wpływ na jego dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50.
Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący wciąż na całym świecie wariant Delta.
Polecamy

5 lat od „pacjenta zero”. Skutki pandemii koronawirusa odczuwamy w Polsce do dziś

Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka

Anthony Fauci zakażony wirusem Zachodniego Nilu. Immunolog był światowym ekspertem od COVID-19

Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
się ten artykuł?