Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem. Zgłaszają je najczęściej zaszczepieni na COVID-19
Omikron dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie, a chorzy zgłaszają całkiem nowe objawy zarażenia. Jeszcze niedawno zarażenie Omikronem często mylono ze zwykłym przeziębieniem. Teraz osoby zaszczepione na COVID-19 zgłaszają dwa nowe symptomy dotyczące układu pokarmowego.
Nowe objawy COVID-19
Omikron, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie, coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie. Wirus, pierwotnie określany jako linia B.1.1.529, zaczyna dominować m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach, Portugalii czy we Francji. Omikron wzbudza niepokój ekspertów, ponieważ wykryto w nim 50 różnych mutacji. Jest też bardziej zaraźliwy niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty.
Ponadto, wraz z kolejnymi mutacjami koronawirusa SARS-CoV-2, zmieniły się również objawy, jakie obserwuje się obecnie u zakażonych. Najczęstszymi symptomami nie są już duszności czy utrata węchu i smaku. Chorzy najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia, takie jak gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.
„COVID-19 jest nieprzewidywalny i nawet jeśli większość zakażonych czuje tylko, że jest przeziębiona, istnieje znacznie więcej zagrożeń dotyczących długoterminowych skutków zakażenia, niż w przypadku zwykłego przeziębienia” – tłumaczył specjalista epidemiologii genetycznej w King’s College w Londynie prof. Tim Spector w wypowiedzi dla brytyjskiego „The Daily Express”.
Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem u zaszczepionych
Jak dodał prof. Tim Spector, Omikron daje również objawy u osób, które pomimo zaszczepienia na COVID-19, nie uniknęły infekcji. Wyjaśnił, że chorzy w pełni zaszczepieni zgłaszają jednak łagodniejsze oznaki zakażenia.
„Wielu z nich miało miało mdłości, lekką temperaturę, ból gardła i bóle głowy” – wyjaśnił.
Pojawiły się także dwa całkiem nowe objawy infekcji Omikronem. Są to:
- wymioty,
- utrata apetytu.
Oznaki te zostały zarejestrowane dzięki brytyjskiemu programowi ZOE COVID. Umożliwia on chorym zgłaszanie brytyjskim naukowcom symptomów zakażenia oraz pozwala na szczegółowy zapis przebiegu choroby.
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron to nowa odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Wpływ na jego dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się może mieć fakt, że wariant Omikron skumulował rekordową liczbę mutacji – około 50.
Ponad 30 z nich dotyczy zmian białka kolca, które jest kluczowe w procesie zakażania wirusem SARS-CoV-2. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus uspokaja jednak, że pomimo szybszego rozprzestrzeniania się nowej odmiany, wywołuje ona łagodniejsze objawy niż dominujący wciąż na całym świecie wariant Delta.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Anthony Fauci zakażony wirusem Zachodniego Nilu. Immunolog był światowym ekspertem od COVID-19
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
Wirusy zombie z wiecznej zmarzliny powodem nowej pandemii? „Skutki mogą być katastrofalne”
się ten artykuł?