Dwulatek dostał fragment wątroby od żywego dawcy. Laparoskopowa metoda to przełom w polskiej transplantologii!
Warszawscy lekarze pobrali laparoskopowo fragment wątroby od żywego dawcy. Pionierską operację przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Biorcą jest dwuletni chłopiec, któremu ten zabieg ocalił życie.
Zalety metody małoinwazyjnej
Od operacji minął już miesiąc, ale lekarze dopiero teraz opublikowali oficjalny komunikat na ten temat. Musieli nabrać pewności, że wszystko się udało. Mały pacjent od dawna już jest w domu z rodziną i czuje się dobrze.
Przeszczep przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Ale po raz pierwszy zastosowano do tego metodę laparoskopową. Do tej pory zabiegi te wykonywano metodą klasyczną, przez cięcie powłok brzusznych pod łukami żebrowymi.
„Wprowadzenie dostępu małoinwazyjnego pozwala na szybszy powrót do aktywności, dalsze zmniejszenie ryzyka powikłań i ograniczenie bólu w okresie pooperacyjnym dla zdrowych osób decydujących się na oddanie fragmentu własnej wątroby dla dziecka” – powiedział o korzyściach z tego rozwiązania prof. Michał Grąt.
Mały pacjent opuścił szpital po 7 dniach. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Wątroba natychmiast zaczęła działać bez zarzutu. Lekarz podkreśla, że przeszczep ocalił dziecku życie. Tego typu metoda jest dużym postępem w polskiej transplantologii. Operacja zakończyła się sukcesem również dzięki temu, że zaangażowani medycy mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie.
463 pobrania wątrób
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, przeszczepianie fragmentów wątrób pobranych od żywego dawcy stanowi obecnie ponad połowę wszystkich transplantacji wątroby u dzieci w Polsce. Od 1999 roku do dziś w warszawskiej klinice wykonano 463 pobrania fragmentów wątrób od żywych dawców, które wykorzystano do transplantacji u dzieci. Wspomniana klinika współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, kierowaną przez prof. Piotra Kalicińskiego. Jak podkreślają specjaliści, dzięki tej współpracy udało się zmniejszyć śmiertelność wśród oczekujących na przeszczep pacjentów.
Operację przeprowadził prof. Michał Grąt w asyście prof. Waldemara Patkowskiego, dr n. med. Macieja Krasnodębskiego i lek. Pawła Rykowskiego. Znieczulenie przeprowadziła dr Marta Dec. Skład zespołu operacyjnego to także instrumentariuszki: mgr Marzena Kaczmarska i mgr Anna Anyszkiewicz oraz anestetyczka: Ewa Gniatkowska. Fragment wątroby przeszczepił w Centrum Zdrowia Dziecka zespół prof. Piotra Kalicińskiego.
źródło: wum.edu.pl
Zobacz także
„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w podobnym wieku”. Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców
„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki
„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg opowiada, jak wygląda procedura przeszczepiania
Polecamy
Wspólny marsz po nowe życie już za kilka dni w Warszawie. Dołącz i ty!
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Lekarze z Olsztyna dali Cristinie z Angoli nowe życie. Teraz 16-latka chce pójść w ich ślady
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zoperowali serce pacjentki bez rozcinania klatki piersiowej! Sukces polskich kardiochirurgów
się ten artykuł?