Dysfunkcja węzła zatokowego – przyczyny, objawy, leczenie
Dysfunkcja węzła zatokowego jest schorzeniem, w którym dochodzi do nieprawidłowości w wytwarzaniu impulsów elektrycznych potrzebnych do skurczów serca. U pacjentów występuje wtedy zbyt szybkie, zbyt wolne lub nieregularne tętno. Zaburzeniom mogą towarzyszyć objawy w postaci zmęczenia, zawrotów głowy i kołatania serca. Jak diagnozuje się i leczy dysfunkcję węzła zatokowego?
Co to jest dysfunkcja węzła zatokowego?
Dysfunkcja węzła zatokowego (inaczej nazywana chorobą węzła zatokowego) to zespół schorzeń, w przebiegu których dochodzi do zaburzeń związanych z pracą serca.
Węzeł zatokowy pełni funkcję naturalnego rozrusznika serca – wytwarza impulsy elektryczne, które inicjują skurcz organu. Wpływa więc na zdolność tego narządu do pompowania krwi w tempie wystarczającym do pełnej realizacji zapotrzebowania tkanek organizmu na tlen i składniki odżywcze.
W związku z dysfunkcją węzła zatokowego pojawiają się problemy z generowaniem impulsów – sygnały elektryczne nie docierają do całego serca, praca tego narządu staje się nieregularna, przyspiesza lub zwalnia.
Na skutek zaburzeń u pacjentów można zaobserwować:
- bradykardię (zbyt wolne tętno),
- tachykardię (zbyt szybkie tętno),
- zespół tachykardia-bradykardia (tętno gwałtownie zmienia się z szybkiego do wolnego),
- nieregularny rytm serca (dłuższe pauzy w biciu serca wywołane pomijaniem niektórych skurczów),
- niekompetencję chronotropową (tętno jest prawidłowe w czasie spoczynku, ale nie wzrasta odpowiednio w czasie wysiłku fizycznego).
Przyczyny dysfunkcji węzła zatokowego
Przyczynami dysfunkcji węzła zatokowego są zaburzenia automatyzacji i/lub przewodzenia w obrębie węzła zatokowo-przedsionkowego i otaczających go tkanek. Mogą one powstać w efekcie:
- zachodzącego wraz z wiekiem włóknienia,
- chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca,
- innych chorób, które powodują uszkodzenia serca (w tym amyloidozy, sarkoidozy, twardzina układowej, hemochromatozy),
- przyjmowania niektórych leków, m.in. beta-blokerów, niedihydropirydynowych blokerów kanału wapniowego, digoksyny, leków przeciwarytmicznych, inhibitorów acetylocholinoesterazy,
- uszkodzenia węzła zatokowego lub okolicznych tkanek w czasie zabiegu operacyjnego,
- rzadkich mutacji genetycznych.
Objawy dysfunkcji węzła zatokowego
Objawy dysfunkcji węzła zatokowego mają niespecyficzny charakter. Pacjenci mogą odczuwać:
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- kołatanie serca,
- bóle w klatce piersiowej oraz trudności w oddychaniu w czasie wysiłku fizycznego.
Czasami dochodzi także do wystąpienia stanów przedomdleniowych lub omdleń. U niektórych chorych na skutek zaburzeń rytmu serca pojawiają się problemy z pamięcią oraz uczucie dezorientacji.
Diagnostyka dysfunkcji węzła zatokowego
W diagnostyce dysfunkcji węzła zatokowego wykorzystywane są badania, takie jak:
- elektrokardiografia (EKG) – badanie czynności elektrycznej mięśnia sercowego,
- elektrokardiografia metodą Holtera – badanie przeprowadzane za pomocą przenośnego urządzenia, które rejestruje czynność elektryczną serca przez okres od jednego do trzech dni,
- elektrokardiografia wysiłkowa – badanie pozwalające ocenić pracę serca w czasie aktywności fizycznej (na bieżni lub rowerze stacjonarnym).
Leczenie dysfunkcji węzła zatokowego
W leczeniu dysfunkcji węzła zatokowego bardzo ważne jest określenie, czy istnieje modyfikowalny czynnik wywołujący zaburzenia (np. przyjmowanie leków, które da się wymienić na inne o podobnym działaniu).
Jeśli taki czynnik nie zostanie zidentyfikowany:
- u pacjentów bezobjawowych zaleca się regularne monitorowanie stanu zdrowia,
- u pacjentów z objawami klinicznymi zwykle rekomendowane jest wszczepienie rozrusznika serca (w przypadku, gdy symptomy choroby są łagodne lub pojawiają się rzadko, decyzję o zabiegu podejmuje się na podstawie wyników badań, ocenę ogólnego stanu zdrowia i ryzyka pojawienia się groźnych powikłań).
Rokowania u pacjentów z dysfunkcją węzła zatokowego
Dysfunkcja węzła zatokowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca, migotania przedsionków oraz udaru mózgu i zawału serca. Nie jest jednak do końca jasne, czy bezpośrednio wpływa ona na zwiększenie śmiertelności wśród pacjentów, ponieważ pojawia się często u osób, u których występują także inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Bibliografia:
- Jabbour F., Kanmanthareddy A. (2020) Sinus Node Dysfunction, StatPearls.
- National Institutes of Health (2020) Sick sinus syndrome, MedlinePlus.
- Mayo Clinic (2020) Sick sinus syndrome.
- Alonso A., Jensen P. N., Lopez F. L. i wsp. (2014) Association of Sick Sinus Syndrome with Incident Cardiovascular Disease and Mortality: The Atherosclerosis Risk in Communities Study and Cardiovascular Health Study, PLoS One, 9(10): e109662.
Polecamy
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
się ten artykuł?