Dyskalkulia – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Dyskalkulia oznacza problemy z matematyką. Nie są to zwykłe trudności, z którymi zmaga się większość dzieci. Osoby cierpiące na tę przypadłość mają problem nawet z nazwaniem cyfr. Odpowiednia terapia jest w tym wypadku niezbędna.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Dyskalkulia rozwojowa oznacza specyficzne problemy z nauką matematyki. Doświadczony nauczyciel powinien szybko zauważyć, że problemy z matematyką mogą wynikać z choroby. Specjalistyczna terapia oraz odpowiednie podejście nauczycieli i rodziców powinny pozwolić dziecku na poprawę matematycznych umiejętności.
Czym jest dyskalkulia?
Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest dyskalkulia? Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami zdolności matematycznych i predyspozycji do rozumienia problemów matematycznych. Osoba cierpiąca na tę przypadłość nie potrafi poradzić sobie z najłatwiejszymi zadaniami, pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego. Dyskalkulia jest nazywana często „dysleksją matematyczną” i nie mają na nią wpływu metody nauczania ani inteligencja chorego. Najczęstsze objawy dyskalkulii to mylenie cyfr, znaków oraz trudności z wykonaniem prac domowych. Dyskalkulia w szkołach dotyka od około 3 do 6% uczniów i podobnie rozkłada się wśród dziewczynek i chłopców.
Przyczyny i objawy dyskalkulii
Dyskalkulia może być spowodowana deficytem w połączeniach nerwowych odpowiedzialnych za przetwarzanie numeryczne. Dyskalkulia jest symptomem stanów wrodzonych, więc jej główną przyczyną są zaburzenia genetyczne. Zazwyczaj jedno z rodziców dziecka również borykało się z matematycznymi problemami.
Objawy dyskalkulii są zróżnicowane w zależności od upośledzenia zdolności matematycznych. Jednym z rodzajów choroby jest dyskalkulia werbalna. W jej przypadku osoby nie potrafią nazwać pojęć i relacji matematycznych. Trudność sprawia także nazywanie cyfr i numerów. Kolejnym rodzajem jest dyskalkulia leksykalna, która objawia się problemami w odczytywaniu symboli matematycznych. Chorzy mylą numery telefonów, numery linii autobusów czy tramwajów. Dyskalkulia graficzna z kolei charakteryzuje się brakiem umiejętności zapisu symboli matematycznych, a nawet liczb. Następnym rodzajem jest dyskalkulia operacyjna objawiająca się myleniem w wykonywaniu zadań matematycznych. Osoba cierpiąca na tę przypadłość wykonuje np. dodawanie zamiast odejmowania. Występuje także dyskalkulia ideognostyczna, która polega na problemach w zrozumieniu zależności liczbowych. Ostatnim rodzajem specyficznych problemów z nauką matematyki jest dyskalkulia praktognostyczna objawiająca się brakiem umiejętności szeregowania liczb według kolejności malejącej lub rosnącej. Diagnoza dyskalkulii oznacza wiele ćwiczeń i czasu, aby choroba nie rozwijała się.
Dyskalkulia – diagnoza
Diagnoza dyskalkulii wystawiona jest przez neurologa lub neuropsychologa. Aby stwierdzić chorobę, lekarz zadaje pacjentowi proste zadanie matematyczne. Może to być dodawanie w pamięci, na palcach lub zapisanie dyktowanych liczb. Jeżeli osoba ma problem z wykonaniem ćwiczenia, mogą być to objawy dyskalkulii. W takim przypadku lekarz zaleci odpowiednie ćwiczenia na dyskalkulię.
Leczenie dyskalkulii
Najważniejsza w tym zaburzeniu, podobnie jak w przypadku dysleksji, jest wczesna diagnoza dyskalkulii. Jeżeli choroba zostanie szybko rozpoznana, dziecko może uniknąć opóźnień w nauce, problemów z samooceną i szkolnej alienacji. Wcześnie wykryta dyskalkulia rozwojowa pomoże dostosować się maluchom do nowego procesu uczenia się. Ćwiczenia na dyskalkulię, poprzez grę i zabawę, stymulują nieprawidłowo działające części mózgu. Poprawiają także zdolność koncentracji, podzielności uwagi i pamięci krótkotrwałej.
Jakie ćwiczenia na dyskalkulię?
Ćwiczenia na dyskalkulię są bardzo istotnym elementem terapii, dlatego warto poświęcić na nie sporo czasu. Do najpopularniejszych ćwiczeń w terapii zaburzenia należą:
- rebusy,
- labirynty,
- tworzenie grafik przestrzennych,
- wyszukiwanie ukrytych liczb,
- wykreślanki,
- rysowanie figur geometrycznych,
- jednoczesne pisanie lewą i prawą ręką,
- zapamiętywanie numerów telefonicznych,
- zadania z pytaniami o ceny,
- zabawy z zegarem,
- dzielenie rzeczy,
- zabawy w sklep (liczenie produktów i płatności).
Dyskalkulia – podsumowanie
Dyskalkulia jest określana jako specyficzne problemy z uczeniem matematyki. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej dla dziecka. Wykonując ćwiczenia na dyskalkulię, można zaprzestać rozwijaniu się choroby i zapobiec problemom w szkole. W przypadku zaobserwowania sporych trudności matematycznych u dziecka nie należy ignorować problemu. Odpowiednio przygotowana terapia może znacznie ułatwić dziecku późniejsze życie.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?