Przejdź do treści

Dyskopatia lędźwiowa – bezpieczne i skuteczne ćwiczenia na ból kręgosłupa

Kobieta z dyskopatią lędźwiową wykonuje ćwiczenia
Fot. gpointstudio / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ćwiczenia na dyskopatię lędźwiową można wykonywać indywidualnie w domu, jednakże należy pamiętać, że każdy rodzaj treningu musi być dobrany przez rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej muszą być wykonywane systematycznie.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy na dyskopatię są dedykowane osobom, które w przeszłości przeszły uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, miały przewlekłą dyskopatię lub ból idiopatyczny (czyli niewiadomego pochodzenia). Dyskopatia to nic innego jak wypadanie dysku. Istnieje kilka rodzajów ćwiczeń na dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego, w tym rozluźniające, wzmacniające, rozciągające i mobilizujące. Ważne jest, aby rodzaj terapii dobrać do przyczyn powstawania bólu. Kluczowe jest to, aby nie rozpoczynać treningów przed konsultacją z lekarzem, na własną rękę. Może to przyczynić się do pogłębienia się urazu i powstawania groźnych powikłań.

Ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej

Każde ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej wymagają przygotowania i dobrego zaplanowania, najlepiej z trenerem personalnym, który zna przyczynę i rodzaj schorzenia. Zestawy powinno wykonywać się 3 razy w tygodniu, skupiając się bardziej na technice wykonywania ćwiczeń niż na ilości powtórzeń. Należy pamiętać o okresie regeneracji pomiędzy dniami treningów. Poniższe ćwiczenia przy dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego mogą być wykonywane przez osoby początkujące. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Przyciąganie kolan w pozycji leżącej na podłodze. Przy ćwiczeniach na dyskopatię lędźwiową można pomagać sobie rękoma. 10 powtórzeń x 2.
  • Rowerek należy wykonać metodą tradycyjną, tj.podczas leżenia na plecach naśladuje się ruchy nóg jak przy pedałowaniu. Ważne, aby odcinek lędźwiowy przylegał bezpośrednio do podłogi lub maty. 10 powtórzeń x 2.
  • Unoszenie głowy w klęku podpartym rozpoczyna się w pozycji „na czworaka”. Głowa musi być skierowana na dół, a ręce naprzemiennie prostuje się przed siebie. Powtórzyć 10 razy.
  • Koci grzbiet wykonuje się w klęku podpartym. Środkową część kręgosłupa należy powoli wypychać ku górze i ku dołowi, przy czym wdechowi musi towarzyszyć wypychanie, a wydechowi – opuszczanie. Powtórzyć 5 razy.
  • Unoszenie ramion ponad głowę – te ćwiczenia w dyskopatii lędźwiowej wykonuje się w pozycji leżącej z rękami wyprostowanymi wzdłuż ciała. Ramiona należy nieść i przenieść za głowę i następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Powtórzyć 10 razy.

Zobacz także: Dyskopatia – leczenie

Zobacz także

Metoda McKenziego – ćwiczenia przy dyskopatii odcinka lędźwiowego

Coraz częściej przy dyskopatii lędźwiowej przeprowadza się ćwiczenia McKenziego. Technika ta koncentruje się na zlikwidowaniu przyczyny pojawiania się bólu, a nie samego objawu. Dlatego też uważa się, że metoda McKenziego jest jedną z najskuteczniejszych i przynosi trwałe rezultaty. Aby rozpocząć ćwiczenia dyskopatii lędźwiowej, należy udać się do lekarza, który po wykonaniu badania podmiotowego i przedmiotowego dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

  •    Ćwiczenie nr 1

Zestaw ćwiczeń dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową zawsze poprzedza pewna forma relaksacji przygotowująca do dalszej pracy. Należy wykonać ją, leżąc na brzuchu z ramionami ułożonymi wzdłuż ciała. Głowa osoby ćwiczącej odwrócona jest na prawo. Trzeba wykonać kilka wdechów, aby zrelaksować i rozluźnić mięśnie dolnych partii pleców. Pozwala to na pozbycie się zniekształceń w odcinku lędźwiowym.

  •    Ćwiczenie nr 2

Inne ćwiczenia przy dyskopatii odcinka lędźwiowego wykonuje się w przeproście, leżąc na brzuchu. Łokcie należy położyć pod barkami, tak aby ciężar ciała spoczywał na przedramionach. Początek również powinien obejmować serię wdechów i wydechów. Kiedy mięśnie kończyn dolnych, pleców i bioder zaczynają się rozluźniać, należy przez kolejne 5 minut leżeć. Regularne powtarzanie tego ćwiczenie pomoże zniwelować z czasem bóle krzyża.

Zobacz także: Dyskopatia kręgosłupa

Ćwiczenia po operacji dyskopatii lędźwiowej są sprawą bardzo indywidualną, jednakże nie powinno się wykonywać jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 2 miesiące. Ortopeda zazwyczaj zaleca unikanie obciążania i nadwyrężania operowanego odcinka kręgosłupa. Ważna jest również zmiana materaca do spania – z twardego na ortopedyczny. Podczas siedzenia lepiej będzie podpierać odcinek lędźwiowy i nie doprowadzać do swobodnego zwisania kończyn dolnych. Przez pierwsze tygodnie po operacji na odcinek lędźwiowy nie powinno się także dużo schylać.

Zobacz także: Dyskopatia szyjna

Bibliografia

1. Ćwiczenia usprawniające kręgosłup. Stanisław Szabuniewicz, Aleksandra Orlikowska, Wiesław Niesłuchowski. Harmonia, 2011.
2. Terapia kręgosłupa. Diagnoza, ćwiczenia, leczenie. Kemnitz Hans. Aba, 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?