Dystrofia mięśniowa – jak ją rozpoznać?
W przebiegu dystrofii mięśniowej dochodzi do zwyrodnień mięśni poprzecznie prążkowanych, czyli szkieletowych. Wyróżnia się kilka rodzajów dystrofii mięśniowej, których objawy różnią się od siebie w zależności od okolicy i tempa postępowania patologicznych zmian. Jakie objawy wskazują na dystrofię Beckera, a jakie zwiastują dystrofię miotoniczną?
Degeneracja włókien mięśniowych w przebiegu dystrofii mięśniowych zaczyna objawiać się w wieku wczesnodziecięcym. Najczęściej spotykaną formą dystrofii mięśniowej jest dystrofia Duchenne’a i Beckera.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Czym jest dystrofia mięśniowa?
Dystrofia mięśniowa to choroba, w której dochodzi do patologicznych zmian we włóknach mięśniowych i tkance łącznej, co prowadzi do postępującego osłabienia i zwyrodnienia mięśni ksobnych (mięśni tułowia). Istotą zmian w komórkach mięśniowych jest zanik lub nieprawidłowa budowa białek mięśniowych w wyniku wady genetycznej.
W przebiegu dystrofii mięśniowej dochodzi do powiększenia mięśni, podłużnego rozszczepienia włókien mięśniowych, zeszkliwienia poprzecznego prążkowania mięśni, zmniejszenia liczby włókien i ich zaniku. Wolne przestrzenie są uzupełniane tkanką łączną i tłuszczową. Ze względu na fakt, że serce jest mięśniem poprzecznie prążkowanym, dystrofia mięśniowa może wpływać na jego pracę i zagrażać życiu.
Dystrofia mięśniowa – objawy
Rodzaj i nasilenie objawów pozwalają określić rodzaj dystrofii mięśniowej. Objawem charakterystycznym dla wszystkich rodzajów dystrofii mięśniowych jest osłabienie mięśni szkieletowych. Ponadto obserwuje się:
- opóźnienie nauki chodzenia u dziecka, unikanie chodzenia (szczególnie po schodach), kłopoty z chodzeniem, kaczy chód, niezdolność do chodzenia;
- objaw Gowersa, czyli wspinanie się rękoma po własnym ciele w celu wyprostowania tułowia z pozycji pochylonej lub leżącej;
- zachwiania równowagi, skłonność do upadków i potknięć;
- opadające powieki;
- atrofia, czyli widoczne zanikanie komórek tkankowych i zapadanie się przestrzeni tkanek;
- skolioza i pogłębienie lordozy lędźwiowej;
- deformacje kończyn wynikające z pozornych przerostów dystalnych części kończyn (szczególnie mięśni łydek, łopatek i mięśni naramiennych);
- przykurcze mięśniowe zgięciowe bioder, kolan, podeszwy stóp i łokci;
- ograniczenia ruchomości stawów kończyn górnych i dolnych;
- zaburzenia krążeniowo-oddechowe.
Dystrofia mięśniowa jest chorobą postępującą. Wraz z rozwijaniem się objawów zaniku mięśni, chory traci zdolność do samodzielnego poruszania się i musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Okres utraty samodzielności trwa od 10-14 roku życia.
Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – objawy
Dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD), czyli dystrofia rzekomo-przerostowa lub mięśniowa postępująca, jest najczęściej diagnozowaną formą dystrofii mięśniowej. Pierwsze objawy obserwuje się między 2 a 6 rokiem życia, a są nimi m.in.:
- trudności w chodzeniu i poruszaniu się, kaczy chód;
- wyraźny objaw Gowersa;
- kompensacyjne pochylenie tułowia w stronę silniejszej nogi (podporowej), tzw. objaw Duchenne’a;
- zaniki mięśni barkowych.
Objawy postępują w szybkim tempie. Szacuje się, że osoby obciążone dystrofią Duchenne’a żyją ok. 30 lat.
Dystrofia mięśniowa Beckera – objawy
Objawy dystrofii Beckera niemal nie różnią się od objawów dystrofii Duchenne’a. Objawy Beckera obciążają chorego zazwyczaj między 5 a 26 rokiem życia, jednak ich nasilenie jest znacznie słabsze, a tempo degradacji mięśni wolniejsze. Dodatkowo osłabienie i zanik mięśni obejmuje mięśnie obręczy biodrowej i miednicy oraz mięśnie piersiowe.
Dystrofia miotoniczna – objawy
Pierwsze objawy dystrofii miotonicznej pojawiają się między 20 a 35 rokiem życia, mogą dotyczyć w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Miotonia oznacza wydłużenie czasu relaksacji mięśni po skurczu. Dystrofii miotonicznej towarzyszą:
- osłabienie mięśni twarzy, rąk, stóp i mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych;
- zaćma, opadanie powiek, zanik jąder, łysienie.
Odmianą dystrofii miotonicznej jest miotonia Thomsena, którą charakteryzującą trudności wykonywania ruchów po długim odpoczynku w związku z przedłużonym skurczem mięśni. Chory nie może szybko wyprostować palców rąk po zaciśnięciu w pięść i utrzymuje długo zamknięte powieki po obudzeniu czy mrugnięciu, utrzymuje długo otwarte usta np. po ziewaniu, a zmiana pozycji ciała jest znacznie spowolniona.
Zobacz także
Dystrofia mięśniowa obręczowa
Pierwsze objawy mogą pojawić się do trzeciej dekady życia, w równym stopniu u kobiet i mężczyzn. Zanik mięśni dotyczy obręczy biodrowej i barkowej (kończyn górnych i dolnych), dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej. Dystrofia mięśniowa obręczowa przebiega wolno i nie ma wpływu na długość życia.
Dystrofia mięśniowa twarzowo-łopatkowo-ramienna
Objawy obserwuje się do 20 roku życia i dotyczą dystrofii mięśni twarzy i obręczy barkowej, tzn. osłabienia ruchów mimicznych, niedomykania powiek, przerośnięcia warg, opadania barków do przodu, trudności w unoszeniu ramion. Przebieg choroby jest powolny i łagodny.
Inne znane rodzaje dystrofii mięśniowych to m.in.:
- dystrofia mięśniowa Fukuyamy – objawy tożsame z DMD, dotyczą populacji azjatyckiej;
- dystrofia mięśniowa oczno-gardłowa – polega na osłabieniu i zaniku mięśni gałkoruchowych i połykowych;
- dystrofia mięśniowa dystalna – polega na osłabieniu i zniszczeniu mięśni dalszych części kończyn.
Najnowsze w naszym serwisie
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Polecamy
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
„Pierwszy atak był dla nas zaskoczeniem, bo mój syn świetnie się rozwijał” – mówi Jolanta Kuryło, pomysłodawczyni kampanii „Uwaga – to jest napad!”
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?