Egzotyczne komary zadomowiły się w Europie. Coraz więcej przypadków groźnych chorób tropikalnych
Komary roznoszące takie wirusy jak denga, czikungunia i Zachodniego Nilu rozgościły się w Europie. ECDC alarmuje, że na Starym Kontynencie może pojawić się więcej przypadków i potencjalnych zgonów z powodu chorób tropikalnych. Zasięg występowania egzotycznych komarów wzrasta przez wciąż postępujące ocieplenie klimatu.
Komary przenoszące choroby tropikalne coraz groźniejsze w Europie
Dane opublikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) są wyraźnym ostrzeżeniem. Jak informują naukowcy, zmiana klimatu, coraz częstsze fale upałów i powodzi oraz dłuższe i cieplejsze lato są powodem rozprzestrzeniania się w Europie tropikalnych chorób przenoszonych przez komary. Dyrektorka ECDC, Andrea Ammon, alarmuje, że w Europie może wystąpić więcej przypadków i potencjalnych zgonów z powodu chorób takich jak denga, chikungunia i gorączka Zachodniego Nilu.
Eksperci ostrzegają w szczególności przed dwoma groźnymi gatunkami komarów, których rozprzestrzenianie się w Europie jest najbardziej niepokojące. Jest to azjatycki komar tygrysi (Aedes albopictus), który może przenosić wirusy chikungunya i dengi, oraz komar żółtej febry (Aedes aegypti) przenoszący wirusy dengi, żółtej febry, chikungunya, Zika i Zachodniego Nilu. Pierwszego z nich można spotkać już w 13 europejskich państwach, choć dekadę temu był obecny w ośmiu. Drugi gatunek niebezpiecznego komara dotarł na Cypr, skąd może przenieść się na pozostałe obszary Europy.
Naukowcy zwracają uwagę także na rekordową liczbę zakażeń wirusem Zachodniego Nilu w 2022 r. Potwierdzono 1133 przypadków infekcji i 92 zgony z powodu choroby. Większość tych przypadków odnotowano w takich krajach, jak Włochy, Grecja, Rumunia, Niemcy, Węgry, Chorwacja, Austria, Francja, Hiszpania, Słowacja i Bułgaria. ECDC podkreśla, że jest to najwięcej zachorowań od 2018 roku. Ponadto w Europie kontynentalnej zarejestrowano 71 przypadków lokalnie nabytej dengi. Liczba ta odpowiada łącznie wszystkim przypadkom tej choroby zgłoszonym w latach 2010-2021. Większość z nich odnotowano w Hiszpanii i Francji.
Należy kontrolować populację komarów
W jaki sposób dochodzi do rozpowszechniania chorób przez komary? Owad, który ukąsi zainfekowaną osobę, staje się wektorem dla czynnika zakaźnego. Jeśli ukąsi następną (zdrową) osobę, przenosi wirus dengi do jej krwiobiegu i tym samym może wywołać chorobę.
„Wysiłki muszą koncentrować się na sposobach kontrolowania populacji komarów, wzmacnianiu nadzoru i egzekwowaniu środków ochrony osobistej” – mówi dyrektorka ECDC Andrea Ammon cytowana przez „Time”.
Jak zabezpieczyć się przed komarami?
- eliminacja stojących źródeł wody, w których rozmnażają się komary;
- rozwieszenie moskitier w oknach,
- spanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- zakrywanie ciała przewiewnymi materiałami,
- stosowanie środków odstraszających komary.
ECDC podkreśla także, że niezbędne jest podnoszenie świadomości na temat chorób przenoszonych przez komary.
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Ptasia grypa wykryta u czterolatka. Na OIOM trafił z wysoką gorączką i poważnymi problemami z oddychaniem
Przełom w badaniach nad stwardnieniem rozsianym. Potwierdzono związek z wirusem, z którym każdy z nas mógł mieć styczność
„Ewolucja wciąż może nas zaskoczyć” – mówi doktor Agnieszka Żelaźniewicz, biolożka, specjalistka od medycyny ewolucyjnej
się ten artykuł?