Przejdź do treści

Elektrokoagulacja – kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Elektrokoagulacja - kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?
Elektrokoagulacja - kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Elektrokoagulacja to prosty zabieg medycyny estetycznej. Pozwala na pozbycie się zmian skórnych bez użycia skalpela i bez konieczności zakładania szwów. Zdarza się, że ten zabieg nazywa się także diatermią chirurgiczną.

Czym jest elektrokoagulacja?

W elektrokoagulacji stosowany jest prąd zmienny o dużej częstotliwości. Charakteryzuje się on dużą zdolnością do wprawiania napotkanych cząstek w ruch – a więc podwyższania ich temperatury – zachowując przy tym niewielki zasięg działania.

Białka poddane działaniu urządzenia elektrokoagulującego ulegają ścięciu, tworząc aglomeraty składające się z uszkodzonej materii organicznej. W ten sposób nie dochodzi do konieczności hamowania krwawienia, a niepożądane zmiany wypalane w całości.

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne?

Jakie zmiany skórne można usunąć za pomocą elektrokoagulacji?

Zasadniczo zabieg pozwala usunąć większość niepożądanych, niewielkich zmian skórnych. Wyjątek stanowią te, do których istnieje podejrzenie, że mogą być złośliwe. Elektrokoagulacja nie umożliwia pobrania odpowiedniej ilości tkanek do biopsji, zaleca się więc konsultację z dermatologiem przed zabiegiem, aby upewnić się, czy mamy do czynienia ze zmianą łagodną.

Lista zmian, które można usunąć za pomocą elektrokoagulacji:

Elektrokoagulacji używa się także do zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Można ją z powodzeniem wykonywać na twarzy czy szyi. Jest także sposobem leczenia nadżerek, zwłaszcza szyjki macicy.

Jakie jest ryzyko związane z operacjami plastycznymi?

Czy elektrokoagulacja jest bolesna?

Niestety, elektrokoagulacja jest umiarkowanie bolesna. W czasie zabiegu dochodzi do chwilowego wytworzenia się bardzo wysokiej temperatury – nawet ponad 200 stopni – co może spowodować niewielkie oparzenie i zaczerwienienie zdrowych tkanek wokół miejsca poddawanego elektrokoagulacji.

Zasada jest taka, że im mniejszy obszar poddawany jest zabiegowi, tym mniejsze prawdopodobieństwo bólu. Zdarza się, że przy elektrokoagulacji stosuje się znieczulenie miejscowe. Nie jest to jednak możliwe, jeśli poddajemy się elektrokoagulacji u kosmetologa, gdyż tylko lekarz może znieczulić pacjentkę przed zabiegiem. Dlatego też większość gabinetów kosmetologicznych zajmuję się usuwaniem jedynie niewielkich, niewymagających znieczulenia zmian.

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest z zasady zabiegiem mało inwazyjnym oraz obarczonym niskim ryzykiem komplikacji. Nie wykonuje się go jednak w czasie ciąży i karmienia piersią, a także u pacjentów onkologicznych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest również cukrzyca, wszczepiony rozrusznik serca oraz problemy z krzepnięciem krwi.

Czy operacje plastyczne są refundowane?

Jak przebiega zabieg elektrokoagulacji?

Przed wykonywanym zabiegiem najlepiej wykonać peeling, aby skóra była dostatecznie oczyszczona. Nie powinno się jednak do tego stosować peelingu chemicznego, a delikatny mechaniczny, np. kawowy, solny.

Lekarz bądź kosmetolog oznaczą zmianę i zbliży do niej igłę urządzenia. W tym momencie pacjentka może poczuć lekki ból, ciepło oraz charakterystyczny zapach koagulowanych białek. Cały zabieg trwa zazwyczaj do pięciu minut, dłużej w przypadku większych zmian.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po elektrokoagulacji może pojawić zaczerwienienie oraz konieczność stosowania miejscowych środków przeciwbólowych oraz przeciwbakteryjnych. Bardzo rzadko zdarza się, że występuje obrzęk, który wymaga konsultacji lekarskiej.

Miejsce po zabiegu należy chronić przed promieniami UV, ponownym działaniem wysokich temperatur oraz kwasów. Rana powinna wygoić się w ciągu 1 do 3 tygodni.

Kobieta robiąca zdjęcie

Elektrokoagulacja – objawy niepożądane

Stosunkowo rzadko po elektrokoagulacji pojawiają się objawy niepożądane. Zwykle są one związane z nieprecyzyjnym działaniem specjalisty, który przeprowadzał zabieg. Jak wspomniano wyżej, obrzęk tkanek jest najpopularniejszym niepożądanym skutkiem ubocznym. Do innych należą: tworzenie się blizn, rumień, krwawienie, stwardnienie skóry, przebarwienia i odbarwienia skóry, stany zapalne, zsinienie i w końcu wytworzenie się bliznowca.

 

Źródła:

  1. Zabiegi kosmetyczne. W: L. Baumann: Dermatologia estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012
  2. Katarzyna Janda, Oliwia Lach. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38)”, s. 48, 2014.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?