Przejdź do treści

„Elektryczny bandaż” przyspieszy gojenie ran. Do aktywacji potrzebuje tylko kropli wody

Szara opaska uciskowa na nodze
"Elektryczny bandaż" może zrewolucjonizować podejście do gojenia się ran / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ma nie zrujnować budżetu pacjenta i być skuteczniejszy od tradycyjnych opatrunków, a nawet przyspieszyć proces gojenia o 30 proc. Eksperci twierdzą, że „elektryczny bandaż” może zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do leczenia trudno gojących się ran. Jak działa i komu konkretnie może pomóc?

Potrzebuje tylko kropli wody

Leczenie przewlekłych ran jest często drogie, skomplikowane i nie zawsze w pełni skuteczne. Osobami, które szczególnie borykają się z tym problemem medycznym, są pacjenci z cukrzycą. W ich przypadku nawracające owrzodzenia i rany mogą powodować w skrajnych sytuacjach konieczność amputacji, a nawet śmierć. Naukowcy z North Carolina State w odpowiedzi na tę lukę opracowali innowacyjny opatrunek, który wspomaga proces gojenia za pomocą niewielkiej dawki prądu elektrycznego. Swoim nowatorskim odkryciem pochwalili się na łamach pisma „Science Advances”.

Naszym celem było opracowanie znacznie tańszej technologii, która przyspiesza gojenie się ran przewlekłych. Chcieliśmy również, aby technologia była na tyle prosta, że pacjenci będą mogli jej używać w domu, a nie tylko w warunkach klinicznych” — mówi prof. Amay Bandodkar, współautor publikacji.

Mowa o nowoczesnym, niedrogim i łatwym w użyciu jednorazowym opatrunku, który z jednej strony ma elektrody, a z drugiej małą, biokompatybilną baterię. Do rozpoczęcia działania potrzebuje tylko kropli wody.

Kampania "Daj się odkryć" oswaja temat łuszczycy - Hello Zdrowie

O 30 proc. przyspiesza gojenie przewlekłych ran

Opatrunek należy założyć tak, by z raną stykały się elektrody, które przez kilka godzin będą aplikowały napięcie.

„To pole elektryczne jest kluczowe, ponieważ dobrze wiadomo, że przyspiesza ono gojenie się przewlekłych ran” –  wyjaśnił Rajaram Kaveti, współautor badania i doktorant na NC State.

Co więcej, elektrody zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły zginać się wraz z bandażem i dopasowywać do powierzchni ran, które często są głębokie i nieregularnie ukształtowane.

 „Ta zdolność dopasowywania się jest kluczowa, ponieważ chcemy, aby pole elektryczne było skierowane od obwodu rany, w kierunku jej środka. Aby skutecznie skupić pole elektryczne, potrzebujemy, aby elektrody były w kontakcie z pacjentem zarówno na obwodzie, jak i w środku rany” – dodaje dr Kaveti.

Zasilany wodą opatrunek działa nawet w trudnych warunkach — sytuacjach, w których wiele obecnych metod leczenia zawodzi. Nowatorskie rozwiązanie pomyślnie przeszło eksperymenty na myszach z cukrzycą. Jak wyjaśniła Maggie Jakus, współautorka badania, myszy z cukrzycą „są powszechnie stosowanym modelem gojenia ran u ludzi”.

„Odkryliśmy, że stymulacja elektryczna zaaplikowana przez opatrunek przyspieszała tempo zamknięcia rany, promowała tworzenie nowych naczyń krwionośnych i zmniejszała stan zapalny, co wskazuje na ogólną poprawę gojenia się ran” – informuje Maggie Jakus.

Zaznaczyła, że wyniki były o ok. 30 proc. lepsze niż w przypadku ran leczonych za pomocą tradycyjnych metod i bandaży.

Naukowcy na łamach pisma „Science Advances” zaznaczyli, że nowe rozwiązanie ma być skuteczne, łatwe w użyciu, lekkie i niedrogie. Podkreślili, że opatrunki można produkować niewielkim kosztem.

„Wszechstronność produkcyjna umożliwia realizację opatrunków do elektroterapii (…), które można łatwo skonfigurować do leczenia ran o różnych kształtach, rozmiarach i konturach. Ponadto urządzenie nie wymaga zewnętrznej elektroniki ani specjalistycznej wiedzy, co czyni je idealnym do leczenia w warunkach domowych” – czytamy.

Źródło: PAP, science.org/doi/10.1126/sciadv.ado7538

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?