Przejdź do treści

Emma Roberts o ciąży: byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam się, że nie jestem z tym sama i że nie zrobiłam nic złego

Emma Roberts o ciąży z endometriozą: byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam, się, że nie jestem z tym sama i że nie zrobiłam nic „złego”
Emma Roberts o ciąży z endometriozą: byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam, się, że nie jestem z tym sama i że nie zrobiłam nic „złego”. Fot. Axelle/Bauer-Griffin/GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

29-letnia bratanica Julli Roberts, Emma, dowiedziała się, że ma endometriozę, była przerażona diagnozą. Wydawało jej się, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Teraz, jako pierwsza gwiazda w ciąży, pojawiła się na okładce magazynu „Cosmopolitan” i z dumą prezentuje swój brzuch! W wywiadzie dla magazynu opowiada historię swojej choroby i przezwyciężania strachu przed zajściem w ciążę.

„Opuszczałam lekcje”

– Kiedy miałam 16 lat, myślałam: „W wieku 24 będę mężatką z gromadką dzieci”. Tak się nie stało: praca, podróże, godziny na planie nie sprzyjają zakładaniu rodziny – mówi Emma Roberts w wywiadzie dla „Cosmopolitan”.

Jej pragnienie posiadania dziecka było z wiekiem coraz większe, jednak z czasem pojawił się lęk. Powód? Endometrioza, która została zdiagnozowana u niej kilka lat temu. Choć pierwsze symptomy były widoczne już, gdy była nastolatką.

– Zawsze miałam jakieś problemy z okresem. Bywało tak źle, że często opuszczałam lekcje i odwoływałam spotkania. Mówiłam o tym lekarzowi, ale on mnie lekceważył. Dopiero niedawno poszłam do kogoś innego – tym razem kobiety i to była najlepsza decyzja. Zrobiła mi badania, skierowała do specjalisty – wyznaje Roberts.

Wiedzieli tylko najbliżsi

Ginekolog powiedziała Emmie Roberts, że nieleczona choroba spustoszyła organizm i dobrze by było, gdyby zamroziła jajeczka.

– Powiedziałam lekarce, że teraz pracuje i nie mam na to czasu. Choć prawdę mówiąc, był też drugi powód, dlaczego nie chciałam tego zrobić: byłam po prostu przerażona diagnozą. Zaczęłam czytać więcej na ten temat, aż trafiłam na informację, że mogę nigdy nie mieć dzieci – wspomina aktorka.

Jednak ostatecznie Emma Roberts zdecydowała się na zamrożenie jajeczek, co jak przyznaje, było trudnym procesem. Niedługo później dowiedziała się, że jest w ciąży.

– To zabrzmi tandetnie, ale zaszłam w nią, gdy przestałam się na niej aż tak skupiać. Oczywiście i tak się martwiłam. Zawsze może coś pójść nie tak. Dlatego o moim stanie wiedzieli tylko najbliżsi. Chciałam zachować to dla siebie. Ciąża nauczyła mnie, że najlepszy plan, jaki możesz mieć, to brak planu – podkreśla aktorka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Ciąża i endometrioza? To możliwe

W przypadku endometriozy jajnika może dojść do zaburzenia owulacji. Wśród kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko, ok. połowa ma endometriozę. Jest to m.in. skutek zrostów i torbieli niszczących jajniki, czasami choroba uniemożliwia też zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Na szczęście medycyna nie pozostaje w takiej sytuacji bezradna.

Jeśli leczenie jest podjęte w porę, szanse na zajście w ciążę znacznie rosną, po laparoskopii nawet dwukrotnie. Czy brak terapii automatycznie skazuje na bezdzietność? Bynajmniej. Według prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Pinty ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, 18-24 proc. chorych o swojej dolegliwości dowiaduje się dopiero podczas cesarskiego cięcia przy porodzie.

Emma Roberts przyznaje, że gdy dowiedziała się, że udało jej się zajść w ciążę, była zszokowana.

– Czułam się dziwnie, jakbym zrobiła coś złego. Ale zaczęłam otwierać się przed innymi kobietami i nagle odkryłam zupełnie nowy świat, pełen szczerych rozmów o endometriozie, niepłodności, poronieniu. Byłam bardzo wdzięczna, gdy dowiedziałam, się, że nie jestem z tym sama. I że nie zrobiłam nic „złego”.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba dotycząca nieprawidłowości w endometrium, czyli błonie śluzowej macicyEndometrium wyściela jamę macicy i podlega charakterystycznym zmianom podczas cyklu miesięcznego. Pod wpływem hormonów zaobserwować można następujące zmiany:

Takie cykliczne zmiany mają na celu przygotowanie endometrium macicy do zagnieżdżenia się zarodka. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się. Jeśli natomiast powstanie zarodek, wówczas endometrium odżywia zarodek.

Jeśli komórki endometrium przemieszczą się poza jamę macicy, wówczas rozwija się endometrioza. Co to jest za choroba? Cechuje się ona obecnością ognisk endometrium w takich nietypowych lokalizacjach jak jajniki, jajowody, jelito grube, pęcherz moczowy czy otrzewna. Co miesiąc tkanka zachowuje się jak ta w macicy i reaguje na zmiany hormonalne w organizmie – gromadzi się i złuszcza, powodując krwawienie. To może prowadzić do stanów zapalnych i obrzęków, powstawania blizn, zrostów i torbieli, a także skrzepów – w wyniku braku możliwości usunięcia krwi. Endometrioza może dotyczyć nawet 15 proc. kobiet w okresie rozrodczym.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: https://www.cosmopolitan.com/entertainment/celebs/a34550620/emma-roberts-cosmopolitan-interview-decembuary-2020/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?