Endodoncja – czym jest leczenie kanałowe, kiedy się je stosuje i na czym polega?
Endodoncja jest często proponowanym typem leczenia pacjentom gabinetów stomatologicznych. Nazwa ta nie mówi jednak zbyt wiele osobom, które znają zabieg pod określeniem leczenia kanałowego. Czym jest endodoncja, jakie są wskazania do leczenia tego typu oraz jak przebiega leczenie.
Endodoncja – czym jest?
Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z miazgą zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Endodoncja to również inną nazwą leczenia kanałowego, które jest głównym elementem tej dziedziny. Do leczenia zębów tą techniką wykorzystuje się mikroskopy, endometry, a także rentgen, który jest ważną częścią całego procesu. Mikroskopy służą do dokładnego podglądu, a endometry to narzędzia, którymi mierzy się głębokość kanałów zębowych. Obecnie, leczenie kanałowe dzięki rozwojowi techniki nie wiąże się z ogromnym bólem czy koniecznością wielokrotnych wizyt u stomatologa. W zdecydowanej większości przypadków zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wykonuje się dewitalizacji, czyli trucia zęba. Skuteczność takiego leczenia jest bardzo duża.
Endodoncja – kiedy się stosuje?
Endodoncja jest stosowana przy wielu typach schorzeń zębów. Istnieje jednak kilka sytuacji, przy których leczenie kanałowe jest szczególnie wskazane. Pierwszymi takimi przypadkami są głębokie ubytki próchnicze oraz martwica miazgi. Kolejnymi wskazaniami do leczenia kanałowego jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, zgorzela miazgi oraz urazy mechaniczne zęba takie jak złamania czy zwichnięcia. Endodoncję wykonuje się również jako planowane zabiegi protetyczne oraz wtórnie — w sytuacji, gdy podczas pierwszego leczenia kanałowego zostało ono przeprowadzone nieprawidłowo. Endodoncja wykonywana jest również przed wykonaniem korony lub mostu. Oprócz wskazań do leczenia kanałowego istnieje też kilka przeciwwskazań. Zaliczyć do nich można choroby serca, wątroby, zaburzenia endokrynologiczne czy schorzenia nerek.
Endodoncja – leczenie
Obecnie, leczenie endodoncji odbywa się podczas jednej wizyty u dentysty – polega ona na otwarciu miniaturowymi pilnikami komory zęba oraz usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych. Drugim etapem leczenia jest odkażenie kanału oraz jego wypełnienie. Do tego celu stosuje się specjalną substancję, która twardnieje z czasem i szczelnie wypełnia kanały. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie komory zęba odpowiednimi materiałami, które uzupełniają cały ząb.
Refundacja i koszty leczenia
Leczenie kanałowe jest refundowane przez NFZ jedynie w niektórych przypadkach. Osobom, które nie ukończyły 18 lat, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie wszystkich zębów, które mają nie więcej niż trzy kanały. U osób dorosłych refundacja obejmuje leczenie wszystkich zębów przednich. Za endodoncję zębów przedtrzonowych i trzonowych należy zapłacić prywatnie. Oprócz leczenia w placówkach NFZ istnieje też możliwość całkowitego, prywatnego leczenia. Dostęp do niego jest powszechny. Koszt zabiegu zależeć będzie od wady, stanu zęba czy renomy gabinetu. Przeważnie za leczenie jednego zęba jedno lub dwu kanałowego należy zapłacić od 100 zł do 200 zł. Leczenie kanałowe i uzupełnienie zęba trzy — cztero kanałowego pod mikroskopem wynosi od 800 złotych do nawet 1600 złotych.
Polecamy
Rewolucja w stomatologii. Japońscy naukowcy stworzyli lek na odrastanie zębów
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?