Przejdź do treści

Endometrioza – charakterystyczne objawy, przyczyny, leczenie

Kobieta cierpiąca z powodu enodometriozy
Fot. torwaiphoto / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Endometrioza jest chorobą spowodowaną nieprawidłowym rozrostem śluzówki poza jamą macicy. Etiologia tego schorzenia nie została wyjaśniona, mimo że z chorobą boryka się blisko 15% kobiet na całym świecie. Charakterystycznym objawem endometriozy jest ból, który daje o sobie znać podczas miesiączki i współżycia. Chorobę można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Dla wielu kobiet endometrioza jest wyrokiem, choć nie jest to choroba nowotworowa. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie z powodu choroby sprawiają dyskomfort i uniemożliwiają zajście w ciążę. Choć nietypowe objawy endometriozy można leczyć, to nie ma gwarancji na powodzenie terapii.

Endometrioza – objawy i przyczyny

Endometrioza jest chorobą narządów płciowych o nieznanej etiologii. Jej przyczyną jest wzrost endometrium (śluzówka wyściełająca jamę macicy) poza jamą macicy, który powstaje pod wpływem zmian hormonalnych i autoimmunologicznych w organizmie. Jest to jedynie przypuszczenie, ponieważ do tej pory nie potwierdzono oficjalnie tych informacji.

Dla kobiety prawidłowo funkcjonujące endometrium jest bardzo ważne, ponieważ jego rolą jest nie tylko przyjąć zarodek w macicy, ale także złuszczyć się przed miesiączką, co jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego cyklu. Przy endometriozie śluzówka złuszcza się poza jamą macicy, czego rezultatem jest krwawienie do jamy brzusznej i powstanie zrostów powiększających się z każdym kolejnym cyklem. Ponieważ objawy endometriozy są nieswoiste, choroba jest rozpoznawana z dużym opóźnieniem.

Kobieta trzyma dłonie pod brzuchem z powodu opryszczki na narządach płciowych

Jakie są objawy endometriozy?

Najbardziej charakterystycznym i najczęściej występującym objawem endometriozy jest ból o dużym natężeniu w okolicy miednicy mniejszej. Dolegliwości utrzymujące się dłużej niż 6 miesięcy są podstawą do skierowania pacjentki na szczegółową diagnostykę.

Obecność ognisk zapalnych jest przyczyną bolesnego miesiączkowania, dyskomfortu podczas stosunków, a nawet bólu podczas załatwiania potrzeb. Dolegliwości są szczególnie uporczywe przy endometriozie w odbycie. Objawem świadczącym o stanie zapalnym jest nie tylko ból, ale i cykliczne krwawienia w momencie oddawania stolca.

Równie uciążliwe są występujące przy endometriozie objawy jelitowe. Biegunki pojawiające się naprzemiennie z zaparciami mogą wyczerpać każdego człowieka. Dokuczliwe symptomy pojawiają się też ze strony układu pokarmowego i moczowego. Utrudnia to wykonywanie codziennych czynności.

Ponieważ w rozwoju choroby dochodzi do powstawania zrostów, u kobiet może się ujawnić endometrioza po cesarce. Objawy to zazwyczaj blizny w miejscu wykonania cięcia. W wielu przypadkach okres połogu jest uznawany za jeden z najlepszych, ponieważ karmienie piersią łagodzi uporczywe dolegliwości i hamuje rozwój choroby.

Objawy psychiczne przy endometriozie to depresja i podobne stany. Jest to związane z ciągłym bólem, zmniejszoną odpornością na stres i lękiem przed niepłodnością. Brak możliwości na posiadanie potomstwa jest dramatem dla wielu kobiet. Na szczęście obecna medycyna dysponuje środkami, które mogą pomóc pacjentkom zajść w ciążę.

Zobacz także

Endometrioza – leczenie

Objawy endometriozy leczy się farmakologicznie lub operacyjnie. Terapia jest uwarunkowana wiekiem kobiety i stopniem zaawansowania zmian. Rozpoznanie jest możliwe po wykonaniu przez chorą badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeśli są one niewystarczające, konieczne jest wykonanie laparoskopii i ocena pobranych wycinków pod mikroskopem.

Leczenie farmakologiczne endometriozy polega na podawaniu doustnych środków antykoncepcyjnych oraz leków o działaniu hamującym wydzielanie gonadotropiny. Kuracja trwa około 6 miesięcy. Można ją kontynuować do czasu całkowitego ustąpienia objawów. Jeśli leczenie nie jest skuteczne, potrzebny będzie zabieg operacyjny.

Choć endometrioza nie jest chorobą nowotworową, jest to źródło problemów w staraniach o potomstwo i w codziennym życiu. Chora kobieta powinna regularnie się badać, a wszystkie niepokojące objawy endometriozy zgłaszać do lekarza. Prawidłowo leczona ma realne szanse na urodzenie zdrowego dziecka

Bibliografia

1. Kuczyński W., Kurzawa R., Oszukowski P., Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności – skrót, Ginekologia polska, 2012, 83, 149–154.
2. Basta A., Brucka a., Górski J., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, Ginekologia polska, 11/2012, 83, 871–876.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?