Fakty i mity o kamieniu nazębnym, które musisz znać. Wymienia Stomatolog Dobra Rada
Twarda woda wzmaga powstawanie kamienia nazębnego? Geny warunkują, czy kamień osadza się nam na zębach czy nie? Jak to w końcu jest z piciem herbaty i kawy? Na temat kamienia nazębnego powstało wiele mitów. Rozprawić się z nimi postanowiła stomatolożka, znana w sieci jako „Stomatolog Dobra Rada”.
Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która stwarza zagrożenie dla zdrowia zębów i dziąseł. Najważniejszą profilaktyką przed kamienień jest właściwa higiena jamy ustnej. Niestety, powstało wiele informacji na temat kamienia nazębnego, które wprowadzają nas w błąd.
Kamień nazębny – problem, który dotyka bardzo wielu pacjentów. Często bagatelizowany. A w swoich konsekwencjach powoduje poważne i nieodwracalne skutki – ostrzega stomatolożka.
Z tego powodu stomatolożka znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada” postanowiła wytłumaczyć, które popularne informacje są prawdziwe, a które nie.
Twarda woda powoduje kamień nazębny?
MIT. Z tym mitem walczę bardzo często. Mam kamień, bo mamy twardą wodę w domu. Nie! Twarda woda nie ma nic wspólnego z kamieniem nazębnym. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna. A nie taki kamień jak macie w domach, w czajniku – wyjaśnia ekspertka.
Genetyka sprawia, że jesteśmy bardziej lub mniej podatni na tworzenie się kamienia na zębach?
MIT. Mam kamień, bo rodzice mieli i nic się z tym nie da zrobić. Nieprawda. Jedyne co, to faktycznie są osoby, które mają taki skład śliny, który sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia na zębach. Ale za kamień odpowiada płytka bakteryjna, więc jej poprawne i dokładne codzienne oczyszczanie spowoduje, że kamień nie powstanie. Wystarczy, że z danego miejsca nie usuniemy płytki i po 24 h już staje się cienką warstwą kamienia itd. – tłumaczy stomatolożka.
Dużo kawy i herbaty powoduje powstawanie kamienia?
MIT. Picie kawy i herbaty nie ma wpływu na powstawanie kamienia. Za to ma wpływ na powstawanie osadów. Osady to co innego niż kamień, chociaż często występują wspólnie. Chociaż osady są zazwyczaj brązowe i psują estetykę zębów oraz je przyciemniają to nie są groźne dla zdrowia zębów. Za to kamień to bakterie, które bardzo negatywnie wpływają na dziąsła i kość wyrostka zębodołowego – opisuje specjalistka.
Krwawienie dziąseł a kamień
FAKT. Kamień a konkretnie bakterie w nim zawarte wpływają na stan zapalny dziąseł. Ten objawia się krwawieniem dziąseł. Oczywiście krwawienie dziąseł może mieć różne podłoże (np. choroby ogólne), ale najczęściej wynika z obecności kamienia nad i podziąsłowego. Wystarczy jego usunięcie i poprawna higiena i dziąsła wrócą do normy – radzi „Stomatolog Dobra Rada”.
Kamień nazębny powoduje rozchwianie zębów?
FAKT. Długo zalegający kamień lub ten za rzadko usuwany przyczynia się do rozwoju paradontozy. Dlatego, że ma bardzo destrukcyjne działania na dziąsła i przyzębie. Obecność kamienia sprawia, że dziąsła się cofają a za nimi obniża się poziom kości. Zęby wtedy tracą podparcie w kości i zaczynają się chwiać – ostrzega ekspertka.
Profesjonalne czyszczenie
RozwińFAKT. To prawda, tylko profesjonalna higienizacja sprawi, że kamień zostanie usunięty. Sami sobie w domu z nim nie poradzicie. Odradzam również stosowania domowych mikstur. Przy czym zwróćcie uwagę, że usuwanie kamienia to nie zabieg na 15 minut. Składa się z usunięcia kamienia, osadów i wypolerowania przestrzeni między zębami przy użyciu specjalnych paseczków. Zabieg wykonujemy średnio co 6 miesięcy – podpowiada stomatolożka.
Zobacz także
Co warto wiedzieć o pastach do zębów? Jaką najlepiej wybrać? Tłumaczy stomatolożka
Nieustanne problemy ze stanem uzębienia? Nie obwiniaj genetyki! Zdrowie zębów zależy przede wszystkich od profilaktyki
Dieta dla zębów. Co jeść a czego nie, aby cieszyć się zdrowymi zębami? Tłumaczy dietetyczka, Paulina Jamrozik
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?