Farmaceutka stanowczo o dacie ważności leków: szacować to można sobie wydatki na zakupy, a nie moc przeterminowanego leku
„To, co mogę z całym przekonaniem powiedzieć to to, że każdy lek ma ściśle określony przez producenta termin ważności. I nie jest on określony tylko dlatego, żeby było co nadrukować na opakowaniu. Jest on podawany w konkretnym celu” – podkreśla farmaceutka Magdalena Stolarczyk.
Data ważności leków – czy jest istotna?
Zastanawiałaś się kiedyś, czy możesz wziąć przeterminowany lek? Jeśli tak było, to na pewno nie jesteś jedyną osobą, która choć raz w życiu miała taki dylemat.
„Kilka dni temu dostałam pytanie o pewien lek. Pytanie to nie dotyczyło działania tego konkretnego leku ani sposobu jego stosowania a jedynie terminu ważności. A dokładniej, osoba pisząca mail, pytała o lek X, którego termin ważności minął dwa lata temu!” – pisze na swoim profilu na Imstagramie @farmaceutaradzi Magdalena Stolarczyk.
„Na ile szacuje Pani skuteczność zawartej w leku X substancji po dwóch latach? Czy mocno spadła, czy w ogóle? Bo to, że ja go wezmę, to jest pewne, bo przecież co może mi się stać po przeterminowanym leku. Ciekawi mnie tylko moc, czy mocno spadła” – tak dokładnie brzmiała treść maila, który zaskoczył farmaceutkę.
„Moi drodzy – ja nie szacuję mocy tego czy innego leku po upływie dwóch lat od terminu ważności. Bo tego nie da się oszacować. Szacować to można sobie wydatki na zakupy, a nie moc przeterminowanego leku” – podkreśla farmaceutka.
Dlaczego data ważności leków jest tak istotna?
„To, co mogę z całym przekonaniem powiedzieć to to, że każdy lek ma ściśle określony przez producenta termin ważności. I nie jest on określony tylko dlatego, żeby było co napisać/nadrukować na opakowaniu. Jest on podawany w konkretnym celu” – zaznacza Magdalena Stolarczyk.
Dlaczego data ważności leków jest ta istotna? Jak tłumaczy farmaceutka, określa on przydatność danego leku do użycia. Po upływie tego terminu leku nie należy go stosować – bo może być to nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne.
„Nieskuteczne, bo lek po upływie terminu ważności może stracić swoje właściwości lecznicze. Niebezpieczne, bo lek po upływie terminu ważności może zawierać związki, które mogą zaszkodzić pacjentowi” – tłumaczy Stolarczyk.
Wniosek jest prosty: jeśli kiedykolwiek przyjdzie ci do głowy, żeby wziąć przeterminowany lek, szybko zapomnij o tym pomyśle, a lek wyrzuć do specjalnego pojemnika, który znajdziesz w wybranych aptekach. Pamiętaj, że zarówno leków, jak termometrów rtęciowych nie wolno wyrzucać do śmietników, ponieważ stamtąd trafiają na wysypiska, gdzie rozkładają się nawet przez kilkadziesiąt lat, a zawarte w nich związki przenikają do gleby i wody, zatruwając rośliny i zwierzęta oraz stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Farmaceuta Radzi
Za profilem Farmaceuta Radzi stoi Magdalena Stolarczyk – z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, prywatnie mamą trójki dzieci. Oprócz tego jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w czasopismach zagranicznych oraz autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów i certyfikowaną promotorką karmienia piersią.
Jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na profilu Farmaceuta Radzi tłumaczy, jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki w ciąży, podczas laktacji, u dzieci i u dorosłych. Obserwuje go już ponad 15 tys. osób.
RozwińPolecamy
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
się ten artykuł?