Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
![Suplementy diety leżą posegregowane w pudełku](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/glowne-grzechy-popelniane-przy-suplementowaniu-witaminy-d_hellozdrowie_pixabay-1140x641.png)
Magister farmacji Agnieszka Dyl uważa, że Polacy wiedzą, jaką witaminę D kupować, ale nie mają pojęcia, w jaki sposób ją stosować, przez co tracą jedynie czas i pieniądze. W rozmowie z Medonetem wymieniła cztery żelazne zasady, o których należy pamiętać przy suplementacji tego związku.
Nawet 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D
Witamina D, nazywana także „witaminą słońca”, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej niedobory skutkują zaburzeniami w obrębie pracy mięśni, układu nerwowego, krążenia oraz kostnego. Witamina D reguluje także czynność wewnątrzwydzielniczą:
- trzustki,
- nadnerczy,
- tarczycy,
- przysadki,
- reguluje odpowiedź immunologiczną,
- zapobiega nadciśnieniu i chorobom serca.
Liczne badania zebrane w przeglądzie przygotowanym przez Gerbenn Seraphin i jej współpracowników wskazują również na znaczenie witaminy D w profilaktyce przeciwnowotworowej, zapobiega m.in. rakowi piersi czy prostaty, a także rakowi jelita grubego i trzustki.
Kiedyś organizm w większym stopniu sam produkował witaminę D. Ale dziś nasz styl życia jest inny. Większość dnia spędzamy w budynkach, na świeże powietrze wychodzimy rzadko i nieregularnie. Do tego wszyscy stosujemy filtry i jemy coraz mniej produktów, które są naturalnym źródłem witaminy D (choćby makrele, śledzie masło, ser).
Według opracowania opublikowanego w magazynie naukowym „Postępy w Neonatologii”, 90 proc. Polaków wykazuje niedobór witaminy D, a wiele osób z prawidłowym poziomem tak naprawdę ma wyniki w dolnej granicy.
Jak jednak podkreśla Agnieszka Dyl, coraz więcej osób jest świadomych potrzeby suplementowania witaminy D. Problemem jest jednak to, że wielu Polaków spożywa ją w nieodpowiedni sposób.
Polacy wiedzą, jaką witaminę D kupować, ale nie wiedzą, jak ją stosować i w efekcie wyrzucają pieniądze w błoto. Tymczasem, żeby witamina D wchłonęła się do organizmu (czyli, żebyśmy odnieśli korzyść z suplementacji), musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach. Z moich obserwacji wynika, że pacjenci często o tym nie wiedzą.
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała?
O jakie zasady chodzi? Ekspertka wymienia, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego powodu należy zadbać, by nasza dieta była w nie bogata. Warto także pamiętać, żeby nie spożywać witaminy D na czczo, ale z posiłkiem, w którym nie brakuje tłuszczy.
Dobrym rozwiązaniem jest np. zażywanie jej w towarzystwie dobrego chleba maczanego w wysokiej jakości oliwie z oliwek.
Farmaceutka dodaje, aby suplementować witaminę D razem z magnezem i cynkiem w postaci dodatkowego suplementu lub zadbać o posiłki bogate w te pierwiastki.
Pierwiastek ten przekształca witaminę D z jej nieaktywnej formy, do postaci aktywnej. Jednym słowem, bez magnezu organizm nie odniesie żadnej korzyści z suplementu z witaminą D […]. Można więc powiedzieć, że witamina D, magnez i cynk to takie trio idealne.
Specjalistka wskazuje również, że osoby z otyłością powinny zażywać wyższe dawki witaminy D. Wynika to z faktu, że suplementowany związek odkłada się w tkance tłuszczowej. W takim przypadku do krwiobiegu przedostaje się znikoma jej ilość.
Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej optymalne dawkowanie witaminy D powinno wyglądać tak, jak przedstawiono to w tabelach poniżej.
Dawka wit. D – noworodki donoszone i niemowlęta | |
0-6 m-cy | 400 j.m. (10 µg) |
6-12 m-cy | 400-600 j.m. (10-15 µg) |
Dawka wit. D – dzieci i młodzież | |
1-10 lat | 600-1000 j.m. (15-25 µg) |
11-18 lat | 800-2000 j.m. (20-50 µg) |
Dawka wit. D – dorośli | |
19-65 lat | 800-2000 j.m. (20-50 µg) |
Dawka wit. D – seniorzy | |
>65-75 lat | 800-2000 j.m. (20-50 µg) |
>75 lat | 2000-4000 j.m. (50-100 µg) |
Aktualizacja treści: inż. Agata Domagała
Bibliografia:
- https://www.medonet.pl/leki,tak-polacy-zazywaja-witamine-d–farmaceutka–wyrzucaja-pieniadze-w-bloto,artykul,05152498.html [dostęp 02.12.2024].
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Zasady suplementacji diety witaminą D.
- Rusińska A. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., REKOMENDACJE, Postępy w Neonatologii 2018, 24, 1, 1-24.
- Seraphin G. i in., The impact of vitamin D on cancer: A mini review, The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology 2023, 231, 106308.
Polecamy
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
![Po prawej stronie kolażu jest brokuł, po lewej stronie jarmu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/te-zwiazki-sa-kluczowe-dla-rozwoju-plodu-ich-niedobor-jest-bardzo-niebezpieczny-tez-dla-doroslych_pixabay-850x478.png)
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
![Na zdjęciu widać banana, czerwoną kapustę, winogron, zielone warzywa i shot witaminowy](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/vegetable-755723_1920-850x567.jpg)
Czujesz się źle? Sprawdź poziom tych związków, możesz mieć niedobór
się ten artykuł?