Przejdź do treści

Farmakologiczna profilaktyka migreny. Czym jest i dla kogo? Farmaceutka Anna Wyrwas wyjaśnia

Tekst o profilaktycznym leczeniu migreny farmakologicznie. Na zdjęciu: Dłoń trzymająca dwie tabletki - HelloZdrowie
Leczenie migreny / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czym jest farmakologiczna profilaktyka migreny? Jak wyjaśnia farmaceutka Anna Wyrwas w swoim najnowszym poście na Instagramie, celem takiego leczenia profilaktycznego jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów migrenowych. Dlaczego więc pacjenci tak rzadko z niego korzystają?

Farmakologiczna profilaktyka migreny

„Celem leczenia profilaktycznego jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów migrenowych. Dzięki temu chory jest w stanie zmniejszyć ilość zażywanych doraźnie leków przeciwbólowych, zapobiegamy ewentualnemu efektowi bólu z odbicia, a także poprawiamy zwyczajnie komfort i życie pacjenta” – tłumaczy w poście na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas, znana jako prowadząca konta „Będąc Młodym Farmaceutą”.

I dodaje, że niestety, ale pacjenci rzadko korzystają z takiej profilaktyki.

„Po części wynika to z faktu niewiedzy o takiej możliwości. Drugą kwestią jest to, że pacjenci zwyczajnie mają opory przed włączeniem na stałe leku przeciwdepresyjnego, betablokera czy przeciwpadaczkowego, obawiając się też ewentualnych działań niepożądanych” – wyjaśnia dalej ekspertka.

Na czym polega profilaktyka farmakologiczna?

„Lekarz dobiera odpowiedni lek – jego dobór zależy od wielu czynników (m.in. od stanu chorego, jego innych chorób, jego oczekiwań, jego historii z innymi lekami oraz aktualnych wytycznych), a pacjent go zażywa codziennie, przez kilka miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza” – pisze Anna Wyrwas.

Jak wyjaśnia farmaceutka, najczęściej stosowanymi lekami w profilaktyce migreny są:

  • Klasa A (czyli leki I rzutu o najwyższej skuteczności): Propranolol/metoprolol (betabloker), topiramat/kwas walproinowy(przeciwpadaczkowy), flunaryzyna (bloker kanału Ca);
  • Klasa B (prawdopodobna skuteczność): Amitryptylina (TLPD), atenolol, bisoprolol, naproksen, toksyna botulinowa – zastrzyki;
  • Inne leki zalecane w profilaktyce migreny: Kwas acetylosalicylowy, gabapentyna, magnez, wit. B6, koenzym Q10, lizynopril, kandesartan, iprazochrom.

„Stosunkowo nowymi preparatami niedawno wprowadzonymi do lecznictwa w Polsce są leki z przeciwciałami monoklonalnymi przeciw CGRP (np. erenumab, fremanezumab). Pacjent otrzymuje zastrzyk co cztery tygodnie” – dodaje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Będąc Młodym Farmaceutą

Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?