Przejdź do treści

Faye Dunaway o chorobie afektywnej dwubiegunowej: „Jest tylko częścią mojego makijażu”

Faye Dunaway
Faye Dunaway promuje w Cannes film dokumentalny, w którym opowiada o swoim zdrowiu psychicznym/ fot. Victor Boyko/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Faye Dunaway w nowym filmie dokumentalnym „Faye”, który opowiada o jej życiu, wyznała, że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. Aktorka od lat miała przypiętą łatkę „trudnej” we współpracy. „Nie chcę się z tego tłumaczyć, nadal ponoszę odpowiedzialność za swoje czyny. (…) Ale właśnie zrozumiałam ich powód” – podkreśliła aktorka.

Faye Dunaway o zdrowiu psychicznym

Faye Dunaway pokazała się publicznie na czerwonym dywanie podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ikona Hollywood przyjechała wypromować film dokumentalny „Faye”, który opowiada o jej życiu. Przedstawiono w nim dzieciństwo i karierę aktorki oraz występy w kultowych filmach, takich jak „Bonnie i Clyde” czy „Chinatown”. Przed kamerą wystąpiły także takie gwiazdy, jak Sharon Stone, Mickey Rourke i James Gray.

Zgodnie z festiwalowym opisem filmu, aktorka „odważnie zgłębia osobiste odkrycia – swoje zmagania z problemami psychicznymi”. 83-latka zdobyła się także na szczere wyznanie i przyznała, że mierzy się z chorobą afektywną dwubiegunową.

„Pracowałam z grupą lekarzy, którzy przeanalizowali moje zachowanie i przepisali mi leki, które ich zdaniem byłyby dla mnie dobre. I to pomogło […] Jestem spokojniejsza. Ale przez całą moją karierę ludzie widzieli mnie w trudnych chwilach” – mówiła.

Faye od lat znana jest w branży ze swojego wybuchowego charakteru, przez co otrzymała łatkę „trudnej” do współpracy. Jak teraz wyjaśniła, na jej zachowanie miała wpływ choroba.

„Nie chcę się z tego tłumaczyć, nadal ponoszę odpowiedzialność za swoje czyny. (…) Ale właśnie zrozumiałam ich powód. To coś, czego musisz być świadomy, musisz spróbować się tym zająć” – przyznała.

Faye Dunaway w dokumencie nazywa chorobę afektywną dwubiegunową „czymś, co jest tylko częścią makijażu”.

„Dzięki Bogu, że są leki i są badania, i są lekarze, którzy się tym zajmują, a ja mogłam z tego skorzystać. Leki są kluczowe” – dodała.

Michał Malitowski

„Było to dla niej coś oczyszczającego”

Na stronie internetowej Festiwalu Filmowego w Cannes zamieszczono także pytania i odpowiedzi na temat filmu. W jednym z nich wypowiedział się reżyser dokumentu Laurent Bouzereau, który przyjaźni się z synem aktorki, Liamem. Wyznał, że gwiazda początkowo była zestresowana pracą nad filmem.

„Faye jest przyzwyczajona do pracy na podstawie scenariusza. Ale to było prawdziwe życie. Brak scenariusza. Żadnej próby. A ona była bardzo zestresowana tym procesem. Uważam, że to było bardzo odważne z jej strony” – przyznał.

I dodał, że początkowy stres u aktorki zamienił się w szczęście i ulgę, że mogła zrzucić z siebie bolesne wspomnienia.

„Było to dla niej coś oczyszczającego, ponieważ mogła porozmawiać o wszystkim, o czym tak naprawdę nigdy wcześniej nie wspominała” – podkreślił.

Choroba afektywna dwubiegunowa

W terminologii medycznej ChAD to choroba afektywna dwubiegunowa, zwana też zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i dwubiegunówką. W przeszłości częściej określano ją jako psychozę maniakalno-depresyjną.

W chorobie tej pojawiają się fazy depresji, manii, hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy tymi fazami występuje remisja, która charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek objawów lub jedynie nielicznymi oznakami chorobowych o niewielkim nasileniu. Nie ma reguły na częstotliwość występowania poszczególnych faz, jest to bardzo indywidualna kwestia.

Źródło: people.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?