Faye Dunaway o chorobie afektywnej dwubiegunowej: „Jest tylko częścią mojego makijażu”
Faye Dunaway w nowym filmie dokumentalnym „Faye”, który opowiada o jej życiu, wyznała, że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. Aktorka od lat miała przypiętą łatkę „trudnej” we współpracy. „Nie chcę się z tego tłumaczyć, nadal ponoszę odpowiedzialność za swoje czyny. (…) Ale właśnie zrozumiałam ich powód” – podkreśliła aktorka.
Faye Dunaway o zdrowiu psychicznym
Faye Dunaway pokazała się publicznie na czerwonym dywanie podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ikona Hollywood przyjechała wypromować film dokumentalny „Faye”, który opowiada o jej życiu. Przedstawiono w nim dzieciństwo i karierę aktorki oraz występy w kultowych filmach, takich jak „Bonnie i Clyde” czy „Chinatown”. Przed kamerą wystąpiły także takie gwiazdy, jak Sharon Stone, Mickey Rourke i James Gray.
Zgodnie z festiwalowym opisem filmu, aktorka „odważnie zgłębia osobiste odkrycia – swoje zmagania z problemami psychicznymi”. 83-latka zdobyła się także na szczere wyznanie i przyznała, że mierzy się z chorobą afektywną dwubiegunową.
„Pracowałam z grupą lekarzy, którzy przeanalizowali moje zachowanie i przepisali mi leki, które ich zdaniem byłyby dla mnie dobre. I to pomogło […] Jestem spokojniejsza. Ale przez całą moją karierę ludzie widzieli mnie w trudnych chwilach” – mówiła.
Faye od lat znana jest w branży ze swojego wybuchowego charakteru, przez co otrzymała łatkę „trudnej” do współpracy. Jak teraz wyjaśniła, na jej zachowanie miała wpływ choroba.
„Nie chcę się z tego tłumaczyć, nadal ponoszę odpowiedzialność za swoje czyny. (…) Ale właśnie zrozumiałam ich powód. To coś, czego musisz być świadomy, musisz spróbować się tym zająć” – przyznała.
Faye Dunaway w dokumencie nazywa chorobę afektywną dwubiegunową „czymś, co jest tylko częścią makijażu”.
„Dzięki Bogu, że są leki i są badania, i są lekarze, którzy się tym zajmują, a ja mogłam z tego skorzystać. Leki są kluczowe” – dodała.
„Było to dla niej coś oczyszczającego”
Na stronie internetowej Festiwalu Filmowego w Cannes zamieszczono także pytania i odpowiedzi na temat filmu. W jednym z nich wypowiedział się reżyser dokumentu Laurent Bouzereau, który przyjaźni się z synem aktorki, Liamem. Wyznał, że gwiazda początkowo była zestresowana pracą nad filmem.
„Faye jest przyzwyczajona do pracy na podstawie scenariusza. Ale to było prawdziwe życie. Brak scenariusza. Żadnej próby. A ona była bardzo zestresowana tym procesem. Uważam, że to było bardzo odważne z jej strony” – przyznał.
I dodał, że początkowy stres u aktorki zamienił się w szczęście i ulgę, że mogła zrzucić z siebie bolesne wspomnienia.
„Było to dla niej coś oczyszczającego, ponieważ mogła porozmawiać o wszystkim, o czym tak naprawdę nigdy wcześniej nie wspominała” – podkreślił.
Choroba afektywna dwubiegunowa
W terminologii medycznej ChAD to choroba afektywna dwubiegunowa, zwana też zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i dwubiegunówką. W przeszłości częściej określano ją jako psychozę maniakalno-depresyjną.
W chorobie tej pojawiają się fazy depresji, manii, hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy tymi fazami występuje remisja, która charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek objawów lub jedynie nielicznymi oznakami chorobowych o niewielkim nasileniu. Nie ma reguły na częstotliwość występowania poszczególnych faz, jest to bardzo indywidualna kwestia.
Źródło: people.com
Zobacz także
Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”
„Moje wspomnienia są dlatego tak pozytywnie ukrwione, bo tam była miłość”. Bogdan Frymorgen o życiu z ojcem i jego chorobą afektywną dwubiegunową
Zaburzenia afektywne silnie wpływają na emocje i codzienne życie
Polecamy
Ewa Lubert ostrzega kobiety: „Miałam mięśniaka wielkości 11 cm. 95 proc. lekarzy chciało usunąć mi macicę”
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Podstępna, okrutna, wciąż bagatelizowana choroba. Czas ujarzmić endometriozę!
się ten artykuł?