FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!
![FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/11/jeffrey-f-lin-ionbjbw39oc-unsplash-1140x760.jpg)
Zawodowe piłkarki wkrótce będą mogły korzystać z urlopu macierzyńskiego, nad którego zasadami pracuje właśnie FIFA. – Chcemy, by kobiety, które zdecydowały się być zawodowymi piłkarkami, mogły jednocześnie mieć rodzinę i dzieci – przyznaje dyrektorka FIFA ds. żeńskiego futbolu Sarai Bareman.
Macierzyński dla piłkarek
Do tej pory tematyka macierzyństwa i bezpieczeństwa pracy w okresie ciąży nie były uregulowane przez FIFA. Teraz jednak ma się to zmienić. A wszystko to za sprawą wprowadzenia urlopu macierzyńskiego dla zawodowych piłkarek.
Futbolowa centrala przyjęła minimalne warunki tego świadczenia, które powinno obowiązywać we wszystkich ligach. Zgodnie z decyzją FIFA, zawodniczki będą miały możliwość skorzystania z co najmniej 14-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, w czasie którego mogłyby liczyć na otrzymywanie minimum 2/3 wcześniejszego wynagrodzenia. Co ważne, nie będzie możliwe rozwiązanie kontraktu w trakcie ciąży piłkarki.
„Kolejny etap rozwoju”
Jak FIFA uzasadnia swoje plany dotyczące wprowadzenia urlopu macierzyńskiego?
– Chcemy, by kobiety, które zdecydowały się być zawodowymi piłkarkami, mogły jednocześnie mieć rodzinę, dzieci – przyznaje dyrektorka FIFA ds. żeńskiego futbolu Sarai Bareman.
Z kolei według szefa tej organizacji Gianniego Infantino nowe przepisy mają przenieść kobiecy futbol na „kolejny etap rozwoju”. Mają one zostać przedstawione do akceptacji Radzie FIFA w grudniu. Jeśli zostaną zatwierdzone, będzie to na pewno nie tylko „kolejny etap rozwoju” futbolu, ale też kobiet, którym zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję o zajściu w ciążę, a później – wychować dzieci i nawiązać z nimi bliską relację już od najmłodszych lat.
Źródło: Polsat Sport
Zobacz także
![Dodatkowy dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/10/pexels-anna-tarazevich-5482987-850x567.jpg)
Dzień urlopu na cytologię i badanie piersi. Takie rozwiązanie wprowadził pracodawca z Łomży
![Edyta Broda, bezdzietnik.pl - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/10/bezdzietnik-850x478.jpg)
„Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców
![Dr Małgorzata Andrzejewska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/ol.png)
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
Polecamy
![Lily Collins została mamą dzięki pomocy surogatki](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/02/lily-collins-tryb-mama-hellozdrowie-850x478.jpg)
Lily Collins została mamą, co spotkało się z krytyką: „Nie jesteś matką, jesteś kupcem”
![Maja Staśko na premierze filmu "Rzeczy niezbędne"](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/02/maja-stasko_en-850x478.jpg)
Maja Staśko: „Nie chcę być męczennicą – chcę być w ciąży”
![Aneta Wawrzyńczak-Rekowska - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/pozne-matki-aneta-850x478.jpg)
„Obcy facet zajrzał mi do wózka i spytał, czy to moje dziecko, czy jestem jego babcią”
![na zdjęciu: matka z córką siedzą w oknie, tekst o relacjach rodziców z nastolatkami - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/matka-z-corka-w-oknie_adobestock-850x478.jpeg)
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?