Z jakimi problemami warto wybrać się do flebologa?
Flebologia jest stosunkowo młodą, ale niezwykle istotną dziedziną medycyny, zajmującą się schorzeniami żył, czyli naczyń krwionośnych, które odpowiadają za transport krwi z tkanek do serca. Statystyki wskazują, że aż 30% mężczyzn i ponad połowa kobiet w Polsce może cierpieć na przewlekłą niewydolność żylną. Czym dokładnie zajmuje się lekarz flebolog? Jakie objawy wymagają konsultacji z tym specjalistą?
Flebolog – kto to jest?
Lekarz flebolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z naczyniami żylnymi w organizmie człowieka. Ma ukończone studia medyczne oraz aktywnie zajmuje się flebologią i jest w stanie to udokumentować. Ponieważ flebologia nie jest specjalnością usankcjonowaną prawnie, tytuł ten przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne po spełnieniu wskazanych przez nie wymagań. Czym zajmuje się flebolog? W zakres jego zainteresowań wchodzi diagnostyka i leczenie nieinwazyjne schorzeń takich jak:
- hemoroidy,
- żylaki,
- zakrzepica żył powierzchownych lub głębokich,
- przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych,
- niewydolność żylna miednicy,
- stany zapalne żył.
Jaka jest różnica między flebologiem a chirurgiem naczyniowym?
Zastanawiasz się, do którego specjalisty udać się najpierw, flebologa czy chirurga? Obie te specjalizacje zajmują się podobną dziedziną medycyny, jednak w inny sposób. W pierwszej kolejności wszelkie problemy z żyłami powinny być konsultowane z flebologiem. Chirurg naczyniowy to kolejny etap leczenia, ponieważ zajmuje się on inwazyjnymi metodami, czyli wykonuje operacje i zabiegi, np. zamykania żył.
Flebolog może zdecydować o konieczności skierowania pacjenta na do chirurga naczyniowego, jednak nie każdy przypadek wymaga operacji. Dlatego warto udać się do niego na początku, ponieważ odpowiednio dobrane leczenie często jest wystarczające do poprawy stanu zdrowia.
Flebolog a angiolog – do kogo lepiej się wybrać?
Angiolog to lekarz, który zajmuje się wszystkimi schorzeniami naczyń krwionośnych, m.in. miażdżycą tętnic czy chorobami naczyń limfatycznych. Jego zakres zainteresowań jest więc większy niż w przypadku flebologa. Jeśli przyczyna twoich dolegliwości jest trudna do określenia, udaj się do angiologa. Natomiast jeżeli objawy wyraźnie wskazują na problemy żylne, co wstępnie może stwierdzić lekarz rodzinny, możesz od razu wybrać się do flebologa.
Nie jest to jedynie problem osób starszych a dotyka coraz więcej młodych osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że tryb życia wpływa na rozwój żylaków. Owszem, dziedziczność odgrywa tu pierwsze skrzypce, bo jeśli mama, babcia cierpią na chorobę żylną, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ty również będziesz. Niemniej jednak, tryb życia, wykonywany zawód, sposób odżywiania, aktywność fizyczna – to wszystko odbija się na ciele w różny sposób, nie tylko nadwagą czy pogorszonym samopoczuciem.
Jak umówić się do flebologa? NFZ a wizyty prywatne
Flebologia nie jest oficjalną specjalizacją, zatem nie ma możliwości umówić się na NFZ bezpośrednio do lekarza flebologa. Wielu z nich ma jednak dodatkowe, pokrewne specjalizacje, np. angiologię czy chirurgię naczyniową, które umożliwiają lekarzowi rodzinnemu wystawienie skierowania. Następnie musisz poszukać specjalisty, który zajmuje się przede wszystkim flebologią. Kolejki niestety są długie – czas oczekiwania wynosi co najmniej 6 miesięcy, co możesz sprawdzić poprzez oficjalny Informator o Terminach Leczenia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Alternatywą jest wizyta prywatna, którą musisz sfinansować z własnej kieszeni. Koszty bywają spore, zwłaszcza jeśli lekarz zleci badania diagnostyczne, które również będą musiały być wykonane prywatnie. Czas oczekiwania na wizytę jest za to znacznie krótszy, a dostęp do flebologów łatwiejszy.
Jeśli młoda dziewczyna po 20. roku życia widzi, że „coś” na jej nogach się pojawia, niech zwróci uwagę na to, ile razy w ciągu tygodnia zakłada szpilki lub obcisłe spodnie. To jest odpowiedź na pytanie, dlaczego coraz więcej młodych kobiet cierpi z powodów rozstępów, cellulitu czy żylaków.
Jakie objawy wskazują na konieczność wizyty u flebologa?
Rozważ wizytę u flebologa, jeśli odczuwasz dolegliwości wskazujące na problemy z układem żylnym, zwłaszcza jeśli należysz do osób narażonych na występowanie chorób układu krwionośnego. Objawy, które powinny cię zaniepokoić, to m.in.:
- uczucie ciężkich nóg,
- skurcze łydek, które nasilają się w nocy,
- pajączki,
- zmiany w wyglądzie żył,
- przebarwienia na skórze,
- owrzodzenia żylne.
Bibliografia:
- Zubilewicz R., Jaroszyński A., Przewlekła choroba żylna, Forum Medycyny Rodzinnej 2015, 9(5): 400-404.
- https://ptf.org.pl/zasady_przyznawania%3Cbr_/%3Ecertyfikatu_ptf-s-43-2-0.htm [dostęp 18.04.2024].
- https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ [dostęp 18.04.2024].
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
się ten artykuł?