Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych. Dlaczego warto się na nią zdecydować?
Fluoryzację stosuje się obecnie w ramach profilaktyki przeciw próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Podczas zabiegu wykorzystywane są związki fluoru. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zębów, jednak należy pamiętać, że nie należy stosować go w zbyt dużych ilościach.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
O ile kiedyś fluoryzacja w szkole była obowiązkiem, o tyle obecnie rodzice muszą wyrazić na nią zgodę. Niestety większość osób zapomina o fluoryzacji zaraz po szkole podstawowej, tymczasem – w celu utrzymania prawidłowego stanu uzębienia – warto przeprowadzać ją regularnie. Jednocześnie jest bardzo ważne, aby nie robić tego za często, bowiem zbyt duże ilości fluoru w organizmie mogą doprowadzić do groźnych powikłań.
Fluoryzacja u dzieci i dorosłych – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Fluoryzacja u dzieci jest szczególnie ważna, ponieważ podczas intensywnego wzrostu potrzebują one wielu składników mineralnych i łatwo o ich niedobory w organizmie. Fluoryzacja zębów mlecznych chroni je przed wypadnięciem, co z kolei może później skutkować problemami stomatologicznymi zębów stałych. Małe dzieci często zmagają się z chorobami zębów, dlatego warto wykonać fluoryzację już na wczesnym etapie rozwoju – jak się okazuje, jej efektem jest wzmocnienie uzębienia na całe życie.
Jeśli chodzi o dorosłych, warto wykonać fluoryzację m.in. po wcześniejszych zabiegach skalingu i piaskowania. Dzięki temu – przy pomocy skalera i piaskarki – usunięty zostanie kamień nazębny. Skaler przyczynia się do likwidacji kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, zaś piaskarka – do pozbycia się pozostałości kamienia przy pomocy piasku stomatologicznego. Po tych zabiegach dobrze jest zadbać o fluoryzację i nałożyć odpowiedni preparat z fluorem na powierzchnię zębów.
Metody fluoryzacji – egzogenna i endogenna
Istnieją dwie podstawowe metody fluoryzacji zębów. Pierwsza polega na podaniu preparatu z fluorem w sposób zewnętrzny (egzogenny), czyli bezpośrednio na zęby. Zabieg ten polega zazwyczaj na lakierowaniu zębów – jest to bardzo skuteczna metoda, podczas której aplikowana jest cienka warstwa specjalistycznego lakieru, który z kolei powoduje uwalnianie się jonów fluorkowych do szkliwa. Druga metoda, czyli fluoryzacja wewnętrzna (endogenna), polega na przyjmowaniu suplementów diety, np. tabletek czy syropów – ich dawkowanie powinien zlecić lekarz. Obecnie coraz więcej specjalistów rezygnuje jednak z tej metody, proponując pacjentom fluoryzację egzogenną.
Warto wspomnieć również o fluoryzacji w domu. Jeszcze do niedawna fluoryzacja była przeprowadzana jedynie w gabinetach stomatologicznych – dziś coraz częściej wykonuje się ją samodzielnie. Pomocny w tym może okazać się żel do fluoryzacji, który należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu.
Zobacz także
Zalecenia po fluoryzacji – ograniczenia dotyczące spożywania posiłków
Istnieją pewne zalecenia, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie po fluoryzacji zębów. Warto ich przestrzegać, aby zabieg przyniósł właściwe efekty. Po jego przeprowadzeniu:
- przez 12 godzin nie można myć zębów,
- przez 12 godzin nie można płukać jamy ustnej,
- przez 2 godziny nie można pić napojów ani spożywać posiłków, palić papierosów ani żuć gumy,
- jeśli zabieg był wykonywany poprzez lakierowanie, nie należy jeść posiłków o twardej konsystencji przez 12 godzin,
- w dniu zabiegu nie można pić kwaśnych napojów gazowanych ani pić soków oraz jeść owoców cytrusowych.
Stomatolodzy zalecają fluoryzację zębów u dorosłych raz w roku oraz raz na pół roku u dzieci. W przypadku większej podatności na próchnicę warto ją przeprowadzać co 3 lub 4 miesiące. Warto dodać, że fluoryzacja w ciąży jest całkowicie bezpieczna.
Skutki uboczne fluoryzacji
Wiele osób zastanawia się, czy fluoryzacja jest szkodliwa. Należy więc zaznaczyć, że fluor w dużych ilościach może źle oddziaływać na organizm. Bardzo rzadko zdarza się jednak, aby doszło podczas zabiegu do powikłań, jednak nie można wykluczyć możliwości ich pojawienia się. Zalicza się do nich: wymioty, nudności, bóle brzucha, ślinotok, wzmożona potliwość, a także łzawienie. Bardzo rzadko dochodzi również do sytuacji, że odkładające się w organizmie zbyt duże ilości fluoru prowadzą do niedoczynności tarczycy, alergii, nowotworów, obrzęku płuc, zaburzeń układu nerwowego, osteoporozy oraz zapalenia stawów kręgosłupa.
Należy pamiętać, że nie można dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości fluoru. Jednorazowa dawka 2–5 g tego pierwiastka prowadzi nawet do śmierci. Co więcej, nadmiar fluoru może skutkować przebarwieniami na zębach oraz uszkodzeniem szkliwa. Najlepiej, jeśli zabieg fluoryzacji jest przeprowadzany przez doświadczonych stomatologów. Osoby myjące zęby pastą z fluorem oraz płuczące zęby płynem do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru nie narażają się jednak na niszczenie zębów, wręcz przeciwnie – jeśli nie przesadzą one z fluorem, pomoże on wzmocnić ich szkliwo.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?