Bazocyty podwyższone – przyczyny. Co oznacza taki stan?
Bazocyty stanowią niespełna 1 proc. populacji komórek krwi. Trudno jednak bagatelizować ich role, uczestniczą bowiem w reakcjach alergicznych oraz wrodzonej i nabytej odporności. Są więc istotnym elementem procesów zapalnych, a także immunologicznych. Podwyższone bazocyty w surowicy świadczą o rozwijającym się stanie zapalnym, ale nie tylko. Kiedy ich poziom wzrasta? Co to oznacza?
Czym są bazocyty?
Bazocyty, zwane też bazofilami albo komórkami tucznymi, są elementem układu białokrwinkowego, a dokładnie stanowią element populacji komórek nazywanej układem granulocytarno-monocytranym lub leukocytami fragocytującymi. Poza bazofilami znajdują się w niej neutrocyty, eozynofile i monocyty.
Bazocyty są granulocytami zasadochłonnymi produkowanymi w szpiku kostnym. Mają zdolności żerne. Oznacza to, że wchłaniają i likwidują drobnoustroje, a także komórki własne, które organizm uznał za zmienione patologicznie. Bazocyty mają średnicę około 12 µm i wyposażone są w trzypłatowe jądro przysłonięte. Na powierzchni bazocytów zlokalizowane są receptory, które uwalniają zawartość ziarnistości, czyli mediatory będące odpowiedzią na reakcję zapalną. Zawierają też:
- histaminę, która pozwala rozszerzać naczynia krwionośne,
- heparynę, zapobiegającą powstawaniu skrzepów,
- leukotrieny i prostaglandyny,
- cytokiny (interlukiny 4, czyli IL-4) uczestniczące w procesach układu immunologicznego.
Jaka jest rola bazocytów w organizmie?
Rolą bazocytów jest uczestnictwo w reakcjach obronnych organizmu (przede wszystkim tych o charakterze alergicznym):
- usprawniają transport pozostałych komórek ważnych z punktu widzenia reakcji obronnej organizmu,
- regulują proces krzepnięcia krwi, za sprawą antykoagulacyjnych właściwości heparyny,
- redukują liczebność chylomikronów, czyli największych lipoprotein w osoczu,
- stymulują powstawanie oraz różnicowanie limfocytów na skutek wydzielania interelukin 4.
Bazocyty dezaktywują patogeny dwukierunkowo. Same są zdolne do fagocytozy (jako komórki żerne), czyli pochłaniania komórek zidentyfikowanych jako wrogie, ale też aktywują inne komórki układu immunologicznego do walki.
Jakie są normy bazocytów?
Poziom bazocytów jest każdorazowo oznaczany przy wykonywanej morfologii krwi. Ich norma może być odmienna w zależności od metody, którą wybrane laboratorium stosuje do analizy składu krwi. Możesz spotkać się więc zarówno z zakresem 0,01 – 0,06 tys./µl, jak i 0,01–0,03 tys.//µl.
Jeśli wykonasz morfologię pełną, bazocyty zostaną także oznaczone procentowo. Tu również nie ma normy jednakowej dla wszystkich laboratoriów. We wszystkich jednak przyjmuje się, że komórki te powinny stanowić mniej niż 1 proc. wszystkich leukocytów.
Czy poziom bazofilów może być zbyt niski?
Za niski poziom bazofilów? To stwierdzenie brzmi niewiarygodnie, wszak normą jest bardzo niski poziom tych komórek. Bazopenię lekarz stwierdza, przy stężeniu bazocytów poniżej 0,01 tys.//µl. Jest to zjawisko niezwykle rzadkie i trudne do zdiagnozowania. Mimo wszystko się zdarza. Najczęściej ma związek z bardzo ostrym przebiegiem infekcji, nadczynnością tarczycy oraz silnym stresem.
Co oznaczają podwyższone bazocyty?
Podwyższony poziom bazocytów nazywany jest bazofilią. Jest to stan charakterystyczny dla:
- reakcji nadwrażliwości (np. na składniki aktywne stosowanych leków czy substancje w pożywieniu, alergie),
- przewlekłej białaczki szpikowej,
- stanów zapalanych,
- zakażeń,
- chorób autoimmunologicznych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów),
- niedoczynności tarczycy,
- nowotworów.
Jeśli po odebraniu wyników z laboratorium zauważysz odnotowany podwyższony poziom bazocytów – nie panikuj. Interpretacja spełniania normy pojedynczego składnika krwi w oderwaniu od innych to błąd. Umów się na wizytę do lekarza i pokaż mu wyniki morfologii. Przeanalizuje on wszystkie parametry i wyjaśni, dlaczego poziom bazocytów odbiega od normy oraz w jaki sposób powinnaś powstępować, by zredukować ich poziom.
Może też zdarzyć się tak, że zdecydowałaś się na wykonanie diagnostyki zbyt krótko po infekcji. Nawet jeśli było to tylko pozornie niegroźnie przeziębienie, poziom bazocytów nadal będzie odbiegać od normy. W takim wypadku lekarz może zalecić powtórzenie analizy składu krwi, by stwierdzić przyczynę tej nieprawidłowości.
Bibliografia:
- Błaszczyk M., Histologia dla kosmetologów, Oficyna Wydawnicza PWSZ, Nysa 2013.
- Kopeć-Szlęzak J., Rola granulocytów zasadochłonnych (bazofili) w świetle badań z ostatnich lat, Journal of Transfusion Medicine 2016, tom 9, nr 2, 45-53.
- red. Szutowicz A., Raszej-Soecht A., Diagnostyka Laboratoryjna, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009.
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?