Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź
Z danych WHO wynika, że u około 10 proc. społeczeństwa zdiagnozowane są zaburzenia lękowe. Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki znaleźli część mózgu odpowiedzialną za ich powstawanie. Według naukowców odkrycie to może znacznie ułatwić leczenie takich zaburzeń.
Gdzie w mózgu ukryty jest strach?
Bardzo niepewny ostatnio czas pandemii i wojny w Ukrainie często potęguje nieuzasadniony strach u osób, które zmagają się z lękiem uogólnionym. Może też powodować powstawanie zaburzeń lękowych u tych, którzy do tej pory nie mieli z nimi problemu. Pomóc w ich wykrywaniu i leczeniu może wiedza o tym… gdzie w mózgu kryje się strach. Sprawdzili to Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki. W swoim badaniu przeanalizowali wpływ móżdżka na aktywność w istocie szarej okołowodociągowej (PAG), znajdującej się w centrum sieci odpowiadających za mechanizmy przetrwania – również te, które pomagają nam radzić sobie ze strachem.
W tym celu naukowcy podłączyli do myszy elektrody do rejestrowania aktywności w obszarze PAG w mózgu. Żeby sprawdzić związek pomiędzy móżdżkiem a działaniem istoty szarej okołowodociągowej, zastosowali zadanie warunkowania polegające na łączeniu tonu słuchowego z małym wstrząsem stopy, wywołując m.in. tworzenie „pamięci strachu”.
Neurobiolodzy wykazali, że komórki mózgowe w obszarze PAG zwiększyły swoją aktywność w odpowiedzi na uwarunkowany ton. Potwierdza to tezę o tym, że istnieje tzw. pamięć strachu.
Móżdżek częścią sieci przetrwania
Eksperci uważają, że odkrycie, w jaki sposób i gdzie kodowana jest „pamięć strachu”, otwiera drogę do dalszych badań na ten temat i ulepszenia metod leczenia zaburzeń lękowych.
„Do tej pory niewiele wiedziano o tym, jak móżdżek moduluje aktywność neuronów w innych obszarach mózgu, zwłaszcza tych związanych ze strachem i lękiem. Co ważne, nasze wyniki pokazują, że móżdżek jest częścią mózgowej sieci przetrwania, która reguluje procesy zapamiętywania strachu w wielu skalach czasowych i na wiele sposobów” – tłumaczą dr Charlotte Lawrenson oraz dr Elena Paci, główne autorki badania.
Dodają, że dzięki niemu wiadomo też, iż jest większe prawdopodobieństwo, że dysfunkcyjne interakcje w mózgowej sieci przetrwania móżdżku leżą u podstaw zaburzeń związanych ze strachem.
Źródło: https://www.bristol.ac.uk/news/2022/march/fear-pathway.html
Zobacz także
Polecamy
Polska, kraj hipochondryków. „Wiele osób nigdy nie poznaje diagnozy, bo nie trafiają do psychiatry”
„Nadopiekuńczość ma paskudny skutek”. Rodzice chcą dobrze, nie wiedzą, jak wielki błąd popełniają
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Elizabeth Olsen o atakach paniki: „Przeżywałam je niemal co godzinę”
się ten artykuł?