GIS ostrzega przed środkami na komary i kleszcze. Niektóre z nich mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne
„Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane” – zaznacza GIS w komunikacie prasowym. Jak sprawdzić, czy nie popełniamy błędu, wybierając taki, a nie inny środek na komary?
Nieznośne komary
Robi się coraz cieplej, a w związku z tym jesteśmy coraz bardziej narażeni na komary. Ugryzienia przez nie są czasami nieuniknione, ale dzięki zastosowaniu specjalnych środków możemy zminimalizować ryzyko ugryzienia, a także uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości będących wynikiem ugryzienia – świądu, opuchlizny, zaczerwienienia.
Dzięki repelentom zmniejszamy też szansę na wystąpienie różnych chorób, takich jak: borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu. Tylko pytanie, jakie preparaty wybrać?
Jak pisze w swoim najnowszym komunikacie GIS, obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne.
„Zagrożenie dla życia i zdrowia”
„Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia” – ostrzega polski Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS zaleca, by zwrócić szczególną uwagę na produkty dostępne w sklepach internetowych i na platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej.
„Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane” – zaznacza GIS.
Masz wątpliwość, czy kupiłaś na pewno skuteczny i bezpieczny środek na komary? Możesz to sprawdzić. Tego typu produkty podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Polecamy
Uważaj na wirus Zika, jeżeli wybierasz się do tropików
Dodaje odwagi, wzmacnia zaklęcia, odstrasza pioruny i ukrywa przed złymi duchami
Coś cię ugryzło? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
się ten artykuł?