Przejdź do treści

GIS ostrzega przez barszczem Sosnowskiego. Jak rozpoznać tę roślinę?

Kobieta na spacerze
GIS ostrzega przez barszczem Sosnowskiego. Jak rozpoznać tę roślinę?/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina ta jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. Kontakt z nią powoduje bolesne i trudne do wyleczenia oparzenia. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i gdzie najczęściej rośnie?

Barszcz Sosnowskiego – dlaczego jest niebezpieczny?

„Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!” – alarmuje GIS. Roślina ta bowiem wywołuje silne poparzenia skóry, które czasem leczone są nawet przez kilka lat. Kontakt z barszczem Sosnowskiego może też doprowadzić do śmierci. Co ciekawe, nie trzeba nawet go dotykać. Wysoka temperatura powoduje, że szkodliwe substancje wydostają się z niego i osadzają na skórze osób, które znajdują się w okolicy. Furanokumaryny zawarte w soku oraz wydzielinie włosków wchodzą w reakcję z DNA skóry, powodując oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia.

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest bardzo często mylony z barszczem zwyczajnym, koprem lub arcydzięglem. Wynika to z wysokiego podobieństwa do siebie tych roślin. Jak więc odróżnić je od siebie?

Czym charakteryzuje się barszcz Sosnowskiego?

  • charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,
  • jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy,
  • na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,
  • często mylony z koprem lub arcydzięglem

– podaje GIS.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Warto też pamiętać, że barszcz Sosnowskiego ma łodygę, która u dołu pokryta jest fioletowymi plamami a końcówki liści są zaostrzone. Charakterystyczną cechą jest także to, że kwiatostany odchodzą od głównego pędu na boki, przez co można mieć wrażenie, że ich układ wygląda jak szprychy parasola.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Gdzie spotkamy barszcz Sosnowskiego?

  • łąki,
  • pola uprawne,
  • przy drogach,
  • wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
  • w ogrodach, parkach oraz lasach

– czytamy na stronie GIS.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?