Przejdź do treści

„Głębokie oddychanie może nam pomóc wtedy, kiedy chcemy się ożywić, a nie uspokoić”. Psycholożka wyjaśnia, jak oddychać, by ostudzić emocje

Kobieta
"Głębokie oddychanie może nam pomóc wtedy, kiedy chcemy się ożywić, a nie uspokoić". Psycholożka wyjaśnia, jak oddychać, by ostudzić emocje/ Pexels, fot. Bruno Feitosa
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zapewne wszyscy kiedyś słyszeliście, że powinniście głęboko oddychać w momencie, kiedy odczuwacie silny stres czy lęk. To nie do końca pomaga, wręcz przeciwnie, możecie poczuć się wtedy gorzej” – pisze na swoim profilu na Instagramie Milena Wojnarowska. Psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness wyjaśnia, w jaki sposób oddychać, kiedy chcemy się uspokoić.

„Gdy czujemy napięcie, oddychamy zbyt głęboko”

„Zapewne wszyscy kiedyś słyszeliście, że powinniście głęboko oddychać w momencie, kiedy odczuwacie silny stres czy lęk. To nie do końca pomaga, wręcz przeciwnie, możecie poczuć się wtedy gorzej” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Wojnarowska.

Autorka profilu @przystanekmindfulness wyjaśnia, że kiedy stres nas obezwładnia, nasz oddech automatycznie przyspiesza i pobudza ciało.

„Głębokie oddychanie może nam pomóc raczej wtedy, kiedy chcemy się ożywić, a nie uspokoić. Gdy czujemy napięcie, i tak często oddychamy już zbyt głęboko, a nawet hiperwentylujemy się, co tylko podbija pobudzenie naszego organizmu. Innymi słowy – krew zaczyna szybciej napływać do mięśni i mobilizujemy nasz organizm do walki/ucieczki” – tłumaczy.

Ekspertka wyjaśnia, że w sytuacjach, kiedy emocje biorą górę, ważne jest, by oddychać przeponą.

„Żeby się uspokoić, powinniśmy starać się oddychać przez przeponę i skupiać się przede wszystkim na długich wydechach. Kiedy nasz organizm się uspokaja, za nim idzie uspokojenie myśli i emocji” – dodaje.

Kobieta

Jak oddychać, by uspokoić układ nerwowy?

Wojnarowska zaznacza, że warto położyć sobie rękę na brzuchu, by wyczuć, czy oddychamy przeponą. Dobrze również, jeśli możemy położyć się na plecach.

„Jeśli ręce będą się unosić wraz z ruchem brzucha, to oznacza, że oddychasz przez przeponę. Żeby tak naprawdę się uspokoić, twój wdech powinien być krótki, np. przez 3 sekundy. Następnie możesz przez chwilę wstrzymać oddech, powiedzmy przez 2-3 sekundy. I to wydech powinien być długi, np. przez 7 sekund. Wtedy też zobaczysz, że twoje tętno faktycznie zacznie zwalniać” – tłumaczy.

I dodaje, że prawidłowe techniki oddychania nie tylko uspokoją układ nerwowy. Ćwiczenie sprawi również, że całą swoją uwagę skupimy na oddechu zamiast na tym, co wywołuje w nas lęk czy stres. Dzięki temu nabierzemy dystansu do tego, co się dzieje wokół nas.

„I jak ze wszystkim – to nie jest metoda cud, ale jest łatwa, zawsze dostępna i zawsze obniży choć trochę aktywność układu nerwowego” – podsumowuje ekspertka.

Przystanek Mindfullnessco to za profil?

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Ekspertka zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje 104 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?