Przejdź do treści

Gliwiccy chirurdzy odebrali nagrodę za najlepszą operację na świecie. Zrekonstruowali twarz rannej Ukraince

Na zdjęciu gliwiccy lekarze odbierają prestiżową nagrodę - HelloZdrowie
Operacja przeprowadzona przez polskich lekarzy została uznana za najlepszą operację na świecie w 2023 roku / Zdjęcie: Facebook - oficjalny profil Kliniki Nieborowice
Podoba Ci
się ten artykuł?

Adam Maciejewski i Łukasz Krakowczyk – te nazwiska przejdą do historii. Chirurdzy z Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadzili operację rekonstrukcyjną twarzy Ukrainki rannej w wyniku bombardowania. Właśnie tę operację uznano za najlepszą na świecie w 2023 r.

„Najwyższe laury i najwyższa nagroda”

O spektakularnym sukcesie polskich profesorów: Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka mówi cały świat. Lekarze odebrali prestiżową nagrodę na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej na Bahamach za operację przeprowadzoną w Centrum Onkologii w Gliwicach. Została ona uznana za najlepszą na świecie w 2023 r.

O wyjątkowy tytuł ubiegało się 300 prac. Tylko trzy przeszły do finału, co już polscy lekarze uznali za sukces. Ale znalezienie się w finałowej trójce to nie wszystko. Gliwiccy lekarze okazali się najlepsi na świecie: otrzymali 93 proc. głosów i tym samym otrzymali „medycznego Oscara” za najlepszą rekonstrukcję roku 2023 na świecie.

Przedstawiane są trzy wybrane przypadki najlepszej rekonstrukcji minionego roku, więc zakwalifikowanie się w ogóle do tego turnieju to już jest bardzo duży sukces, no a wygranie to już są najwyższe laury i najwyższa nagroda” przyznał prof. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej w programie „Dzień dobry TVN”.

Na zdjęciu gliwiccy lekarze odbierają prestiżową nagrodę- HelloZdrowie

Operacja przeprowadzona przez polskich lekarzy została uznana za najlepszą operację na świecie w 2023 roku arch. prywatne

Podarowali jej nową twarz

Nagrodzona operacja była arcytrudna i skomplikowana. Pacjentką była 24-letnia Ukrainka Alina Tsoi ze wsi pod Mikołajowem. Kobieta, ratując własne dzieci, sama została ranna w wyniku rosyjskiego bombardowania. Pocisk uszkodził jej twarz od nosa w dół: część języka, zęby, usta, żuchwę, podbródek, a także część szyi. Ukraińcy lekarze obawiali się, że kobieta nie przeżyje. Alina Tsoi bardzo źle znosiła swój stan. Miłość do synów pozwoliła jej przetrwać i walczyć.

Na zdjęciu Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w WSSD w Olsztynie - HelloZdrowie

To właśnie prof. Łukasz Krakowczyk i prof. Adam Maciejewski, chirurdzy z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej zrekonstruowali jej twarz, nie tylko odtwarzając jej ruchomość, ale też kontur. W ten sposób podarowali kobiecie nowe życie. Operację tę opisano jako „złożoną allotransplantację narządów szyi”. Dziś Alina czuje się dobrze.

To zasługa całego zespołu i to na ich ręce szczególne podziękowania” – powiedział prof. Adam Maciejewski, specjalista chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej w rozmowie z „Dzień dobry TVN”.

W 2015 r. prof. Maciejewski już raz dostał tę nagrodę. Wtedy dokonał pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie.

Źródło: fakty.tvn24.pl, dziendobry.tvn.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?