Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał popularny lek przeciwbólowy
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży produktu leczniczego o nazwie Tramal (Tranadoli hydrochloridum). Powodem jest wada jakościowa. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
GIF – wycofanie leku z obrotu
GIF wycofał na terenie całego kraju lek przeciwbólowy Tramal (Tranadoli hydrochloridum). Jak czytamy w uzasadnieniu, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek o wycofanie z obrotu produktu leczniczego z powodu wady jakościowej w zakresie opakowań zewnętrznych.
Informacje o wycofanej serii:
Tramal 100 mg/ml,
Krople doustne, roztwór, 1 butelka 10 ml,
Numer serii 01422PA,
Termin ważności: 10.2023 r.
Jak podaje GIF, wada podana w uzasadnieniu nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Mimo to inspektorat podjął decyzję o wycofaniu niezgodnego produktu w trybie natychmiastowym.
Tramal – co to za lek?
Tramal jest lekiem przeciwbólowym o silnym działaniu. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Substancją czynną leku jest tramadol w postaci chlorowodorku, który klasyfikowany jest jako lek opioidowy. Produkt oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, a jego przeciwbólowe właściwości wynikają z hamowania wychwytu zwrotnego noradrenaliny na poziomie neuronalnym oraz ze zwiększenia uwalniania serotoniny.
Zobacz także
Elżbieta Nasierowska-Bachanek: Moją pracę można porównać do pracy położnej – ona pomaga przy przyjściu człowiekowi na ten świat, ja natomiast zajmuję się pomaganiem przy odchodzeniu
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
się ten artykuł?