„Gorączka nie jest absolutnym wskazaniem do podawania antybiotyku” – pisze Mama Pediatra
Lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Pediatra”, jasno mówi: gorączka nie jest absolutnym wskazaniem do podawania antybiotyku. Co jeszcze warto wiedzieć o podwyższonej temperaturze, która może pojawić się u każdej z nas? Wyjaśniamy.
Mama Pediatra
Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest żoną, mamą i lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii. Specjalistka na swoim blogu i w mediach społecznościowych dzieli się swoją wiedzą dotyczącą medycyny pod pseudonimem „Mama Pediatra„. Jak sama o sobie mówi, na jej profilu każdy może zapoznać się z „pediatrycznym spojrzeniem na macierzyństwo”.
Ostatni post „Mamy Pediatry” dotyczy tematu gorączki.
Gorączka – co warto o niej wiedzieć?
Rozwiń„Chciałabym tylko przypomnieć, że gorączka nie jest absolutnym wskazaniem do podawania antybiotyku. Antybiotyk nie jest lekiem przeciwgorączkowym. Antybiotyk nie jest też lekiem na katar czy kaszel. Gorączka może być jednym z objawów infekcji wirusowej (i bardzo często jest). Leki przeciwgorączkowe (paracetamol i ibuprofen) podajemy w przeliczeniu na masę ciała dziecka (nie na wiek i nie sugerujemy się tym, co napisano na opakowaniu).
Leki przeciwgorączkowe można podawać doustnie lub doodbytniczo, przy czym w przypadku paracetamolu pamiętajcie, że ta droga doodbytnicza jest farmakologicznie mniej wydolna – chociaż zdania są podzielone czy zwiększanie dawki daje pożądany efekt. Czopków nie dzielimy!” – wyjaśnia lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.
Gorączka – pediatra wyjaśnia
Pod postem „Mamy Pediatry” pojawiło się wiele komentarzy nawiązujących do gorączkowania przez dzieci. O jednym z nich warto wspomnieć.
„Jeżeli po przeliczeniu czopka na masę ciała wychodzi nam np 1,5 czopka to podajemy 1 czy 2? Zawsze zaokrąglamy w dół lub w górę? Czy jest jakaś wartość powyżej której już podajemy jeden czopek więcej?” – zapytała jedna z użytkowniczek. „Najlepiej znaleźć czopek idealnie pasujący do wagi, a jeśli takiego nie ma, to podać doustnie syrop” – wyjaśniła „Mama Pediatra”.
Gorączka – w jaki sposób ją mierzyć?
Chcesz prawidłowo zmierzyć temperaturę u swojego dziecka? Jest kilka opcji. Jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata, termometr możesz umieścić w jego odbytnicy. Musisz pamiętać jednak, by sprzęt miał giętką końcówkę, która nie uszkodzi delikatnych błon śluzowych malucha. Od wyniku odejmij 0,5 stopnia.
U dzieci powyżej 3. roku życia temperaturę mierz pod pachą. Maluch ma więcej niż 5 lat? Termometr włóż pod jego język. Tak samo działa pomiar u osób dorosłych.
Antybiotyki – czy warto podawać je dziecku?
Najmłodsi łapią infekcje nawet 12 razy w roku. Nie oznacza to jednak, że każda z nich powinna być leczona antybiotykiem. Ten powinniśmy stosować tylko na bakterie. Antybiotyki nie będą skuteczne w infekcjach grzybiczych czy wirusowych.
Niestety, część rodziców nadal o tym nie wie i podczas wizyt u pediatry wręcz wymaga od lekarza recepty na antybiotyk dla swojego malucha. Wielu mylnie uważa, że antybiotyk wyleczy każdy katar, gorączkę i kaszel.
Polecamy
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Odkryli superantybiotyk! Zabija bakterie chorobotwórcze, a zostawia pożyteczne
Superantybiotyk coraz bliżej. Nowy lek może uratować tysiące chorych
się ten artykuł?