Przejdź do treści

Gorączka w ciąży – jak zbić temperaturę nie szkodząc dziecku?

Kobieta w ciąży, z gorączką
Fot. AntonioDiaz / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

W okresie ciąży leczenie większości chorób jest utrudnione ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne. Podobnie jest w przypadku wysokich temperatur ciała. O ile stan podgorączkowy w ciąży jest normalnym zjawiskiem, tak gorączka w ciąży utrzymująca się kilka dni stanowi powód do niepokoju. Utrzymywanie się  wysokiej temperatury, pomimo przyjmowania paracetamolu, powinno być sygnałem aby udać się do lekarza.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Dla przyszłej mamy i dziecka szczególnie niebezpieczna jest gorączka na początku ciąży. W tym okresie zarodek zagnieżdża się w macicy i kształtują się jego organy, dlatego wysokich temperatur w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno się lekceważyć. Utrzymująca się długo gorączka może doprowadzić do powstania wad rozwojowych u płodu, a nawet do poronienia.

Stan podgorączkowy w ciąży – o czym to świadczy?

Nieznacznie podwyższona temperatura ciała w ciąży jest normalnym i bardzo często spotykanym zjawiskiem. Podwyższona temperatura jest nierzadko brana pod uwagę jako wyznacznik tego odmiennego stanu. Nazywanie stanu podgorączkowego objawem ciąży jest nieco błędne, ponieważ może to być jedynie sygnał, że kobieta przeszła owulację i ma w chwili obecnej wysoki poziom progesteronu w organizmie. Stan podgorączkowy nie świadczy o ciąży.

Stan podgorączkowy na początku ciąży jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety zaraz po zapłodnieniu. Odpowiadają za to progesteron – hormon odpowiedzialny za prawidłowy rozwój ciąży.

Od jakiej temperatury zaczyna się gorączka w ciąży?

Gorączka w ciąży rozpoczyna się od wartości 37,5℃. Zbicie temperatury w tym okresie nie jest łatwe, ponieważ możliwości terapeutyczne są mocno ograniczone. Przyszła mama może przyjąć doraźnie paracetamol, nie powinna jednak rezygnować z konsultacji z lekarzem.

Bardzo niebezpieczna jest wysoka gorączka na początku ciąży. W jej pierwszych tygodniach dochodzi do implantacji zarodka i to od kobiety i jej ogólnego stanu zdrowia zależy, czy dzidziuś zadomowi się w brzuchu na następnych kilka miesięcy. Wysoka temperatura może przeszkodzić w tym procesie. Rezultatem będzie poronienie ciąży na wczesnym etapie.

Gorączka w pierwszym trymestrze ciąży również jest niewskazana. Do 14. tygodnia kształtują się bowiem najważniejsze organy u malucha, także układ kostny. Wysoka temperatura może doprowadzić do wad rozwojowych płodu. Maluchowi grozi małogłowie lub zniekształcenie twarzy i kończyn. Jego organy mogą być niedostatecznie rozwinięte w momencie porodu.

Także gorączka w 9. miesiącu ciąży jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Wysoka temperatura w ostatnim trymestrze może świadczyć o groźnym dla zdrowia maluszka i mamy zakażeniu, którego nie wolno lekceważyć. Przyszła mama powinna udać się do szpitala, ponieważ wysoka temperatura może być wskazaniem do wywołania porodu.

Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa? / AdobeStock

Jak zbić gorączkę w ciąży?

Jeśli przyszła mama nie wie, co na gorączkę w ciąży będzie dla niej bezpieczne, powinna porozmawiać o tym z lekarzem lub poradzić się farmaceuty. Ciężarne nie mogą stosować wielu leków, dlatego lepiej nie działać na własną rękę i zasięgnąć opinii specjalisty. Nagły wzrost temperatury może być zwiastunem zbliżającej się infekcji, ponieważ mamy są bardziej podatne na zakażenia w tym okresie. Powodem obniżonej odporności są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie ciąży.

Jeśli gorączka w ciąży pojawiła się nagle i bez wyraźnego powodu, można próbować ją zbić domowymi sposobami. Zimne okłady lub prysznic w letniej wodzie są bezpieczną metodą na pozbycie się wysokiej temperatury. Pomieszczenie, w którym przebywa przyszła mama, należy przewietrzyć, a ona sama powinna ubrać się lekko i przewiewnie, żeby nie dopuścić do przegrzania. Musi też dużo pić. Wysoka gorączka w ciąży prowadzi do odwodnienia, którego skutkiem będzie znaczne osłabienie organizmu.

Zobacz także: Gorączka – jak nie leki, to co?

Zobacz także

Leki na gorączkę w ciąży

Najbezpieczniejszym lekiem na gorączkę w ciąży jest paracetamol. To jedyny preparat, który nie będzie szkodził maluchowi. Przyszła mama, jeśli ma gorączkę, może zażyć dwie tabletki na dobę. Większa ilość jest niewskazana, choć zaleca się przyjęcie około 3000 mg w ciągu 24 godzin (6 tabletek paracetamolu po 500 mg).

Za leki bezpieczne w ciąży uważa się także ibuprofen, naproksen i diklofenak – w zależność od wielkości ciąży. Należą one do tej samej grupy leków, co paracetamol (NLPZ-niesteroidowe leki przeciwzapalne). Mają jednak o wiele silniejsze działanie, dlatego przyszła mama powinna mieć zgodę lekarza na ich stosowanie.

Na gorączkę w ciąży nie wolno stosować metamizolu. Mimo że jest to lek najszybciej działający, to wykazuje on szkodliwe działanie na płód. Jego zażywanie może doprowadzić do nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Bibliografia

Mgr farm. Izabela Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna, s. 19-21, Poznań 2015.
Gumułka W.S., Podręczny leksykon leków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. 3, Warszawa 2004.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?