Gorycz w ustach – co oznacza gorzki smak rano lub po lekach?
Gorycz w ustach po spożyciu posiłku zawierającego produkty spożywcze o gorzkim smaku nie dziwi i nie budzi niepokoju. Co może jednak oznaczać uczucie goryczy w jamie ustnej rano, gdy nic jeszcze nie jedliśmy? Czy odczuwanie gorzkiego smaku jest normalne po niektórych lekach? W poniższym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące możliwych przyczyn uczucia goryczy w ustach.
Odczuwanie goryczy w ustach a leki
Wiele związków chemicznych popularnie stosowanych w farmakoterapii może wpływać negatywnie na funkcje smakowe. Jakie procesy za tym stoją?
Duża część substancji aktywnych zawartych w lekach doustnych bezpośrednio stymuluje receptory smakowe na języku wywołując uczucie nieprzyjemnego, gorzkiego smaku.
Niektóre farmaceutyki oddziałują miejscowo na włókna nerwowe, co także może skutkować odczuwaniem gorzkiego posmaku w ustach.
Przyjmowanie wybranych leków może powodować także obniżenie stężenia cynku we krwi, a niedobory tego składnika mineralnego objawiają się u części pacjentów zaburzeniami smaku, m.in. nasileniem odczuwania wrażeń smakowych. Produkty o lekko gorzkim posmaku mogą u tych osób wywoływać silne odczucie goryczy w jamie ustnej.
Co ciekawe, substancje aktywne z leków stanowią jedną z przyczyn odczuwania goryczy w ustach także po wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Jak to działa? Substancje wywołujące gorzki smak po podaniu doustnym trafiają do jelit a następnie do krwiobiegu. Stamtąd wraz z krwią są transportowane po całym organizmie. Z naczyń krwionośnych języka mogą przechodzić do śliny i przez to wywoływać uczucie goryczy w ustach na długo po czasie przyjęcia leków. Jest to jeden z procesów, który może odpowiadać za odczuwanie goryczy w ustach rano, po przebudzeniu.
Do grup leków, których objawem niepożądanym jest uczucie goryczy w ustach należą:
- leki moczopędne,
- inhibitory konwertazy angiotensyny (np. kaptopril; leki te stosowane są u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, chorobie niedokrwiennej serca, czasami w chorobach nerek),
- antybiotyki,
- leki stosowane w celu stymulacji wydzielania kwasów żółciowych.
Gorycz w ustach w ciąży
Wiele kobiet w czasie ciąży zgłasza zmiany w odczuwaniu smaku – często postrzegają one smak gorzki jako odczuwany w tym okresie silniej niż wcześniej. Dane naukowe potwierdzają, że niektóre zmiany fizjologiczne zachodzące w czasie ciąży, m.in. związane z ilościami wydzielanego progesteronu i estrogenu, mogą wpływać na zmysł smaku.
Zgodnie z jednym z badań, odczuwanie gorzkiego smaku nasila się w I trymestrze ciąży, a następnie zmniejsza się w II oraz III trymestrze. Na tej podstawie badacze wysnuli hipotezę, że zmiany intensywności odczuwania gorzkiego smaku ewolucyjnie mogły pomagać w utrzymaniu ciąży. W I trymestrze – krytycznym okresie wczesnego rozwoju płodu, nasilony zmysł gorzkiego smaku chronił przed spożyciem trujących produktów. W II i III trymestrze, gdy znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, osłabienie odczuwania gorzkiego smaku sprzyjało z kolei zróżnicowanej diecie.
Trzeba podkreślić jednak, że wyniki różnych badań dotyczących percepcji smaku gorzkiego u kobiet w ciąży nie są jednoznaczne i nie pozwalają na wyciągnięcie ostatecznych wniosków co do zmian odczuwania wrażeń smakowych w tym okresie.
Gorycz w ustach a choroby wątroby i trzustki
Niedobory cynku, jak wspomniane zostało powyżej, mogą powodować zaburzenia smaku, a jedną ze zmian, które wywołuje deficyt tego pierwiastka jest nasilenie odczuwania wrażeń smakowych.
Wątroba to narząd odpowiedzialny za metabolizm cynku. W związku z tym stężenie tego składnika mineralnego często bywa niższe u pacjentów z chorobami wątroby, m.in. marskością, co tłumaczy silniejsze odczuwanie goryczy przez osoby z tymi schorzeniami.
Niedobory cynku mogą leżeć także u podłoża nasilonego odczuwania gorzkiego smaku u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki.
Inne przyczyny goryczy w ustach
Zaburzenia odczuwania smaku mogą towarzyszyć także innym chorobom, m.in. schorzeniom nerek i przewodu pokarmowego.
Wymagający hemodializy pacjenci z chorobami nerek w zaawansowanych stadiach mogą doświadczać zmniejszenia produkcji śliny i wywołanego przez to zwiększenia w niej stężenia substancji odpowiedzialnych za wrażenia smakowe. Z tego powodu w czasie jedzenia gorzkich produktów, gorycz w ustach może być przez te osoby silniej odczuwana. Pacjenci hemodializowani są także narażeni na niedobory cynku, co u niektórych z nich jest przyczyną nasilonej percepcji smaku.
Przyczyną odczuwania goryczy w ustach może być także choroba refluksowa przełyku. Do objawów schorzenia należą m.in. palący ból za mostkiem oraz pieczenie języka, błon śluzowych jamy ustnej lub warg. Symptomy u pacjentów z chorobą refluksową przełyku nasilają się około 30 minut po obfitym posiłku, po wysiłku fizycznym, w pozycji leżącej lub przy pochylaniu się do przodu.
Prawidłowe funkcjonowanie zmysłu smaku jest z jednym z niezbędnych czynników warunkujących spożywanie wystarczającej ilości żywności i co za tym idzie – odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do optymalnego funkcjonowania.
Zaburzenia odczuwania smaku prowadzą często do nieprawidłowości w stanie odżywienia, ponieważ wpływają na apetyt, a przez to także na masę ciała i ryzyko niedoborów składników pokarmowych. Ze względu na to, że jedzenie jest jednym z ważnych źródeł przyjemności, nieprawidłowe odczuwanie smaku negatywnie wpływa także na postrzeganą jakość życia. W związku z tym niezwykle ważne jest, by zidentyfikować przyczyny leżące u podłoża zaburzeń smaku.
W przypadku występowania niepokojących objawów związanych z zaburzeniami odczuwania smaku, skonsultuj się ze lekarzem. Powyższy tekst ma charakter poglądowy i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Źródła:
- Hummel, T., Landis, B., Hüttenbrink, K. (2012) Smell and taste disorders, GMS Current Topics in Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgery, 10, 1–15.
- Sadananda Naik B., Shetty N., Maben E. (2010) Drug-induced taste disorders, European Journal of Internal Medicine, 21: 240-243.
- Schiffman S. (2018) Influence of medications on taste and smell, World Journal of Otorhinolaringology – Head and Neck Surgery, 4: 84-91.
- Choo E., Dando R. (2017) The Impact of Pregnancy on Taste Function, Chemical Senses, 42: 279-286.
- Bielecki K. (2009) Łagodne choroby przełyku leczone chirurgicznie, Borgis – Postępy Nauk Medycznych 3: 173-179.
- Grungreiff K., Reinhold D., Wedemeyer H. (2016) The role of zinc in liver cirrhosis, Annals of Hepatology, 15: 7-16.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Pionierski przeszczep rodzinny w Polsce. Siostra podarowała fragment wątroby swojemu bratu
się ten artykuł?