Groźny wirus Lassa wykryty w Europie. To pierwsze przypadki od ponad dziesięciu lat
W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia wirusem Lassa, przenoszonego głównie przez szczury. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała, że chorzy pochodzą z tej samej rodziny i niedawno podróżowali do Afryki Zachodniej. To pierwsze przypadki gorączki krwotocznej wykryte w Europie od ponad dekady.
Wirus Lassa w Europie
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła, że u dwóch osób w Wielkiej Brytanii wykryto potencjalnie śmiertelną chorobę zakaźną wywołaną wirusem Lassa. Pacjenci pochodzą z tej samej rodziny i niedawno wrócili z Afryki Zachodniej, gdzie gorączka krwotoczna Lassa występuje endemicznie. Jak podała Agencja, jedna z zakażonych osób wyzdrowiała, a druga otrzyma specjalistyczną opiekę w Royal Free London NHS Foundation Trust. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śmiertelność z powodu choroby nazywanej kuzynką Eboli wynosi 1 proc., a około 80 proc. zarażonych nie wykazuje żadnych objawów. U niektórych jednak rozwija się ciężka choroba z towarzyszącym krwawieniem z nosa, ust i innych części ciała.
To pierwsze przypadki potencjalnie śmiertelnej choroby zakaźnej zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii od ponad dekady. Od 1980 roku w tym kraju wykryto osiem przypadków, w tym ostatnie dwa w 2009 roku.
„Przypadki gorączki Lassa są rzadkie w Wielkiej Brytanii, a wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie. Kontaktujemy się z osobami, które miały bliski kontakt z chorymi przed potwierdzeniem infekcji, aby zapewnić odpowiednią ocenę, wsparcie i poradę” – mówiła dr Susan Hopkins, główna doradczyni UKHSA.
Podejrzewa się, że została również zakażona trzecia osoba, jednak wciąż oczekuje na wynik testu.
Wirus Lassa – jak się objawia zakażenie?
Gorączka krwotoczna Lassa to choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Lassa, która występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej, w tym w Nigerii, Sierra Leone, Mali, Liberii i Gwinei. Najbardziej narażeni na wirusa są ludzie żyjący na obszarach, na których występuje duża populacja gryzoni, a choroba ma charakter endemiczny. Przypadki importowane rzadko występują w innych rejonach na świecie.
Wirus przenosi się na ludzi najczęściej przez żywność lub artykuły gospodarstwa domowego skażone moczem i kałem zakażonych szczurów. Może być również przenoszony przez kontakt z płynami ustrojowymi (krew, ślina, mocz lub nasienie) zarażonych osób.
Według WHO najczęstsze objawy choroby to stopniowe pojawienie się gorączki, złe samopoczucie i ogólne osłabienie, które mogą prowadzić do bólów głowy, wymiotów i biegunki. W ciężkich przypadkach może wystąpić obrzęk twarzy, płyn w jamie płucnej, krwawienie z ust, nosa, pochwy lub przewodu pokarmowego oraz niskie ciśnienie krwi. U 25 proc. wyleczonych choroba powoduje również głuchotę.
Źródło: The Guardian, The Independent
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?