Przejdź do treści

Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć?

Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć?
Grudki perliste prącia – czym są i jak je usunąć? Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grudki perliste prącia to fizjologiczne zmiany, które dotyczą 10-12 proc. populacji mężczyzn. Mają białą lub kremową barwę, a ich średnica wynosi 0,5-4 mm. Nie wywołują dolegliwości bólowych, jednak dla wielu osób stanowią problem estetyczny. Czy są one wynikiem choroby? I czy grudki perliste można usunąć? O tym się dowiesz w niniejszym artykule.

Grudki perliste prącia nie są sygnałem żadnej choroby. Nie powinny być one również powodem do niepokoju, ponieważ nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. Okazuje się natomiast, że jest to pewien rodzaj skóry penisa, który – po prostu – występuje u niektórych mężczyzn. W razie potrzeby można je jednak usunąć.

Grudki perliste prącia – wygląd i przyczyny

Grudki perliste najczęściej pojawiają się między 20. a 30. rokiem życia. Odnotowuje się je jednak również u nastolatków, jak i u starszych mężczyzn. Pojawiają się one na koronie prącia, a także w rowku pomiędzy trzonem prącia a żołędzią. Przypominają z wyglądu krostki i pęcherze, jednak nie wydobywa się z nich żadna wydzielina. Ich wielkość może się zmieniać w czasie erekcji .

Perliste grudki prącia składają się z normalnych, zdrowych komórek nabłonka. Dokładne przyczyny ich pojawiania się nie są znane. Nie jest to związane z zakażeniem wirusami czy też bakteriami. Wewnątrz nich również nie ma żadnych bakterii. Do ich powstania nie przyczynia się brak higieny osobistej. Grudki nie przenoszą się także drogą płciową.

porno

Grudki perliste – usuwanie

Jeżeli grudki perliste stanowią dla mężczyzny problem estetyczny, wpływają na jego samopoczucie i życie seksualne, można je usunąć. Poniżej podajemy popularne metody, które mogą w tym pomóc, przy czym normą jest obecnie stosowanie laseroterapii – od innych sposobów usuwania obecnie się odchodzi.

Laseroterapia

Laseroterapia to technika, która przynosi najlepsze efekty. W jej przypadku usuwanie grudek perlistych odbywa się – jak łatwo się domyślić – przy pomocy wiązki lasera. Aby przeprowadzić zabieg, najpierw stosuje się znieczulenie miejscowe, przy pomocy specjalnego kremu znieczulającego. Zabieg jest bezbolesny i w 100% bezpieczny – pacjenci, którzy się na niego zdecydują, nie muszą obawiać się uszkodzeń innych struktur penisa ani zaburzeń erekcji.

Po wykonaniu zabiegu widoczny jest czasem niewielki obrzęk. Znika on maksymalnie po dwóch tygodniach. W miejscach, w których znajdowały się grudki, pojawiają się strupki, które również znikają po około 10 dniach. Pacjent, który się poddał zabiegowi, powinien się wstrzymać jednak  z uprawianiem stosunków i masturbacją przez co najmniej jedną dobę. Do momentu, kiedy strupki znikną całkowicie, należy stosować prezerwatywy. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi.

Krioterapia

Jeśli zastanawiasz się, jak się pozbyć grudek perlistych innym sposobem, z pomocą może przyjść Tobie krioterapia. Polega ona na wymrażaniu zmian przy pomocy ciekłego azotu. Jego niska temperatura sprawia, że grudki złuszczają się, a następnie odpadają.

Interwencja chirurgiczna

Grudki perliste można również usunąć operacyjnie. Najpierw lekarze wykonują znieczulenie, a następnie wycinają określone zmiany. Wadą tej metody jest to, że grudki mogą pojawić się ponownie. Po zabiegu mogą również pozostać blizny. Ponadto, pacjent po interwencji chirurgicznej znacznie dłużej dochodzi do zdrowia niż w przypadku laseroterapii. Jeśli zmian jest dużo, długi jest również sam zabieg.

Elektrodesykacja

Elektrodesykacja to zabieg w którym najpierw ściera się grudki specjalnym narzędziem. Po ich usunięciu wypala się zmiany, aby zatrzymać krwawienie i zamknąć rany. Zabieg ten również przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Preparaty i zanik samoistny

W aptekach można znaleźć preparaty, które teoretycznie mogą pomóc w przypadku grudek perlistych, jednak w praktyce okazują się one nieskuteczne. Niekiedy zdarza się, że grudki perliste zanikają samoistnie. Odnotowuje się ich zanik również u pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia części napletka.

całująca się para

Grudki perliste a kłykciny

Grudki perliste łatwo jest pomylić z kłykciami kończystymi, które są rezultatem zakażenia wirusem HPV. Kłykcie kończyste to choroba zaraźliwa, przenosząca się drogą płciową. Problem ten może dotyczyć tych mężczyzn, którzy rozpoczęli już współżycie seksualne. Zwykle zmiany pojawiają się w obrębie trzonu prącia, czasem można je też zauważyć w okolicach wędzidełka, bruzdy zażołędnej oraz na powierzchni napletka po wewnętrznej stronie. Przy tej chorobie wymagane jest długie leczenie. Dlatego też, w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian, należy się udać do lekarza.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442028/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987947/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10563558
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27316776

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?