Przejdź do treści

Grzesiowski: „Przeszliśmy przez fazę kulminacyjną grypy”. Ale może być jeszcze jeden pik

szpital - Hello Zdrowie
Na grypę w tym sezonie zmarło co najmniej tysiąc osób, 23 tysiące chorowało w szpitalach / Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak podaje TVN 24, na grypę w tym sezonie zmarło co najmniej tysiąc osób, 23 tysiące chorowało w szpitalach. „Przeszliśmy przez fazę kulminacyjną fali epidemicznej grypy” – powiedział we wtorek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że choć przypadków grypy jest wciąż dużo, to widać tendencję spadkową. W porównaniu z początkiem lutego jest o 30 proc. mniej zachorowań. Jest jednak coś, co może mieć wpływ na rozwój sezonu grypowego w kolejnych tygodniach.

23 tys. osób z grypą trafiło do szpitali

W ciągu ostatnich siedmiu dni zgłoszono 72 tys. nowych zachorowań na grypę, a tydzień wcześniej – 90 tys. To dane z połowy przychodni przedstawione we wtorek przez szefa GIS. Ich źródłem jest publiczny system e-zdrowie.

„Gdybyśmy chcieli na tej podstawie szacować liczbę rzeczywistą przypadków, to trzeba byłoby ją pomnożyć razy dwa. Czyli w rzeczywistości mieliśmy ok. 150 tysięcy zachorowań w ostatnim tygodniu, a w przedostatnim – 180 tysięcy” – wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski. Od początku stycznia z powodu grypy bądź jej powikłań hospitalizowanych było 23 tys. osób. Dominującym wariantem grypy jest A H1N1, która odpowiada za ok. 60 proc. zakażeń.

Braki leków

„Wszystko wskazuje na to, że przeszliśmy przez fazę kulminacyjną tej fali epidemicznej grypy” – podsumował główny inspektor sanitarny. Zaznaczył, że w porównaniu z początkiem lutego jest o ok. 30 proc. mniej chorujących.

W porównaniu z ub. rokiem było co najmniej trzy razy więcej zdiagnozowanych przypadków grypy i zużytych leków przeciwgrypowych. „To tłumaczy, dlaczego w pewnym momencie zabrakło tych leków w hurtowniach, bo właśnie na przełomie stycznia i lutego było o ponad 300 procent zwiększone zapotrzebowanie na te leki. To mogło spowodować wyczerpanie zapasów w hurtowniach” – powiedział szef GIS.

apteka - Hello Zdrowie

Jeszcze nie koniec

W ocenie Pawła Grzesiowskiego tegoroczny przebieg sezonu grypowego był podobny do lat poprzednich. „Mamy zwykle dwa szczyty – jeden jest w grudniu, drugi w lutym. Obecnie, po trzech tygodniach wysokiej skali zachorowań, ta liczba spada” – wyjaśnił.

Wpływ na rozwój sezonu grypowego w kolejnych tygodniach może mieć – w ocenie Grzesiowskiego – zakończenie ferii i powrót dzieci korzystających jeszcze z wypoczynku do placówek, czyli zwiększenie kontaktów w grupach dzieci i młodzieży.

Rolę odegra też pogoda.

Wirus grypy korzysta z niskich temperatur. Sam nie ulega w nich żadnemu uszkodzeniu, ale nasze błony śluzowe pracują słabiej, podgrzewamy mocniej mieszkania, jest więcej smogu. Wirus grypy uwielbia smog, ponieważ cząstki wirusa przyklejają się do pyłu i dużo łatwiej dostają się do naszych dróg oddechowych” – powiedział.

Nie jest za późno na szczepionkę, odkurzmy też maseczki

Nadal można zaszczepić się przeciw grypie – przypomniał szef GIS.

W tym sezonie na przyjęcie szczepionki zdecydowało się 1,8 mln osób, czyli niespełna 5 proc. populacji. W grupie osób 60+ zaszczepiło się 11 proc. osób. „To w dalszym ciągu jest to kropla w morzu potrzeb. Powinniśmy znacznie liczniej szczepić się przeciwko grypie, ponieważ najczęściej do szpitali trafiają właśnie osoby z grupy ryzyka po sześćdziesiątym roku życia i z chorobami towarzyszącymi” – podkreślił Grzesiowski.

GIS zaleca korzystanie z maseczek i przypomina o higienie rąk.

„Maseczka jest podstawowym, niefarmakologicznym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym drogą kropelkową czy kropelkowo-powietrzną. Zasłaniajmy usta i nos w miejscach publicznych, tam gdzie jest zamknięte pomieszczenie, tam gdzie jest duża liczba osób, gdzie są osoby chore, takie jak apteka czy przychodnia” – zaznaczył Grzesiowski.

Szef GIS podał też najnowsze dane na temat zakażeń wirusem RSV – w minionym tygodniu było to 13 tys. przypadków. Zanotowano również 4 tysiące zakażeń COVID-19, u 400 osób zdiagnozowano krztusiec.

 

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?