Grzybica pochwy – kiedy może dojść do zakażenia? Czy domowe metody są skuteczne?
Grzybica pochwy, nazywana też drożdżycą, infekcją grzybiczą czy kandydozą, to jedna z najczęściej występujących dolegliwości miejsc intymnych u kobiet. Dlaczego, pomimo odpowiedniej higieny, powraca? O tym, jak ją leczyć, opowiada ginekolog
Grzybica pochwy – objawy
– Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych infekcji występujących wśród kobiet. Podczas jej występowania dolegliwości infekcyjne narastają bardzo szybko. W ciągu kilku czy kilkunastu godzin infekcja w pełni się rozwija i może nastąpić m.in. mocny świąd i typowe upławy grzybicze – białe, grudkowe (porównywalne do serowatych), pieczenie przy oddawaniu moczu i ogólny duży dyskomfort – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
To powszechna dolegliwość. Eksperci szacują, że każda Polka przynajmniej raz w życiu miała lub będzie mieć grzybicę pochwy. I nic w tym dziwnego. Grzybicą bardzo łatwo można się zarazić. Mogą na nią zachorować nie tylko dorosłe kobiety, ale także małe dziewczynki. Wszystko przez drożdżaki Candida albicans, które niezwykle szybko się rozmnażają. Kiedy może dojść do zakażenia? Podczas kąpieli w basenie, korzystania z toalety czy używania tych samych przedmiotów – gąbek, ręczników, kostiumów kąpielowych, bielizny.
Infekcji możemy nabawić się również podczas seksu oraz w przypadku, gdy do mycia używamy silnych kosmetyków wypłukujących dobre bakterie. Nie pomaga także nieprzewiewna, uciskająca bielizna.
Nie wszyscy chorują tak samo. Na grzybicę pochwy najczęściej cierpią kobiety, które mają obniżoną odporność. W takiej sytuacji drożdżaki zwiększają swoją aktywność. Efektem jest zaburzona mikroflora bakteryjna pochwy skutkująca pojawiającymi się upławami oraz uporczywym swędzeniem.
Grzybica jest także częsta u kobiet po chemioterapii czy długotrwałej antybiotykoterapii. Niektórzy ginekolodzy uważają też, że nawracająca grzybica pochwy ma związek ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.
Grzybica pochwy – leczenie
– Grzybicę pochwy leczy się zazwyczaj środkami przeciwgrzybiczymi – m.in. globulkami dopochwowymi czy lekami doustnymi. Przy bardzo intensywnej grzybicy wdraża się jednoczesne leczenie lekami doustnymi i globulkami dopochwowymi – dodaje ginekolog.
Środki na grzybicę pochwy w większości dostępne są bez recepty. Jeżeli jednak przeciwgrzybicze globulki czy maści nie zmniejszają objawów, należy wybrać się do lekarza po receptę. Specjaliści najczęściej przepisują preparaty z nystatyną. Jeżeli na grzybicę choruje kobieta, która jest aktywna seksualnie, leki doustne powinien stosować także jej partner.
Grzybica pochwy – domowe sposoby
W internecie możemy znaleźć wiele domowych metod na grzybicę pochwy. Obalamy najpopularniejsze mity.
Wkładanie ząbku czosnku do pochwy
Na forach czytamy np., że na infekcję pomoże włożenie do pochwy ząbku czosnku, który zadziała antybakteryjnie. Nie jest to jednak dobry pomysł. Włożony do pochwy czosnek może spowodować jedynie zaostrzenie stanu zapalnego. Zawarte w nim substancje dodatkowo mogą podrażnić delikatną śluzówkę pochwy, a u wrażliwszych kobiet spowodować pojawienie się bolesnych nadżerek. Ząbek czosnku może także utknąć. Zdarzają się więc przypadki, że kobiety lądują na SOR-ze.
Płukanie pochwy kefirem
Kolejny domowy sposób, który nie pomoże? Wprowadzanie kefiru do pochwy. Kefir bądź jogurt zadziała, ale stosowany w zwykły sposób – poprzez jego picie. Wlewanie go do pochwy tylko zaostrzy infekcję grzybiczą.
Nasiadówki z ziół
Użytkowniczki opisują również, że na swędzenie warto robić nasiadówki z ziół. Tego również nie polecamy. Zbyt częste mogą zaognić stany zapalne. Objawy grzybicy, zamiast zniknąć, pogłębią się jeszcze bardziej.
– W przypadku nawracających infekcji grzybiczych, kobiety bardzo często wiedzą, kiedy objawy oznaczają właśnie grzybicę. I „domowe sposoby” polegają na tym, że kobiety są już w posiadaniu środków przeciwgrzybicznych albo kupują inne środki bez recepty – tłumaczy specjalista.
Nie wszystkie domowe sposoby są jednak nieskuteczne. Przy odpowiednim stosowaniu leków przepisanych przez lekarza, warto dodatkowo sięgać po metody naszych babć. Tak jest np. z podmywaniem się roztworem wody z octem.
się ten artykuł?