Przejdź do treści

Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne?

Grzybica skóry – objawy, czy jest zaraźliwa i jak ją leczyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co mogą oznaczać białe plamki na skórze? Czy to grzybica skóry gładkiej, a może tylko znamiona? Jak objawia się łupież pstry i jak go leczyć? Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Pomożemy ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Białe plamki na skórze – skąd się biorą?

Białe plamki na skórze zazwyczaj pojawiają się w wyniku niedoboru melaniny. Bardzo często możesz je dostrzec dopiero po opalaniu, bo wtedy stają się wyraźniejsze. Przyczyną białych plamek na skórze może być bielactwo, łupież pstry, czy przewlekłe przyjmowanie leków miejscowych. Białe plamki na skórze mogą się również pojawiać przy chorobach autoimmunologicznych, czy infekcjach grzybiczych. Białe plamy po opalaniu – jak usunąć? Jak wygląda grzybica skóry i łupież pstry?

Grzybica skóry – objawy

Grzybicę skóry wywołują chorobotwórcze grzyby dermatofity lub drożdżaki. Najczęściej objawy grzybicy pojawiają się na stopach lub paznokciach. Jednak grzybica może mieć różne odmiany, takie jak: grzybica skóry głowy (łupież), grzybica naskórka, pochwy lub sromu. Grzybica jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych.

Grzybica skóry jest prosta do samodzielnego zdiagnozowania. Jej podstawowym objawem są zmiany na powierzchni skóry. Grzybica może występować między palcami, na stopach, na podeszwach czy też na dłoniach. Drożdżaki lubią ciepłe i wilgotne miejsca, w których mogą się swobodnie rozwijać. Ułatwieniem dla nich jest również uszkodzona powierzchnia skóry. Objawy grzybicy mogą pojawiać się pod pachami, w fałdach skóry, między pośladkami lub pod piersiami.

Jak wygląda grzybica skóry?

Plamy skórne zazwyczaj mają owalny lub okrągły kształt w rumiany kolorze. Z upływem czasu mogą pojawiać się pęcherze, które na kolejnym etapie zamieniają się w strupy. Z ran może sączyć się wydzielina. Zmienione przez grzybicę skóry miejsca mogą charakteryzować się również nieprzyjemnym zapachem. Objawem grzybicy skóry mogą być również krostki lub grudki. Charakterystycznym dla grzybicy symptomem jest intensywne swędzenie skóry.

Miejsca zmienione chorobowo zazwyczaj są zaczerwienione, czy podrażnione. Może dochodzić do pękania i do łuszczenia się naskórka. Przy grzybicy skóry nie wolno drapać swędzących miejsc, ponieważ w ten sposób przenosi się chorobę na zdrowe obszary. Nieleczona grzybica skóry zaczyna się roznosić i może zaatakować duże obszary ciała. Objawem grzybicy może być również wyjątkowo jasny lub ciemny odcień skóry.

Co na grzybice skóry? Grzybica skóry – jak leczyć?

Jak wyleczyć grzybicę? Grzybica skóry samodzielnie jest bardzo trudna do wyleczenia. Gdy zauważysz u siebie jej objawy, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystania z pomocy dermatologa. Lekarz dermatolog określi rodzaj grzybicy skóry i przepisze odpowiednie preparaty. Koszt prywatnej wizyty u dermatologa, w zależności od wielkości miasta oraz od innych czynników, to 100 zł do 250 zł. Do dermatologa możesz również pójść bezpłatnie w ramach NFZ. Wtedy niezbędne jest skierowanie, które może wystawić  lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz w celu zdiagnozowania grzybicy skóry może wykonać badanie mikologiczne. Grzybica może być leczona miejscowo lub ogólnie. Miejscowo można leczyć niektóre postacie grzybicy stóp, grzybicę powierzchowną skóry gładkiej oraz pojedyncze ogniska grzybic odzwierzęcych. Natomiast preparaty doustne o działaniu ogólnym są stosowane w przypadku grzybicy skóry owłosionej, paznokci lub rozległych zmian na skórze gładkiej.

Grzybica skóry – czy jest zaraźliwa?

Grzybica skóry jest zaraźliwa. Można zachorować po kontakcie z chorym na nią człowiekiem lub zwierzęciem. Do zarażenia może dojść również między innymi podczas przymierzania butów w sklepie, noszenia niekomfortowego obuwia, korzystania z usług kosmetyczek lub fryzjerów, ze wspólnych ręczników.

Do grupy najbardziej narażonej na grzybicę skóry można zaliczyć: osoby chorujące na nowotwory, przewlekle stosujące kortykosteroidy, antybiotyki, leki immunosupresyjne, chorujące przewlekle na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy.

Co to jest łupież pstry?

Łupież pstry to choroba skóry wywołana przez drobnoustroje drożdżopodobne z rodziny Malassezia, głównie gatunek furfur. Te grzyby naturalnie występują na ludzkiej skórze. Jednak w wyniku ich nadmiernego nagromadzenia może dojść do zajęcia zewnętrznej warstwy rogowej naskórka.

Łupież pstry najczęściej pojawia się na obszarach ciała ze zwiększoną ilością gruczołów łojowych. Są to następujące partie ciała:

  • klatka piersiowa i dekolt;
  • twarz;
  • skóra owłosiona głowy;
  • kończyny, głównie ramiona;
  • brzuch;
  • szyja;
  • zgięcia kolan i łokci.

Jak wygląda łupież pstry? Łupież pstry – objawy

Łupież pstry jest jedną z odmian grzybicy skóry. Jest zaraźliwy. Objawia się między innymi zmianami w pigmentacji skóry. Symptomy łupieżu pstrego mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy oraz od umiejscowienia zmian.

Przy tej odmianie łupieżu na ciele pojawiają się punktowe plamy o różnej powierzchni i kolorze. Wynikają one z zaburzeń produkcji melaniny. Winowajcą są substancje wytwarzane przez grzyby. Łupież pstry jest spowodowany zakażeniem drożdżakami Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Na samym początku na ciele pojawiają się lekko łuszczące się plamy o zabarwieniu żółtawobrunatnym. Następnie pod wpływem promieni słonecznych na skórze zaczynają występować odbarwienia. W badaniu lampą Wooda jest dostrzegalna ceglasta fluorescencja. Łupież pstry jest chorobą przewlekłą i nawrotową.

Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry tak samo, jak grzybicę skóry leczy się u dermatologa. Po pojawieniu się pierwszych objawów należy zastosować preparaty działające miejscowo. Przy zmianach na ciele używa się maści przeciwgrzybiczej, a przy zmianach na skórze głowy – szamponu przeciwłupieżowego. Po leki doustnie można sięgnąć, gdy zmiany są bardzo zaawansowane i występują na całym ciele. Znajdują się w nich substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Leczenie stosuje się aż do ustąpienia objawów, ale łupież pstry ma tendencję do nawrotów. W takiej sytuacji warto stosować działania profilaktyczne.

Źródła:

  1. Marta Bednarek, Claudia Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2019 / vol. 8, str. 393- 396 https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/3.2019/files/assets/basic-html/page133.html Dostęp: 11.05.2022 rok.
  2. Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia. II. Aspekty kliniczne. Elżbieta Rup, Tomasz Jagielski, Anna Macura, Jacek Bielecki. Zakład Mikrobiologii Stosowanej, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski. Zakład Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-84e914ad-ca99-4c4f-b708-e36540eb87f7 Dostęp: 11.05.2022 rok.
  3. https://www.nhs.uk/conditions/pityriasis-versicolor/ Dostęp: 11.05.2022 rok.
  4. https://patient.info/doctor/pityriasis-versicolor-pro Dostęp: 11.05.2022 rok.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482500/ Dostęp: 11.05.2022 rok.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?