Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu
W XXI wieku choroba hemoroidalna to ważny problem społeczny. Cierpi na nią co druga osoba w wieku powyżej 50 lat. Najczęstsze przyczyny żylaków odbytu to: zaparcia, złe nawyki żywieniowe, słabość tkanki łącznej, siedzący tryb życia, długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających i ciąża. W pierwszych stadiach choroby leczeniem jest profilaktyka. Należy zadbać o zdrową dietę i prawidłowe nawyki higieniczne. Co to są hemoroidy? Jak można je leczyć? Jak wyglądają hemoroidy? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
- Co to są hemoroidy?
- Jak wyglądają hemoroidy?
- Hemoroidy – diagnostyka i leczenie
- Gumkowanie hemoroidów – na czym polega? Kiedy się je stosuje?
- Gumkowanie hemoroidów metodą Barrona – jak przebiega zabieg?
- Możliwe powikłania po zabiegu gumkowania hemoroidów
- Przeciwskazania do gumkowania hemoroidów
- Jak przygotować się do zabiegu gumkowania?
- Jaka dieta po zabiegu Barrona?
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze. Są to jamiste poduszki tkankowe zlokalizowane w dystalnej części odbytnicy i w kanale odbytu. Z uwagi na umiejscowienie możemy wyróżnić:
– żylaki zewnętrzne – umiejscowione poniżej linii grzebieniastej, które są pokryte anodermą;
– żylaki wewnętrzne – umiejscowione powyżej linii grzebieniastej, które są pokryte nabłonkiem gruczołowym.
Hemoroidy są bolesne i uciążliwe. W początkowym stadium nie wymagają skomplikowanego leczenia. Zazwyczaj wystarczy podanie odpowiednich leków. Warto pokonać wstyd i udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub do proktologa.
Jak wyglądają hemoroidy?
Hemoroidy to naturalny element budowy odbytu. Z wyglądu przypominają poduszkowate jamiste naczynia żylne w umiarkowanym stopniu wypełniające się krwią.
Przy chorobie hemoroidalnej w zależności od tego, czy zmieniony splot będzie przekrwiony i nabrzmiały, możemy mówić o hemoroidach wewnętrznych lub zewnętrznych. Te pierwsze występują na początkowym etapie choroby hemoroidalnej. Chociaż nie można ich zobaczyć, to pojawiają się już pierwsze symptomy.
Hemoroidy – diagnostyka i leczenie
Jeżeli podejrzewasz u siebie hemoroidy, to powinieneś się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie wykona on badanie per rectum (palcem przez odbyt). Dzięki niemu będzie mógł nie tylko zdiagnozować hemoroidy, ale również ocenić kondycję odbytu oraz narządów z nim sąsiadujących.
W razie wątpliwości lub zaawansowanego stadium choroby, lekarz może Ci wypisać skierowanie na proktologa. Do tego specjalisty możesz pójść bezpłatnie na NFZ lub prywatnie. Koszt wizyty w prywatnej przychodni to około 150-180 zł. W dużych miastach koszt takiej konsultacji może przekroczyć 200 zł.
W początkowym stadium zaleca się stosowanie maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym oraz czopków doodbytniczych. Wspomagają one odbudowywanie się błony śluzowej i przyspieszają gojenie się ran w odbycie.
Gumkowanie hemoroidów – na czym polega? Kiedy się je stosuje?
Gumkowanie, czyli podwiązywanie hemoroidów metodą Barrona to bezoperacyjna metoda leczenia żylaków odbytu. Jest bardzo bezpieczna i skuteczna (80-90% zabiegów kończy się sukcesem). Ten zabieg zalicza się do chirurgii małoinwazyjnej.
Polega on na założeniu gumowej opaski na szyję guzka krwawniczego, co prowadzi do jego martwicy i oddzielenia się od żyły macierzystej. Gumkowanie hemoroidów stosuje się przy zmianach I i II stopnia. Czasami ta metoda jest również skuteczna przy hemoroidach III stopnia.
Gumkowanie hemoroidów metodą Barrona – jak przebiega zabieg?
Zabieg gumkowania hemoroidów rozpoczyna się od badania anoskopowego. Po znalezieniu guzka hemoroidalnego przez odbyt wprowadza się ligator, posiadający dwie podwiązki. Dzięki podciśnieniu ligator zasysa guzek krwawniczy do wewnątrz. Później na szypułę hemoroidu nakłada się dwie gumki, które zsuwają się na szyję guzka, odcinając dopływ krwi i prowadząc do jego obwodowego niedokrwienia.
Zabieg wykonuje się w obszarze bez czuciowych zakończeń nerwowych. To powoduje, że jest całkiem bezbolesny. Gumkowanie hemoroidów nie usuwa wszystkich guzków za pierwszym razem. Po 10 do 16 dni od zabiegu niedokrwiony guzek zostaje dotknięty martwicą i odpada.
Najczęściej wykonuje się kilka zabiegów w odstępach 3 lub 4- tygodniowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań takich jak martwica. Czasami konieczne jest wykonanie gumkowania hemoroidów po raz kolejny. Przy hemoroidach IV stopnia stosuje się ich laserowe usuwanie.
Możliwe powikłania po zabiegu gumkowania hemoroidów
Większość pacjentów po zabiegu odczuwa uczucie pełności i dyskomfortu w odbycie. Uciążliwość ta znika po jakimś czasie. Bardzo częstym powikłaniem po gumkowaniu hemoroidów jest ból w kanale odbytu. Jego powodem może być założenie gumek poniżej linii grzebieniastej lub wystąpienie silnego skurczu zwieracza odbytu. Dużo rzadziej przyczyną jest zakrzep wewnątrz guzka.
Kolejnym potencjalnym powikłaniem jest krwawienie z odbytu. Gdy występuje ono 3 lub 4 dni po gumkowaniu, to przyczyną jest zsunięcie się gumek z guzka. Powodem krwawienia z odbytu między 5 a 7 dniem są owrzodzenia lub martwica niedokrwionego fragmentu hemoroidu. Dużo rzadszymi powikłaniami są infekcje miejscowe lub zakażenia ogólnoustrojowe.
W zależności od wielkości guzka, gojenie się ran trwa od 3 do 6 tygodni. Ból może się utrzymywać przez 7 do 10 dni od gumkowania hemoroidów.
Przeciwskazania do gumkowania hemoroidów
Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu gumkowania jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Warto zachować ostrożność podczas przyjmowania doustnych leków przeciwkrzepliwych i antykoagulantów.
Jak przygotować się do zabiegu gumkowania?
Na dwa dni przed zabiegiem gumkowania trzeba przejść na dietę płynną. Wolno spożywać wyłącznie: przecedzone zupy i soki, buliony, kisiel, galaretki, budyń, niegazowane napoje oraz herbatę.
Jaka dieta po zabiegu Barrona?
W okresie rekonwalescencji wskazane jest picie soku jabłkowego lub żurawinowego oraz herbaty, a także spożywanie żelatyny, lodów owocowych i bulionów.
Źródła:
- Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska- Skrzypiec, M. Kadłubowska, Styl życia kobiet w ciąży, Hygeia Public Health 2012, 47(4): 412-417, http://www.h-ph.pl/hyg.php?opc=IS&lng=pl&iss=10 Data dostępu: 08.04.2022 r.
- Wroński, Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna 4/2011, s. 53-56 http://www.czytelniamedyczna.pl/3913,leczenie-zylakow-wewnetrznych-odbytu-metoda-barrona-opis-przypadku-i-przeglad-p.html Data dostępu: 08.04.2022 r.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
„Oglądaj swoje nogi!” – apeluje flebolog dr Adam Zieliński. Dlaczego to tak ważne?
się ten artykuł?